İş başvurusundan Önce Cevaplamak Gerek....

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan İş başvurusundan Önce Cevaplamak Gerek.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,465 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İş başvurusundan Önce Cevaplamak Gerek....
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kendinizi nasıl bilirsiniz? 

Farklı mülakat soruları adı altında iki yıl önce yayımladığımız seriye yeni sorular ekledik ve bugünkü işverenin beklentilerine göre güncelledik. Sorular ve ipuçlarına önceki hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tekrar hatırlatalım, bunlar iş hayatına yeni atılacakların kendi cevaplarını hazırlamaları için verilmeye çalışılmış ipuçları. 

Hangi kişilik özelliklerine sahip biriyle daha iyi çalışabilirsiniz? Neden?

Oturup uzun uzun idealinizdeki kişilik tipini anlatmak, fazla detaya girmek iyi fikir değil. Herkesin bildiği iyi bir iki özellik yeterli. Kendi kişilik yapınızı da göz önünde bulundurarak uygun cevabı hazırlamak daha uygun. Ekip uyumu, işbitiricilik, mesai saatini düşünmeden işi bitirebilmek gibi özellikler olabilir.

En sevdiğiniz hocanız kimdi, neden?

En sevdiğiniz yönetici kimdi sorusu, eğer iş deneyiminiz henüz yoksa bu şekilde de yöneltilebilir. Amaç mesleğinde iyi konumlara gelmiş insanların hayata bakış ve iş yapış tarzları hakkında ne düşündüğünüzü, bütün hepsinden ne anladığınızı ve onlardan ne kazandığınızı öğrenebilmek.

Küçük bir patron işletmesi mi yoksa bir holdingde çalışmak mı?

Her yıl holdinglere binlerce kişi başvuruyor. Bunların çok azı işe alınıyor. Bir holding bünyesinde çalışmayı kim istemez? Ama şunu unutmamak lazım, bazen başlangıç olarak küçük veya orta ölçekli bir şirket, yani bir KOBİ daha iyi olabilir. Bütün iş süreçlerini tanır, işlere daha çabuk hakim olmaya başlayabilirsiniz. Ayrım yapmadan, ilgilendiğiniz sektörde iş yapan farklı büyüklükteki şirketlere başvuru yapmanızı öneriyor uzmanlar. İşi bir an önce nerede öğrenecekseniz…

Daha önce aldığınız ücret neydi?

Daha önce çalıştıysanız maaşınızı saklamayın veya abartmayın. İş dünyası sandığınız kadar da büyük değil, isterlerse gerçeği hemen öğrenebilirler.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz var mı?

Seçtiğiniz alanla ilgili gerçekleştirmek istediğiniz bir fikir, öneri, çalışma mutlaka olmalı. Ama uçuk bir fikir değil; üzerinde düşünüldüğü, biraz çalışıldığı belli olan bir şeyler...

Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Bireysel mi, ekiple mi yoksa her ikisinden de birer parça mı? Planlı mı çalışırsınız, yoksa iş durumuna göre mi? Zamanı nasıl kullanırsınız? Zamanı yönetmek için ne yaparsınız? Elinizdeki işi bitirmeden diğerine başlamam diyenlerden misiniz, yoksa iki-üç işi aynı anda yürütür müsünüz? Görüşmecinin amacı hem çalışma şekliniz, hem de çalışma ortamınızı öğrenmek.

Didem TEKİN

N

nobleman

Kullanıcı
24 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
KKTC
valla bu kadar ayrıntılı soruyolarsa yandıkkk yaa. gerçekten mülakattaki davranış ve yaklaşımımız çok önemliii. msj için tskler

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
nobleman' Alıntı:
valla bu kadar ayrıntılı soruyolarsa yandıkkk yaa. gerçekten mülakattaki davranış ve yaklaşımımız çok önemliii. msj için tskler
İnan soruyorlar.
Ben şuan çalıştığım işe başlamadan önce,yaklaşık 1 yıl işsizdim.
Bir kaç sınavdan sonra mülakata çağırdılar.
Benim de CV de sevdiğim şeyler kısımında "tiyatro"da yazıyordu.
Müdüremiz hemen sordu " benim oğluma okuldan ödev vermişler Tiyatro ile ilgili.Madem sen seviyorsun bilirsin " dedi.
Ben de "bildiğim bir şeyse cevaplarım "dedim.En son hangisine gittin bilmiyorum ama diye söze başladı bende o sezon " Çayhane" Tiyatrosuna gittim ve başladık sohbete.
Demek istediğim şey şu;bugüne kadar ki hiç bir iş görüşmem de sorukmayan ve hatta dikkat edilmeyen bilgilerdi bunkar ve ben şaşırdım bu soru karşısında.

Kendimizi ifade etmek çok önemli ama en önemlisi CV de belirttiğimiz şeylerin abartısız ve bizi yansıtmaları gerekir ki,kendimizi daha iyi anlatabilelim.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Paylaşımın için teşekkürler Gülşah..
Bende iki gündür yeni bir personel alacağımızdan ön görüşmeleri alıyorum.
Bu sorulardan daha fazlasını sorduğumuz dahi oluyor.

E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sorulması gereken sorular gerçekten adayları zorlayacak  gibi :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
efza' Alıntı:
sorulması gereken sorular gerçekten adayları zorlayacak  gibi :)
Gerçekten artık iş başvuraları biraz daha detaylı ...
Ve fark yaratmamız gerekiyor işe alınmak için.
Kendimizi iyi tanımalı ve abrtmamalıyız diye düşünüyorum kenimiz hakkında bilgi verirken ve birde iyi bir pazarlayıcı olmalıyız çünkü artık iş sahası küçük ama işsiz sahası büyük...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Ahh birden bu sorulara maruz kaldığım gün geldi aklıma gerçektende insanın karşısında bikaç kişi pür dikkat onu dinlerken bu sorulara çok rahat bir şekilde cevap vermesi biraz zor oluyor