iOS 7 Mesajlar Uygulaması iPuçları

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde iPhone, iPad ve Apple Dünyası kategorisinde Codex tarafından oluşturulan iOS 7 Mesajlar Uygulaması iPuçları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,615 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı iPhone, iPad ve Apple Dünyası
Konu Başlığı iOS 7 Mesajlar Uygulaması iPuçları
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bildiğiniz gibi iOS 7 ile birlikte hem yeni özellikler geldi, hem de önceki versiyonlarda bulunan bazı uygulamaların ve özelliklerin kullanımı değişti. Bunlardan bir tanesi de çok sık kullandığımız Mesajlar uygulaması. Bu yüzden ben de iOS 7 kullanıcıları için faydalı olacağını düşündüğüm birkaç önemli özelliği ipucu tadında paylaşayım istedim.

Mesajların Gönderilme Saatine Gözatma

iOS 7′ye geçen kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de attıkları veya kendilerine gelen mesajların saatini nasıl görebilecekleri oluyor. Çünkü bu bilgi Mesajlar uygulamasında olmasına rağmen kolayca görülemiyor. Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekranı sola doğru çekmemiz gerekiyor. Sola çekince sağ tarafta her mesajın saat kaçta gönderildiği veya alındığı yazıyor. (Parmağımızı kaldırınca saatler tekrar kayboluyor)

Mesajları Tek Tek Silme

iOS 7 ile Mesajlar uygulamasında değişen bir özellik de mesajların tek tek nasıl silineceği. Yani bir arkadaşımızla karşılıklı yazıştığımızda (yani sohbet ettiğimizde) aradan bir mesajı silmek istediğimizde önce o mesajın üzerinde parmağımızı bir süre basılı tutuyoruz. Sonra da açılan menüden “Fazlası” seçeneğine tıklıyoruz.

iOS 7′de mesajları tek tek silme

“Fazlası” seçeneğine tıkladıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mesajların yanında tek tek işaretleyebilmemize imkan sunan seçenekler çıkıyor. Bu seçenekleri kullanarak bir seferde istersek tek bir mesaj, istersek de toplu halde birden çok mesaj silebiliyoruz.

İstenmeyen/Spam Mesajları Engelleme

iOS 7 ile gelen güzel özelliklerden bir tanesi de sürekli spam yapan bir numarayı engelleme. iOS 7′deki mesajların engellenmesi de aslında oldukça kolay fakat bazı kullanıcıların gözünden kaçabildiği için bu işlemi ayrıca paylaşayım istedim.

Bize sürekli alakasız mesajlar atarak rahatsız eden bir numarayı engellemek için önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili mesajın içindeyken sağ üst köşedeki “Kişi” seçeneğine tıklıyoruz.

“Kişi” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan menüden de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “i” seçeneğine tıklıyoruz.

Son olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi açılan ekranın en altındaki “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini kullanarak spam yapan numarayı engelliyoruz.

Ayrıca bir numarayı engellediğimizde sadece mesaj için engellemiş olmuyoruz. O numaradan telefon veya FaceTime çağrısı da gelemiyor. Fakat Whatsapp, Line, Viber, Tango, vs. gibi uygulamalardan yine mesaj veya çağrı gelebiliyor.

Ayrıca daha önce engellediğimiz numaraları görmek ve gerekirse engellediklerimizi kaldırıp bize tekrar mesaj atabilir hale getirmek istiyorsak da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Ayarlar -> Mesajlar -> Engellenenler”  menüsünü kullanabiliyoruz.

Son olarak mesaj engelleme ile ilgili aşağıdaki bilgileri de paylaşmış olayım:

Engellediğimiz bir kişi bize SMS veya iMessage mesajı attığında mesajını göndermede bir sıkıntı yaşamıyor. Fakat mesajın bize ulaşıp ulaşmadığını daha doğrusu engelli olduğunu bilemiyor. Yani mesajın gittiğini düşünüyor. Fakat mesajı bize hiç ulaşmıyor ve cihazımızda bu mesajla ilgili herhangi kayıt da oluşmuyor.

Operatörlerden gelen mesajlar da engellenebiliyor. Bizzat Turkcell’in kısa mesaj servislerinden birkaç tanesini denedim ve mesajların engellendiğini gördüm.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler ben bu mesaj saatini tesadüf bulmuştu  :)