İnternet beyne iyi geliyor

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan İnternet beyne iyi geliyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,572 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İnternet beyne iyi geliyor
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Flamingo
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnternet beyne iyi geliyor

Orta yaşlılar ve yaşı büyük olanlar dikkat. Bu haber sizin için. Yaşla birlikte zayıflayan beyin gücünü arttırmanın en etkin yollarından biri internet kullanmak.

Yapılan son araştırmalar internetin sanılanın aksine beyin gücünü arttırdığını ortaya koyuyor. Kaliforniya Üniversitesi'de konuyla ilgili araştırma yapan bir grup, internetin beynin karar verebilme mekanizmasını güçlendirdiği sonucuna ulaştı.

Beynin karmaşık düşünme yetisini de arttıran internet, özellikle orta ve orta üstü yaşlarda beyin fonksiyonları üzerinde daha etkin bir rol üstleniyor.

Beyin yaşlandıkça sayısız değişimler geçiriyor. Mesela beyin hücreleri büzülüyor ve hücre aktivitelerinde yavaşlama yaşanıyor. Bu da kişinin günlük hayatındaki düşünebilme yeteneklerini kısıtlıyor.

Uzmanlar beyni aktif tutabilmek için bulmaca çözmek gibi hobilerin işe yaradığını ve bu listeye internette sörf yapmanın da eklenebileceğini belirtiyorlar.

Ortaya çıkan bu sonuç bilgisayara uyarlanmış teknolojilerin belli bir yaştan sonra psikolojik etki yaratıp yaratmayacağı tartışmasını güçlendiriyor.

Yapılan araştırmada ayrıca kitap okuma ile internetin beyinde yarattığı farklar karşılaştırıldı. İk aktivitenin de beynin aynı bölgelerini çalıştırdığı sonucuna ulaşıldı. Hatta ineternetin farklı birtakım bölgeleri de çalıştırdığı görüldü.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hemen yaşanmış bir olayı aktarmak istiyorum konu ile ilgili;

Annem unutkanlıktan ve devamlı bir baygınlık geldiği için bizi  Nöroloji bölümüne yönlendirildik.
Doktor bir takım testlerden sonra anneme bazı tedavinin yanında şöyle bir tavsiyede bulundu;
tarih kitapları okuyun,bulmaca çözün hatta evinizde internet varsa öğremeye çalışın ve farklı sitelerde gezinin...

Bunu paylaşmak istedim konu bütünlüğü için,teşekkürler Zeynep. :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
iyiymiş ya bundan sonra ailem kızzarsa bunu bahane ederim
paylasım için teşekkurler zynp

T

TrigonometRi

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
ilenay' Alıntı:
iyiymiş ya bundan sonra ailem kızzarsa bunu bahane ederim
paylasım için teşekkurler zynp
inanacaklarını snamıyorum :)

M

mvö_4ever

Kullanıcı
9 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bn beyne zararlı sanıyordum  ??? ama böylesi daha çok işime gelir

N

nebileyim-ya

Kullanıcı
14 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Osmaniye
baba ve anneme bu inetrnet kullanmayı ögertesem iyi olacak

S

spiritualsigns

bir sürü tanıdığımın hafızasında sorunlara yol açtı internet... saçma bir araştırma konusu bu...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sözün özü:Azı karar,çoğu zarar :).

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
İnternette sörf yapmak, araştırma yapmak beynimizin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve bizi daha akıllı yapıyor. 

Popular Science dergisinde yer alan araştırmada, California Üniversitesi Nörobilim ve İnsan Davranışları Semel Enstitüsü'nden Gary Small, Google'ın bizi daha akıllı yaptığını söylüyor. Geçtiğimiz günlerde Small'un yayınladığı araştırma sonuçları, internette arama yapmanın yaşlı kişilerin beyinlerinin faaliyetini arttırdığı ortaya çıkardı.

Small, bunu katılımcıların beyin faaliyetlerinin MR görüntüleriyle gösterdi. 24 katılımcının yarısı, her gün internet kullanırken, diğer yarısı ise çok az internete girdi. Small'un 55 ile 76 yaşlarında, benzer eğitim seviyesindeki denekler üzerinde 9 aylık araştırmasına göre, internet araması yapanlar, bilgisayarda kitap benzeri metinlere göre daha zengin duyumsal deneyim ve daha yüksek dikkat gösterdiler.

Araştırmacılar, sonraki çalışmalarında, internette daha fazla zaman geçirmeyle artan sinirsel aktivitelerin ne kadar geliştiğini tetkik edecekler.

G

gözlük

Kullanıcı
5 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
ama bilgisayarada gçirdigimiz 3 saatlik görüntüyü beynimiz 1 hafta boyunca silmek için ugraşıyor :eek:
yani bilgisayarla çok ilgilenmemiz beynimizin başka seylerle de ilgilenmesini saglıyor eger bunu yapmasak beynimizi sadece bazı şeylere odaklayabiliyoruz :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
gözlük' Alıntı:
ama bilgisayarada gçirdigimiz 3 saatlik görüntüyü beynimiz 1 hafta boyunca silmek için ugraşıyor :eek:
yani bilgisayarla çok ilgilenmemiz beynimizin başka seylerle de ilgilenmesini saglıyor eger bunu yapmasak beynimizi sadece bazı şeylere odaklayabiliyoruz :)
beynimiz neden 1 hafta boyunca silmeye uğraşıyor anlayamadım bunu  :-\ :-\

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konular tarafımdan birleştirilmiştir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu güçlenen beyinlerin sosyal hayata etkisi ne şekil oluyor ? Yada oluyormu ? Eğer oluyorsa neden fark edilmiyor.
Avrupanın belkide en fazla internet kullanan ülkelerinden biriyiz. Durumumuz ortada. Beyinlerimiz güçleniyorsa bile bunu sosyal hayata yansıtamadığımızı düşünüyorum.
Neyse..
Ben az beynimi güçlendireyim.

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Yalnız benim bilgisayar önümdeyse başım ağrıyor ya :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
gökteki yıldız' Alıntı:
Yalnız benim bilgisayar önümdeyse başım ağrıyor ya :)
8)

Belli bir zaman sonra ağrıtıyor haklısın....En iyisi gerektiginde kullanmak, gerekmedikçe özellikle radyosyan yayan araçlardan uzak durmak... :)