İnsan niçin ruhuna makyaj yapar?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İnsan niçin ruhuna makyaj yapar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,072 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İnsan niçin ruhuna makyaj yapar?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
İçimizdeki öteki
Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun. Yalnızca oyuncular değil, herkes bir karakter yaratıp, yüzünü, kılığını o karaktere dönüştürüp dolaşıyor ortalıkta.

Kendine kıyak bir imaj yaratma derdinde herkes. Makyaj sanatı da en büyük yardımcısıdır bu işin. Sahne üstünde de sahne dışında da... Yüzdeki çizgiler, yaşamımızın haritasıdır. Nereye gitmişiz? Nerede terk edilmişiz? Sevgilin ne zaman ölmüş? En çok sevindiğin gün, attığın kahkahalar, devirdiğin kadehler yüzünde çizgi olarak kalır.

Öptüğün her dudak, dudağının hafızasında iz bırakır. Her ayrılık, bir çizgidir gözünün kenarında. Bazen, yılların yüzümüze çizdiklerini örtmek için yapılır makyaj... Bazen, olduğundan daha olgun durmak için. Kendini daha genç göstermeye çalışırsın ya da daha yaşlı.

Sen, senin üstüne başka birini çizersin. Başkası olmak, başkasını oynamak. Başkası gibi yapıp onun öykülerini anlatmak için ya da onun öykülerine saklanıp, onun arkasına gizlenip, kendi öykülerini anlatmak için... İçindeki bin bir karakteri sergilemek, ortaya çıkarmak, onlarla tanışmak en büyük tutkularından biri insanoğlunun.

Başkalarını anlatırmış gibi yaparken kendini anlatmak. Başkalarının öykülerini izlerken, eğlenip düşünürken aradığın kendindir aslında. Gösteri sanatlarını ölümsüz kılan da bu giz. Tıpkı roman okurken, kitabın içinde kendini aramak gibi... İçimde gizlenen hangi karakter, hangi yanım içimden kaçmış da bir roman kahramanına dönüşmüş?

Ben, benden parçalar, hangi kitabın, hangi oyunun, hangi filmin, hangi televizyon dizisinin içinde dolaşıyor. Bende kaç tane ’öteki ben’ var? Nerelerde gizleniyorlar? Onlarla nerede buluşup konuşabilirsin? Ben ölmeden, içime gizlenmiş hangi ’benler’ ölür, ebediyete göçer? Benimle tanışmadan, görüşmeden kim bilir kaç tane ’ben’ yaşamını sürdürüyor içimde? Bekliyorlar. Bilinçaltından bilincin çayırlarına çıkıp hava almak için. Herkesin içi o kadar kalabalık ki...

Oyuncu içinden yola çıkar, etrafa bakar, ötekileri izler, gözlemler, araştırır. Düşünür, biriktirdiklerini, topladıklarını aklın süzgecinden geçirir, hayal gücünün emrine sunar; oynayacağı karakteri yaratır. Sahnede ya da özel hayatta, hepimiz karakter yaratma ustaları olmaya çalışıyoruz. Oynayacağımız karakterlerin ruhunu elimizde tutup, o olalım, onun öykülerini anlatalım ya da yaşayalım diye...

Başkası Olmak oyunu, yalnızca sahne üstünde değil, yaşamda da çok oynanan bir oyundur. Başkalarının seni istediğin gibi görmesi için boyanırsın, giyinirsin; ruh haline göre şekil verirsin kendine... Başkalarının seni görmelerini istediğin kılığa bürünürsün. Bazen olduğun gibi görünürsün bazen de göründüğün gibi olmaya çalışırsın. Ya yaşamın yüzüne çizdiği haritayı iyice açığa çıkarmaya çalışırsın ya da örtmeye...

Ya ruhuna makyaj yapmaya çalışırsın, ya yüzüne. Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun. Ancak unutmayalım ki, içimizdeki başkalarının peşinde dolaşırken, dışarıdaki ’öteki’ni, ’ötekileri’ anlama, keşfetme, kavrayabilme, kendini onun yerine koyabilme sanatında da ustalaşırsak, o zaman ’içimizdeki öteki’nin ruhunu elimizde tutabiliriz.

Yazan: Ali Poyrazoğlu 
Kaynak : SABAH
 
O

orel

Kullanıcı
14 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
tesekkurler  cok guzel bir paylasim...
 
C

catzilla

valla hep kendim olmaya gayret ediyorum, başkası olmak bana göre değil... :)

teşekkürler codex ;)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Başlıga takıldım ben abi vesselam Bilmiom artık belli bir yaştan sonra o ruhta makyaj nasıl görünür.
Bi zamandan sonra durulmak lazım ruhun tek ihtiyacı olan dinginliktir ve yaşasın naturalizm makyaja hayır ruha dahi yapılsa bile  makyaj neticede var olanı güzelleştirmek yada değiştirmek değilmidir yani ne gerek var bilmiyorum bana biraz tuhaf geldi.

Naturalizme muhalif değilim bah herşeye muhalifsin diyenlere duyurulur.
Teşekkür ederim konu için.
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İnsanoğlu yaratılış gereği,hep bir şeyler aramış eksik yönünü tamamlamak için.
Dah sonra medeniyetler gelişti,yeni yöntemler bulundu,uygulandı...
Ama yazıyı ıkuyunca aklıma şu geldi makyaj ve maske konusunda;

Toplumumuz karşımızdaki kişiyi o kadar çook eleştiriyor ki insan ister istemez makyaj da yapar,olayı başkasının başına gelmiş gibi de anlatır.

Herkez kendinde makyajsız yüzleşmeyi gerçekleştiremeyebilir...
 
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Birgün halkın arasına karışan ünlü bir rock yıldızına caddedeki kızlar:
"Siz o ünlü rock yıldızımısınız?" diye sorarlar. Cevap:
-Çoğu zaman
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ruha makyaj yapmak,güzel bir benzetme olmuş
Gün içinde zaman zaman ruh halini saklamak,düşündüklerini,üzüntünü,acını,kederini belli etmemek çok zor,çok ağır geliyor insana
Teşekkürler,güzeldi
 
Üst