İnsan kaynakları ve genel bakış açıları; yardımcı olursanız sevinirim!

• Konbuyu başlatan ardemir
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde ardemir tarafından oluşturulan İnsan kaynakları ve genel bakış açıları; yardımcı olursanız sevinirim! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,003 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İnsan kaynakları ve genel bakış açıları; yardımcı olursanız sevinirim!
Konbuyu başlatan ardemir
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
A

ardemir

Kullanıcı
23 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
eskişehir
        İyi Günler;

Öncelikle size bulunduğum durumu anlatarak başlamak istiyorum.Ben gerek eğitim-öğretim sistemimizdeki yönlendirme eksikliği,gerek o dönemde belki kendi yaptığım tercih yanlışlıkları nedeniyle 3 yıl kaybederek 1996 yılında başladığım lisans öğrenimimden 2000 yılında mezun oldum ve 2001 yılı kasım ayında askerliğimi tamamladım.O dönemdeki uzun iş arayışlarım sonucunda 2002 yılı içerisinde bir firmada satış departmanında çalışma hayatına başladım. Bu firmada yaklaşık 2,5 yıl kadar çalıştıktan sonra kendime daha iyi bir kariyer fırsatı sunacağını düşündüğüm, farklı bir sektörde faaliyet gösteren bir firmada yine satış departmanında çalışmak üzere işe başladım.Ancak eşimin KPSS sınavı sonucunda işe başlamaya hak kazandığı kurumun kendisini Gaziantep'te görevlendirmesi dolayısıyla yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın sonunda mecburen severek ve verimli şekilde çalıştığım firmamdan ayrılmak zorunda kaldım ve bulunduğumuz şehir Ankara'dan eşimle birlikte eşimin görevlendirildiği şehire taşındık.Burada da yine en son çalıştığım sektörde faaliyet gösteren bir firmada işe başlama fırsatım oldu ancak süreç içerisinde firma ile verimli çalışabileceğim ortam olmadığını görerek aynı sektörde faaliyet gösteren başka bir firmada yaklaşık bir yıl yine severek ve verimli bir şekilde çalışmaya devam ettim.Gaziantep'te geçirdiğimiz yaklaşık bir yılın sonunda hem benim hem hemde eşimin koşulları aynı anda olumlu gelişince tekrar Ankara'ya döndük.Ve burada,bululunduğum sektörde oldukça sağlam olarak bilinen,tanınmış ve iyi bir firmada çalışmaya başladım.Gösterdiğim performanslada ciddi olarak kariyer imkanı edindiğim,hatta terfi edeceğimin bir üst amirim tarafından bana bildirildiği tarihlerde distribitörle bazı koşullarda anlaşamadığı için bu tanınmış ve iyi firma benimde çalıştığım bölümü kapattı ve en sonunda işsiz kaldım.Bu şekilde size genel hatlarıyla çalışma hayatımı özetlemiş oldum.
  Soruma ve karşılaştığım sorunlara gelince;yeni iş arama sürecimde genel olarak karşılaştığım sorunlardan birisi yaşamış olduğum bu iş değişiklerinin karşıma sanki benim bir yetersizliğimmiş gibi çıkartılması,benim bu çalıştığım firmalarda göstermiş olduğum performansların, çalışma koşullarında nasıl bir ahlaka ve anlayışa sahip olduğumun irdelenmemesi.İş değişikliklerinin belli bir yere kadar dezavantaj olduğunu kabul etmekle birlikte ben farklı kurum kültürlerinde ve herbiri kendine özgü tecrübelere sahip farklı insanları tanıyarak bunlarında birkimlerinden kendime değişik özellikler katarak çalışmış olmayı bir artı olarak görüyorum.Ama çoğu işverenin yada insan kaynakları departmanlarının sadece  özgeçmişime bakarak yaptıkları  yüzeysel değerlendirmeleri sonucunda bu durum daha ilk andan karşıma bir sorun olarak çıkartılıyor.İkinci ve daha büyük sıkıntım ise şu anda yaşımın 32 olması ve iş ilanlarının %95 inin 30 yaş ile sınırlandırılmış olması.Bu konuda sorum, oldukça verimli olabilecek bir yaşta ve verimlilikte olmasına rağmen 30 yaşından sonra işsiz kalmış bir kişinin böyle yüzeysel bir bakış açısı nedeniyle ülkemizde iş bulmasının bu kadar zormu olması gerektiği.Bu bakış açısı 30 yaşından sonra işsiz kalmış kişileri en verimli olabilecekleri zamanlarda çalışma hayatının dışına itmeye zorlamakta,en azından adam gibi firmaların kapılarını kapatmaktadır diye düşünüyorum.
  Bu konuda yapabileceklerim konusunda önerileriniz , ve eğer yanlış düşüncelere sahipsemde uyarılarınız olursa çok sevinirim

A.Reha DEMİR

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Karşılaştığınız aksilikleri üzülerek okudum.

Gösterdiğim performanslada ciddi olarak kariyer imkanı edindiğim,hatta terfi edeceğimin bir üst amirim tarafından bana bildirildiği tarihlerde distribitörle bazı koşullarda anlaşamadığı için bu tanınmış ve iyi firma benimde çalıştığım bölümü kapattı ve en sonunda işsiz kaldım.Bu şekilde size genel hatlarıyla çalışma hayatımı özetlemiş oldum.
Acaba bu firmadan referans alma imkanınız yok mu?

A

ardemir

Kullanıcı
23 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
eskişehir
çoğumuz iş ararken ençok kariyer sitelerine başvuruyoruz.buradaki ilanlarada baktığımız zaman neredeyse hepsinde 30 yaşını aşmamış olmak kriteri var.bu durumda fazla adil bir ortam yaratmıyor.va daha ilk aşamada referansa dahi bakılmadan cv eleniyor genelde