İNSAN KAYNAKLARI ÇALIŞANI

• Konbuyu başlatan Tuzlu Kahve
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mesleğiniz kategorisinde Tuzlu Kahve tarafından oluşturulan İNSAN KAYNAKLARI ÇALIŞANI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 22,289 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mesleğiniz
Konu Başlığı İNSAN KAYNAKLARI ÇALIŞANI
Konbuyu başlatan Tuzlu Kahve
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yagizyildirim
T

Tuzlu Kahve

Kullanıcı
14 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Merhabalar;
İnsan kaynakları alanında çalışan arkadaşlar ya da çalışmak isteyen gönüllü arkadaşlar varsa bilmek isterim. Konuşmamız gereken çok şey olsa gerek :)

S

spiritualsigns

Bende HR cıyım... Güncel olarak takip edilmesi gereken kanun mevzuat ve yönetmeliklerden bazen kafam karışsada keyifli... Hata kabul etmeyen bir yanıda var tabiki... Şirketler ve Kurumlar hedef büyütürken insan potansiyeline önem vermeye başladı... bu da sektörde bu mesleğe talebi büyüttü... Kapsamı geniş ve çok fazla kategorisi olan bir meslek... kendi içersinde de branşlaşmayı gerektirebiliyor... hareketli, yorucu ve keyifli bir meslek...

P

petite20

Kullanıcı
17 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
BALIKESİR
MERHABA BEN İNSAN KAYNAKLARINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM.TURİZM ÖĞRENCİSİYİM.AYNI ZAMANDA HALKALA İLİŞKİLER ÖĞRENCİSİYİM.SİZ MEMNUN MUSUNUZ,GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR?

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
İNSAN KAYNAKLARI UZMANI (YÖNETİCİSİ)

TANIM
İşletmede çalışacak insan gücünün sayısını ve niteliğini, çalışanların başarısını ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları planlayan ve yürüten kişidir.

GÖREVLER
- İşletmenin ihtiyacı olan insan gücünün sayısını ve niteliğini belirler, geleceğe yönelik insan gücü planlaması yapar,
- İşletmeye başvuranların niteliklerini değerlendirir ve uygun görülenlerin işe alınmasını sağlar,
- Çalışanların motivasyon ve verimliliklerinin artırılması için gerekli önlemleri belirler, ilgili kişilere bildirir,
- Çalışanların yaptıkları işlerin nesnel olarak değerlendirilebilmesi için başarı ölçekleri geliştirir,
- Çalışanların emeklilik, izin, yer değiştirme gibi işlemlerini yürütür,
- İşe yeni alınanların uyumlarını sağlamak için oryantasyon programları ile çalışanların bilgi ve becerilerini artırıcı hizmet-içi eğitim programları düzenler, eğitim materyallerinin hazırlanmasını sağlar,
- İşletmenin personel politikasının geliştirilmesi için araştırma yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Çeşitli büro malzemeleri,
- Telefon, faks, bilgisayar, daktilo vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
İnsan kaynakları uzmanı olmak isteyenlerin;

- Üst düzeyde genel yeteneğe, düşüncelerini sözlü ifade edebilme gücüne sahip,
- Bir işi planlayabilen ve uygulayabilen,
- Başkalarını etkileyebilen, yönlendirebilen ve ikna edebilen,
- Sosyal bilimlere özellikle ekonomi ve psikolojiye ilgi duyan,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
- Sorunlara çözüm bulma yeteneğine sahip,
- Büro işlerine ilgili kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
İnsan kaynakları uzmanı, büro ortamında görev yapar ve birinci derecede uğraş konusu insanlardır. İşyerindeki tüm personelle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Mesleğin çalışma alanları, çeşitli özel kurumlar ve kamu kuruluşlarıdır. Özellikle şirketlerin orta ve üst kademelerinde ihtiyaç duyulan yöneticileri seçen, firmaların politika ve stratejilerini belirleyenler profesyonel yönetim danışmanlık ve insan kaynakları şirketleridir. Bu şirketler insan kaynakları uzmanı istihdam etmektedirler. İnsan kaynakları uzmanlığı kavramı büyük firmalarda yeni yeni tanınmakta ve yerleşmektedir. Bu alanda yetişmiş eleman az olup, ihtiyaç ise giderek artmaktadır. İşyerleri genellikle yabancı dil ve bilgisayar bilen elemanları tercih etmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimini lisans düzeyinde veren herhangi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Ancak bazı üniversitelerde bu alanda yüksek lisans ve sertifika programları vardır. Ayrıca; işletme, iktisat, kamu yönetimi, psikoloji, çalışma ekonomisi, rehberlik ve psikolojik danışma, halkla ilişkiler ve iletişim bölümlerinden mezun olanlar bu meslekte çalışabilmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Yüksek lisans ve sertifika programına katılmak için ilgili üniversitelerin belirleyeceği şartları taşımak gerekmektedir. Yukarıda belirtilen diğer programlara girebilmek için ise Öğrenci Seçme Sınavında adı geçen bölümlere girmede gereken türde yeterli puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek için liseden sonra en az 4 yıllık üniversite eğitimi söz konusudur. Lisans eğitiminden sonra 2 yıl yüksek lisans yapmak mümkündür. Ayrıca çeşitli sürelerdeki sertifika programlarına da katılmak mümkündür. İnsan kaynakları eğitimi ekonomi, çalışma ekonomisi, psikolojik danışma ve araştırma, istatistik konularına ağırlık verir.

MESLEKTE İLERLEME
İşyerinin yükselme politikasına göre meslekte ilerleme söz konusudur. Meslek elemanlarının; insan kaynakları müdürlüğü, bölüm yöneticiliği ve daha üst düzey yönetim kademelerine yükselmeleri mümkündür.

BENZER MESLEKLER:
İş ve meslek danışmanlığı, çalışma ekonomistliği, endüstri psikologluğu.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
- Yüksek öğrenim sırasında, şartları uygun olanlar Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediden yararlanabilirler. - Tecrübe, işletmenin büyüklüğü ve çalışılan ile göre ücrette değişiklik olmaktadır. Ortalama ücret asgari ücretin en az 4 katıdır. Ücretin üst sınırını vermek mümkün olmamaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

didem12

didem12

Kullanıcı
27 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
Balıkesir
Ben çeko 2.sınıf öğrencisiyim ilerde insan kaynakları uzmanı olmak istyrm paylaşım için çk tşk

Y

yeniden58

Kullanıcı
15 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Merhaba, Ben bir Fabrikada İnsan Kaynakları Müdürüyüm.genç arkadaşlara yol gösterebilir,tecrübeli arkadaşlarlada fikir alış verişi yapabilirim..

didem12

didem12

Kullanıcı
27 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
Balıkesir
mrb bende ileride sizin gibi olmayı planlıyorum zorlukları yada avantajları var mı işinizi seviyormusnz?

M

mehmetasimer

Kullanıcı
5 May 2010
En iyi cevaplar
0
0
Merhaba Arkadaşlar

Uzun zamanda İnsan kaynakları alanında çalışıyorum. Sorularınız olursa cevaplayabilirim.

S

salihahmed

Yardımcı olurum diyen bütün arkadaşlar,
Ben insan kaynakları firmasına baş vurdum(İNTERNETTEKİ) özellilerimi incelemişler bana ,insan kaynakları uzmanlığı işi bulmuşlar.Halbuki ben bu konuda eğitimde almadım çalışmadımda.Ne dersiniz?
    İkincisi aynı firmaların yurt dışı temsilcilikleri varmı oralarda nasıl çalışabilirim?

I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Bende ilerde ınsan kaynakları yöneticisi, yardımcısı,müdürü  olmak ISTEMİYORUM.

Acayip sovuyolar.

M

Marcia

Kullanıcı
2 Şub 2011
En iyi cevaplar
0
0
Denizli
aradan baya geçmiş ama bu meslek hoşuma gitti kendini geliştirme alanında dil öğrensek birçok seminere katılsak bir faydası olurmu peki meslekte kendimi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Y

yagizyildirim

Kullanıcı
13 Nis 2015
En iyi cevaplar
0
0
Tuzlu Kahve' Alıntı:
Merhabalar;
İnsan kaynakları alanında çalışan arkadaşlar ya da çalışmak isteyen gönüllü arkadaşlar varsa bilmek isterim. Konuşmamız gereken çok şey olsa gerek :)

Merhaba ben bu alanda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum işletme 3. sınıf öğrencisiyim ek olarak deniz ve liman işletme myo mezunuyum. Önereceğiniz eğitim programları yada üniversite var mı ? Çalışma olanakları nasıl ?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.