İNSAN BEYNİ NASIL KARAR VERİYOR ?

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan İNSAN BEYNİ NASIL KARAR VERİYOR ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,198 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İNSAN BEYNİ NASIL KARAR VERİYOR ?
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan şafakarda
S

senarist081

Beyin seçim yaparken anlık keyif ile uzun vadeli mantıklı karar arasında gidip geliyor. Mantıklı kararı seçebilmek için anlık zevkin bastırılması gerekiyor.
Bilim insanları, beyinde kişi seçim yaparken devreye giren yeni bölümler keşfetti. Deneyde kişiler iki seçenek arasında seçim yapıyor, bunlardan biri mevcut durumda yararı bilinen bir seçenek, diğeri ise yeni henüz bilinmeyen ve potansiyeli olan bir seçenek. Araştırmaya göre, beyin uzun vadeli seçeneği seçebilmesi için kısa vadeli hazır yarardan vazgeçmesi gerekiyor.

Araştırmada deneklere kumar makinelerinde şans oyunları oynatıldı. Makinelerin ödül şemaları, her bir seferde değişecek şekilde ayarlandı. Oyun sonunda 14 deneğin 11"i arada sırada farklı makineyi deneyerek, acaba diğerinin daha iyi kazandırıp kazandırmayacağa baktıklarını ifade etti. Denekler, mevcut makinede iyi kazandığını düşündüğünde eldeki makineyi değiştirmiyor, bir başka makineye ancak mevcut makinede az kazandığını düşündüğünde geçiyor.

Denekler mevcut bir makinede şansını denerken, beyinde alnın hemen arkasındaki mantık işlerini gören bölge aktif hale geliyor. Daha yüksek kazancın peşinden giderken ise, beynin daha derinindeki keyif ve mükafat merkezleri aktif hale geliyor.

BİRAZ BEKLERSEN MÜKAFAT ARTAR

Araştırmayı yürüten University College London profesörü Nathaniel Daw, yeni bir seçim yaparken kişinin risklerine karşı getirilerini tarttığını ve bunun mantık merkezi ile mükafat merkezi arasında bir çatışma yarattığını belirtiyor. Dr. Daw"a göre seçim sırasında beyin kendine şu soruyu soruyor; “Şimdi az bir ödülle yetinmek yerine bekleyip, daha yüksek bir ödül almak daha mı iyi?”

Örneğin, şimdi tek bir kurabiye yemek anlık zevki artırıyor, ancak biraz bekleyip iki kurabiye yemek daha mantıklı. “Dolayısıyla” diyor Dr. Daw, “Beyin, tatlı bir opsiyondan feragat edip, gelecekte daha iyisini kazanma alternatifini seçebiliyor, ancak bunun için anlık keyif içgüdüsünü bastırması gerekiyor.”

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hımm.. Kötü bir itiraf olacak ama keyfim çoğu şeyi bastırır :)  Bu yüzden de birçok şey kaçırdığım zamanları saymakla bitiremem. :)

S

senarist081

dideM' Alıntı:
Hımm.. Kötü bir itiraf olacak ama keyfim çoğu şeyi bastırır :)  Bu yüzden de birçok şey kaçırdığım zamanları saymakla bitiremem. :)
O zaman yapıcağın  tek şey,keyifli olduğun zamanların tadını hoşlandığın şeylerle çıkarman olucak sanırım.. ;)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:)
Evet ama şöyle bir kötü özelliği var, keyfim yüzünden fırsatları kaçırdıktan sonra çok üzülüyorum ve pişman oluyorum. Belki benimki keyiften çok tembelliktir. :)

B

bıldırcın

Benim gibi keyif ehli insanlar için uygulaması zor bir yöntem :-\

S

senarist081

bıldırcın' Alıntı:
Yapı olarak sabırsızımdır.Bazı şeyler hemen olsun isterim.Tabi bu durum çoğu zaman mantıklı karar vermemi engeller :)
Sevgili Bıldırcın,bu sadece sana has bir özellik değil ki;hemen hemen her insan tez canlıdır,sabırsızdır..Her şeyin bir gerçekleşme süreci vardır,bunu her nedense biz canlılar kabullenemiyor,bu gerçeğe inanmak istemiyoruz..

Z

zeynnosh

Kullanıcı
13 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Sanırım çoğumuz anlık zevklerimize karşı koyamıyoruz :S
en azından ben bunu beceremiyorum :'(

B

bıldırcın

Sevgili Bıldırcın,bu sadece sana has bir özellik değil ki;hemen hemen her insan tez canlıdır,sabırsızdır..Her şeyin bir gerçekleşme süreci vardır,bunu her nedense biz canlılar kabullenemiyor,bu gerçeğe inanmak istemiyoruz..
Haklısın Senarist..
Yanlız benim karşımda sabır küpü bir eş var  :) Bazı durumlarda güzel ama bazen onun bu sabrına ben bile tahammül edemiyorum :)Belkide kıskanıyorum bu tavrı bilemem :-\

S

senarist081

bıldırcın' Alıntı:
Haklısın Senarist..
Yanlız benim karşımda sabır küpü bir eş var  :) Bazı durumlarda güzel ama bazen onun bu sabrına ben bile tahammül edemiyorum :)Belkide kıskanıyorum bu tavrı bilemem :-\

Eşin bence çok şanslı biri  :)

Ş

şafakarda

Kullanıcı
10 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
ESKİŞEHİR
sabretmek mi daha iyi yoksa sabretmemek mi. Bir şeyleri beklerken elindekini de kaçırıyor insan.Bazen en iyisi zamanı yaşamak diyorum.