İlim başka İrfan başka,Alim başka Arif başka

• Konbuyu başlatan ebruliyn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ebruliyn tarafından oluşturulan İlim başka İrfan başka,Alim başka Arif başka başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,350 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İlim başka İrfan başka,Alim başka Arif başka
Konbuyu başlatan ebruliyn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan efza
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Birinci Dünya Savaşı yılları;Ömer Seyfettin Kabataş Lisesin'de öğretmen,ittihatçılarla yakın ilişkisi var.Çocuksu davranışları olan büyük sanatçı bir süredir diline bir söz dolamış,günde onlarca defa''İlim başka irfan başka,alim başka arif başka''diyormuş.bunu okadar çok söylemiş ki arkadaşları artık sıkılmışlar,zaten fazla anlamlı da bulmamışlar.
Ömer Seyfettin bir gün heyecanla öğretmenler odasına girip;
-Müjde,size gizli bir haberim var,Almanya'dan bir vagon şeker geliyormuş,demiş
Ogünlerde bir takım yiyecekler,özellikle ekmek ve şeker karneyle dağıtılıyormuş.Bir vagon şeker geldiği haberine bütün öğretmenler sevinmiş.Ömer Seyfettin'in hükümete yakın çevrelerden bu haberi öğrendiğini düşünmüşler.Az sonra hademe girmiş odaya,Ömer Seyfettin ona da müjdeyi vermiş.Ancak hademe sevinmemiş,yüzünü buruşturup;
-İnanma beyim,şu harp günlerinde Almanlar şekeri nereden bulacaklar,bulsalar kendileri yerler,bize göndermezler demiş.
Bunun üzerine Ömer Seyfettin zıplamaya,ellerini çırpmaya başlamış ve şöyle demiş;
-Arkadaşlar ben sizi kandırdım,şeker filan gelmiyor.sizleri kandırdım ama hademeyi kandıramadım;çünkü sizler ilim sahibisiniz,alimsiniz,o ise ilkokulu bile okumamış fakat irfan sahibi,arif bir insan.İşte ilim başka irfan başka,alim başka arif başka bu anlama geliyor.

Prof. Dr. Üstün Dökmen,Yaşama Yerleşmek Kitabından

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yakın zaman önce bitirdiğim bir kitaptı Ebrucum
bende çok beğenmiştim burda paylaştığın için teşekkürler :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben teşekkür ederim zaman ayırıp okuduğunuz için :-*