İletişim kazaları

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İletişim kazaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,251 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İletişim kazaları
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Hikaye şöyle başlıyor:
Profesör, konferans vermek üzere salona girmiş. Salonda, sadece ön sırada oturan seyis dışında hiç kimse yokmuş. Boş koltukları görünce, konuşup konuşmama konusunda tereddüde düşen profesör sonunda seyise sormuş: "Buradaki tek kişi sensin. Kararı sen ver. Sana göre konuşmalı mıyım, yoksa konuşmamalı mıyım?" Seyis cevap vermiş: "Hocam ben basit bir insanım, bu konulardan hiç anlamam. O yüzden bana hiç sorma. Ama ben ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim". Bu sözler karşısında seyise hak veren profesör, kararını vermiş ve konferansa başlamış. Konuşmuş, konuşmuş... İki saatin üzerinde konuşmuş, anlatmış, yazmış durmuş. Sonunda sözlerini tamamlayan profesör, kendini çok mutlu hissetmiş ve görevini yerine getirmenin hazzı ve tatlı yorgunluğuyla seyise dönmüş. Aslında amacı, tek dinleyicisi tarafından da konferansın çok iyi geçtiğinin onaylanmasını duymakmış. "Konuşmayı nasıl buldun?" diye sormuş. Seyis cevap vermiş: "Hocam, ben sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Yine de, eğer ahıra girdiğimde, biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim, ama elimdeki tüm yemi ona verip hayvanı çatlatmazdım". Günümüzde teknolojinin yardımıyla iletişim kanalları sınır tanımazken bir taraftan da 'iletişim otoyolu'nda sayısız kazalara şahit oluyoruz. Bir kısım insan, konuştuğunu zannedip bir şey söylemiyor, bir diğerleri konuşup çatlatıyor, bir kısım susarak konuşuyor, bir kısım konuşarak susuyor. Hergün 'iletişim kazaları'nda birçok kişiyi kaybediyoruz. Hatta en yakınlarımızı bile bu kazalardan koruyamıyoruz. Ölümcül yaralar alanları da kurtaramadığımız zamanlar oluyor. İletişim, bulunduğumuz toplumda en çok ihtiyacımız olan şeylerin başında. İletişim anlamayı ve anlaşılmayı sağlar. Anlama ve anlatma ise bilmeyi Bilgi sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü getirir. Ne çok ihtiyacımız var değil mi bunlara? Neredeyse yakında onlar da neydi diye soracağız. Bilginin en önemlisi, en değerlisi ise kendini bilmektir. Bunu öğrendikten sonra da Mevlana'nın sözünü hiç unutmamak gerek. "Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır".

Kazasız günler dileğiyle...

 
sarıkız_0076

sarıkız_0076

Kullanıcı
12 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
çok güzel ve anlamlı sanırım ben ders çıkardım.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İyi hikaye vesselam iletişim kazaları yai aslında herkesin ulaşmak istediği yer aynı fakat gittikleri yol farklı ondan olsa gerek bu iletişim çelişkileri konuşarak susanlar sısarak konusanlar çatlatanlar felan.

Baştada dedğim gibi iyi hikaye kısa ama net. İletişim kazalarına uğramamanız dileği ile.
Teşekkürler konu için.

 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hikaye güzel fakat katılmadığım bir nokta var ki o da Mevlana'nın cümlesidir;

"Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır".
Bence herkesin bilgi seviyesine göre anlattığın sürece çoğu şeyi anlatabilirsin. Mesela çok bilimsel bir şeyi yaşamın içinden anlatırsan karşındaki o kadr zorlanmayacaktır. Yani birsz anlatana bağlı diyorum ben.

Teşekkürler Özgür.
 
D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne kadar bilsende.........

Profesor Konferans vermek uzere salona girmis. Salon, on sirada oturan seyis disinda bosmus. Konusup konusmama konusunde tereddude dusen Profesor sonunda seyise sormus:
- Buradaki tek kisi sensin. Sana gore konusmali mi, yoksa konusmamalımiyim?
Seyis cevap vermis: 'Hocam ben basit bir insanim, bu konulardan anlamam. Fakat ahira gelseydim ve butun atlarin kacip bir tanesinin kaldigini gorseydim, yine de onu beslerdim.'
Bu sozlere hak veren Profesor konferansa baslamis. Iki saatin uzerinde konusmus durmus, konferanstan sonra kendini mutlu hissetmis, dinleyicisinin de konferansin cok iyi oldugunu onaylanmasini isteyerek sormus:
-'Konusmayi nasil buldun?' Seyis cevap vermis:
'Hocam sana daha once basit bir adam oldugumu ve bu konulardan pek anlamadigimi soylemistim. Gene de eger ahira gelir biri disinda tum atlarin kactigini gorseydim, onu beslerdim, ama elimdeki tum yemi ona verip hayvani çatlatmazdim.'
'Ne kadar bilirsen bil, soylediklerin karsidakinin anladigi kadardir.'
 
Ş

şeboist

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
emeğine sağlık çok güzel olmuş
 
K

KAR-DELEN

Kullanıcı
20 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çok güzel kesinlikle katılıyorum altı çizilecek söz.
 
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
... çok hoş..
teşekkürler
 
Üst