HUZUR

• Konbuyu başlatan FADİME TASTAN
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde FADİME TASTAN tarafından oluşturulan HUZUR başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,398 kez görüntülenmiş, 33 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı HUZUR
Konbuyu başlatan FADİME TASTAN
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
F

FADİME TASTAN

Kullanıcı
8 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
  Bir gün halkı tarafından sevilen  bir kral, huzuru en güzel  resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder.

Yarışmaya  çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce  çalışırla, birbirinden  güzel resimler  yaparlar...

Sonunda  eserleri saraya  teslim  ederler. Tablolara bakan kral  sadece  ikisinden  hoşlanır. Ama  birinciyi  seçmesi

için  karar vermesi  gereklidir.

Resimlerden  birincisinde  sükunetli bir  göl vardır.Göl  bir  ayna  gibi  etrafında yükselen  dağların görüntüsünü

yansıtmaktadır.

Diğer  resimde de dağlar  vardır. Ama engebeli  ve  çıplak  dağlar ...  Üst  tarafta  öfkeli bir  gökyüzünden  bakan

yağmurlar  ve  çakan  şimşek. Dağın eteklerindeki  şelale  ise insana  gürültüye, yorgunluğu hatırlatacak

kadar  hırçın resmedilmiş.

Fakat  kral resme bakınca,  şelalenin ardında  kayalıklarda ki  çatlaktan çıkan  mini  minnacık bir  çalılık  görür.

Çalılığın  üstünde  ise anne bir kuşun örttüğü  bir kuş  yuvası  göze çarpmaktadır. Sertçe akan suyun orta

yerinde anne kuşun kurduğu yuva, harrika bir huzur ve sükun örneği sunmaktadır  izleyenlere.

Ödülü  kim  kazandı  dersiniz?  Tabiki  ikinci  resim...

Kralın  açıklaması da  çok  da  uzun  değildir:

”  Huzur  hiçbir  gürültünün  sıkıntın  ya  da zorluğun  bulunmadığı yer  demek değildir.  Huzur, bütün  bunların

içinde bile  yüreğimizin sükun  bulabilmesidir.”

M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
güzeldi.
teşekkür ederim.

N

nagehan

Kullanıcı
28 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
mutluluk insanın bakış açısındadır neye nasıl bakarsa öyle hisseder. çok güzeldi teşekkürler

C

ceyda

Kullanıcı
11 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
huzur mutluluk sanırım yeni fakettim  hayatımda ama zorlukların sıkıntıların içinde bile ufak şeylerden tatmin olup mutlu olabilme isteğinde yatıyor

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnsanoğlu zorlukların olacagı ve bu zorluklarla mücadele edileceğini kavradığı zaman bazı şeyleri farkedecektir,yani küçük şeyleri ve o küçükşeylerden mutluluk duyacağı ve mutluluk huzur verecektir..Huzuru başta iç dünyamızda araöalıyız ve bulmalıyız...Paylaşımız gerçekten çok güzel düşündürücü teşekkürler.

B

burak_ismet

Kullanıcı
27 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
”Huzuru başta iç dünyamızda aramalıyız ve bulmalıyız”
Nasıl aramalıyız? Ne zaman aramalıyız.
Emine Hanım, bence güzel bir konuya değinmiş.
Tamam, kabul ediyorum, huzuru iç dünyamızda aramalıyız. Ama nasıl aramalıyız. Bu arayışı nasıl gerçekleştirmeliyiz.
Önümüzde modeller var mı? Referanslarımız ne olacak?
”Huzuru başta iç dünyamızda aramalıyız ve bulmalıyız”
Bu fikir beni yeni fikirlere kanatlandırdı.

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
”Huzuru başta iç dünyamızda aramalıyız ve bulmalıyız” sözü bence maneviyata dayalıdır.

B

burak_ismet

Kullanıcı
27 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
”Maneviyata dayalırdır” diyorsunuz.
Bu fikirle aynı çizgideyim.
Lakin bu iç dünyamızda huzuru nasıl arayacağız.nasıl bulacağız.
Merak etiğim husus burası.

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Huzuru iç dünyamızda aramalıyız;Hayatta herşey başımıza gelebilir çünki;yaşıyoruz.Maneviyatla ilgili bu manevi yolculukta iç dünyamızda izleyeceğimiz yol;herzaman bir ümidimiz olmalı,bakın bizler o kadar güzel bir dine sahibiz ki ümitsizlik karşısında bile bizi rahatlatacak içimizi huzurlandıracak olumlu düşündürecek bir boyut var,bu boyut;’hayır ve şer’ olarak karşımıza çıkar.Ve ne güzelki biz bu hayır ve şer i algıladığımız sürece iç dünyamızda karmaşalara sebep vermeyiz.Ümidimizi yitirmeden ve ümitsizlik karşısında hayır ve şer olup olmadığı algılayarak..En güzel örnek Peygamberimiz(sav) huzur insanı..

B

burak_ismet

Kullanıcı
27 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Emine Hanım yorumunuzu titizlikle okudum.Fikirlerine katılmamak mümkün değil.Çok güzel.İnşallah bu güzellik bütün hayatıza yayılır.
Lakin ben soruma cevap bulamdım.Arzu ederseniz sorumu tekrardan dile getirmek istiyorum.
”iç dünyamızda huzuru nasıl arayacağız.nasıl bulacağız.”
Elimizde bir dedektör yok...

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
burak_ismet; dün siteye birtürlü giriş yapamadım kusura bakmayın geç cevaplıyorum.İlkönce düşünceleriniz için teşekkür ederim.Güzellikler sevdiklerimizle ve yüreği güzel insanlarımızla olsun...
Konuya gelecek olursam;Huzur tek bir kalıptan ibaret değildir herkese göre farklıdır ve tek şeyden oluşmaz.Huzur ne gelecekte nede geçmiştedir huzur ’an’ dadır.Mal,mülk,makam,mevki bu kalıplar bizim araçlarımızdır bununla sırlandıramayız ne yazıkki günümüzde bu kalıplar içerisine giriyor bu yüzden huzur iç dünyamızda aramalıyız dedim.Huzur;sevgi ile aranır hoşgörü ile ve tabiki inanarak aranır..Sevginin,hoşgörünün olmadığı yerde huzur olmaz,Sevgi ile yaklaştığız birşeyde bunun karşılığı mutlulukla alıyorsanız bulmuşsunuz demektir..Yaklaştığız şeyin sonucu artı ya da eksi olsun farketmez sizin o olaya yaklaşımız,size düşen görevi inanarak yapmanız ve yaptığıza inanmanız önemlidir gönül rahatlığız..Umarım az da olsa birşeyleri anlatabilmişimdir..Elinizde değil;amaYüreğinizdeki dedektör;sevgi.. ;)

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevgili emine38,
burak_ismet beyin sorusuna gayetgüzel ve açıklayıcı bir şekilde cvp vermişsiniz.Yüreğinizde sevgi varsa. asıl zenliklik odur zaten.
Teşekkür ederim.

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Rica ederim,düşünceniz için ben teşekkür ederim...Sevgilerimle...

E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
arkadaşlar hem gönderilen konuyu okudum hemde yaptığız beyin fırtınası.hayran kaldım.teşekkürler...ben daha söyleyecek birşey bulamıyorum.söylenebilecek herşeyi emine38 söylemiş zaten ;)ellerinize sağlık...

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
huzurun bulunması içinde insanın bence biraz yaşadığı olaylar karşısında sabretmesi gerekiyor.

Saygılar

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkür ederim etki84...Sitedeki bütün arkadaşlar çok saygılı ve oldukça anlayışlı..Böyle sanal bir ortamda sevyeli bir sitenin olacağı düşünemiyordum, ki ben bu siteyi sanal olarak değerlendirmek istemiyorum;çünkü herkes hiç gerçekçi olmadığı kadar dürüst,yalın şeffaf;çünkü hepimiz gerçekten öğrenmek için burdayız...Arkadaşlar hepinize bu güzel ortamdan dolayı teşekkür etmek istiyorum...Saygı sevgilerimle

(sevgili nehir düşüncelerine katılıyorum çok doğru) 

Sabır,Sebaat ve Şükür ..... 

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
biz teşekkür ediyoruz sana emine38...İyiki varsın,ii ki bu site var ,ii ki seni tanımışı(z)m.

Saygılar

E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
:-[    :-*      çok teşekkür ederim nehircim düşşüncelerin için. iyiki bu site varmış ve ben bu site sayesinde seni ve diğer arkadaşları tanıdım..iyiki varsın ;)