Her Şey Benim Yüzümden !!!!

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Her Şey Benim Yüzümden !!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,314 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Her Şey Benim Yüzümden !!!!
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, neden olduklarımızın sorumluluğunu üstlenmeyi başarmalıyız.

Bizler, ne yaptığımızı bal gibi bilen, ama bilmezden gelen insanlar topluluğu haline geldik hep beraber.  Arkamızda ne bıraktığımızı, ya da ardımızda bıraktıklarımızın ne hale geldiğini düşünmeden, öylece bırakıp yolumuza devam ediyoruz. Varsa yoksa biz…

Kimimiz kariyer peşinde, kimimiz para, kimimiz de şan, şöhret.

Hedeflerimize ulaşmak için de herşey mübah. Karşımızdaki her kimse, istediğimiz gibi, gönlümüze göre onu ezer, sonra  gördüğümüz manzaradan tamamen onu sorumlu tutarız. Dahası da beğenmez, yoketmeye çalışırız.

İstediklerimize kavuşamamızın asıl sorumlusu elbette biz ve seçimlerimiz. Ama hayır. Bunu kabul etmek hiçbirimizin harcı değil. Sorumlu hep başkalarıdır bize göre. Öyle ya, hayatımızı başkalarının seçimleri yönlendiriyor. Gerçekte bu söze kim inanır ki? Bu zamanda kim, hayati kararlarını başkalarının almasına müsaade ediyor ki? En azından çoğumuz müsaade etmiyor. Kalan azınlık da zaten sonucu değiştirmiyor. Öyleyse neden kararlarımızın sonucuna da tek başımıza katlanamıyoruz? En iyi kararları biz veririz, kötü ve başarısız kararlar daima başkalarına aittir!

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, neden olduklarımızın sorumluluğunu üstlenmeyi başarmalıyız. Aksi halde, daima yanlış kararlar almaya devam ederiz. Nasıl olsa kararlarımız yanlışsa sahiplenmiyor, üzerimizden atıyoruz. Neden doğru karar alabilme yetimizi geliştirmeye çalışalım ki bu durumda?  Hiç gerek yok. Kabahat altın kaftan olsa, kimse üstüne almak istemezmiş zaten.

“Bu karar, benim kararım. Sonuçları ne olursa olsun, katlanacağım. Herşey benim yüzümden oldu,” diyebiliyorsak, gerektiğinde üzülerek, ezilerek de olsa, bu cümleleri kurabiliyorsak şayet, ne mutlu… Bu durumda, başkalarına öğreteceğimiz çok şeyimiz var demektir. Asıl merak ettiğim şey; aramızdan kaç kişinin, bu sözleri inanarak söyleyebildiğidir.

Seçimlerimizle yaşamak bazen çok sıkıcı, bazen de çok üzücü olabiliyor. Ama, onları silkeleyip, üzerimizden atmak mümkün olmuyor işte. Ne yapsak bir şekilde bize geri dönüyorlar.

Onun için hiç boşuna hırçınlaşıp, ortalığı bulandırmayalım. En iyisi, bir an önce kabullenip, yolumuza devam edelim.

Hadi bakalım, yolumuz açık olsun…

Ayşe Çeliktenyıldız

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok üzülerekte olsa bugün söyledim bunu;

“Bu karar, benim kararım. Sonuçları ne olursa olsun, katlanacağım. Herşey benim yüzümden oldu,” diyebiliyorsak, gerektiğinde üzülerek, ezilerek de olsa, bu cümleleri kurabiliyorsak şayet, ne mutlu…
Tam olarak karar verdiğim bir durum diyemem, yani önceden planlanmış bir durum söz konusu elbette değildi. Yani teammüden işlenmiş bir cinayet durumu söz konusu değildi. Ancak oldu, nedenleri ne olursa olsun, kışkırtıcı unsurlar bir yana, çok düşündüğün ve inandığın halde, karşındaki kişinin senin inancını anlamayıp, aksi davranışlar içine girince çileden çıkma gibi bir durum yani.
Benim yüzümden oldu, çünkü ben sırtımı dönüp gitmek istemedim, daha fazlasını başarabileceğini bildiğim için konuştum, ters tepki alınca yani bana güvenilmediğini anlayınca aynen yazıdaki gibi hırçınlaştım.

Ve bugün bu sözleri söyledim.
Derim ya hep, sıradan bir insanım, zaafları, kırgınlıkları, kızgınlıkları olan. Ama öğrenmenin yaşı yoktur, duygularımı kontrol etmeyi, ne kadar hafifa alınsam, değersiz görülsem bile soğukkanlılığı elden bırakmamayı öğrendim bu durum sonucunda.

Teşekkürler Gülşah, gerçi sabahın ilk saatlerinde ve biraz da yorgunluktan, anlamak için iki kez okuduktan sonra anlayarak yanıt verebildim... :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
bu güzel paylaşım için teşekrler gülşah...

beğenerek okudum yazıyı...

ben kararlarımın arkasında olmayı gecen sene öğrendim ve elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum...

aldığım kararların çoğu yanlış oluyor belki ama buna hayıflanmak yerine ders almaya bakıyor yoluma devam ediyorum...çok mutlu edici birşey...bundan keyif alıyorum...

ayrıca ikinci güzel yanı da diğer kişiler tarafından saygınlığının artması... :)

A

alpagu

Kullanıcı
6 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aydın
www.besyohaber.com
güzel bir yazı ama ben bu konusa sanırım şanslıyım yani verdigim bir kararın sonu hüzünde olsa mutlulukta olsa buna karşı tepkim degişmez sonuçta bilinçli ve isteyerek verdigim bir karar hayat benim kendi istedigim şekilde yaşamayı isterim sonuçta hayat her zaman mutlu olmuyo bazen hüsranlada tanışmak lazım  normal şeyler bunlar sonuçta düşmeden kalkmayı ögrenemeyiz  ;) neyse yazı için tşk. güsel bir paylaşım  ;) 

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ne kadar şanslısın ki Alpagu erken farkına varmışsın bazıı duyguların.

Ama herkez bu kadar erken anlayamaz yada farkına varamaz...
Bazen bizi bir cümlenin/yazının/sözün yada olayın tetiklemesi gerekir...
Ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorum yaptığınız için... :)

A

alpagu

Kullanıcı
6 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aydın
www.besyohaber.com
çok haklısın bir olayın durumun tetiklemesi lazım dedim gibi düşmeden kalkmasını ögrenemesin ...bende de vardı öle bir durum sonra arkama baktım saçmalık dedim ve şimdi oldugum gibi yaşamayı ögrendim kararlarımıda korkusuzca veriyorum buda artı bir etken sanırım ..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Aslında hayatta başımıza gelen bir çok olay ,iyi veya kötü gelişimimize etken.
Görmesini bilmek lazım tabi...
Verdiğiniz öreneğe sonuna kadar katılıyorum; bebekler bile yürümesini düşe kalka öğreniyorlar ki keza bizde bu şekilde başarılar elde ediyoruz...
Önemli olan aynı hatayı 2 kez yapmamak...

A

alpagu

Kullanıcı
6 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aydın
www.besyohaber.com
dogru, aynı hatayı iki kere yapmak  :) bir kaç kez başıma gelmişti benim ama dışardan görünen hataydı  ama benim açımdan başka bir şeydi neyse aynı hatayı tekrarlamak hoş bişiy deil opsepsion durumu oluyo insanda  :D 

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Onun için hiç boşuna hırçınlaşıp, ortalığı bulandırmayalım. En iyisi, bir an önce kabullenip, yolumuza devam edelim.

Çok dogru nasılsa hiç birşey kazandırmıyor.
En yisi yolumuza devam etmek

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yorumları okuyunca bir şey ekleyesim geldi; ilk mesajımda ben sadece bir olay üzerine düşüncelerimi yazmıştım, ama görüyorum ki konu alınan kararın arkasında durmak üzerine gelişmiş.
Elbette kararlarımın arkasında dururum en azından durmaya çalışırım. Ve bir hata varsa kendimi affetmem ve sorumluluğu alarak, düzeltilebicek ne varsa denerim. Ama benim kararımla oluşan bir hatada asla kimseyi suçlamam.
Verilen kararda hata olmaması için, kararları düşünmeden vermemek gerekir sanırım.
Çevreden gelebilecek her türlü tepki, kendi koşullarımızın nereye kadar uygun olduğu vs vs hepsini tartışmalı insan kendi içinde. Ve gerekirse yardım almalı elbet.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsan' Alıntı:

Çok dogru nasılsa hiç birşey kazandırmıyor.
En yisi yolumuza devam etmek
Bir anlayamadım desem Mustafa ?  :-\

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Seçimlerimizle yaşamak bazen çok sıkıcı, bazen de çok üzücü olabiliyor. Ama, onları silkeleyip, üzerimizden atmak mümkün olmuyor işte. Ne yapsak bir şekilde bize geri dönüyorlar.
Diyor ya yazıda ve arkasındanda

Gülşah' Alıntı:
Hadi bakalım, yolumuz açık olsun…[/font]
Bende bu durumun çok dogru oldugunu söylüyorum.
Aanlaşılamayan yer onun dışında bir yermi ?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Tamam Mustafa kusura bakma bugünler de biraz gerginim bazı yazıları geç anlıyorum sanırım. :)
Est rica ederim gülşah ne kusuru.
Olurmu öyle şey her şartta yazışmaktan  fikirlerini düşüncelerini okumaktan zevk aldıgım bir arkadaşımsın.
Duymamış olayım kusur sözünü.
Ben genelde anlamsız yazıyorum asıl sen kusura bakma. :)

H

hanedeyim

ben yaptığım hataları kabullenip onlardan ders çıkarmayı çok öncesinde öğrendim.
üstelik bu hataları yaptığım içinde pişman diğilim çünkü birer tecrübedir herbiri.
ama ikinci kez asla yapmam çünkü bana göre aynı hatayı ikincikere yapmak ahmaklıktır...
yazı için teşekkürler

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yok ya aslında herşey onun yüzünden :)

Ama yinede

Gülşah' Alıntı:

Hadi bakalım, yolumuz açık olsun…[/font]
Burasına katılmamak elde değil.
Yoksa kimi inandırıcan herşeyin onun yüzünden olduğuna.
Neyse...Ben zeki mürenimi dinleyeyim az,mahvetti beni bu aralar nereden takıldı isem.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İstediklerimize kavuşamamızın asıl sorumlusu elbette biz ve seçimlerimiz.
Bence tamamı ile değil! Dış etkenler de büyük problem yaratıyor bazen! Bazen insanın elinde olmuyor işte..