HER OKUDUĞUMUZDAN KEYİF ALMALI MIYIZ?

• Konbuyu başlatan sessiz_lik25
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde sessiz_lik25 tarafından oluşturulan HER OKUDUĞUMUZDAN KEYİF ALMALI MIYIZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,594 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı HER OKUDUĞUMUZDAN KEYİF ALMALI MIYIZ?
Konbuyu başlatan sessiz_lik25
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Flamingo
S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
KİTAPLARDAN NE BEKLİYORUZ?

Kitaplardan sadece yeni cevaplar değil yeni sorular da bekliyorum./ Franz Kafka

Zaman zaman neden okuduğumu düşünürüm. Bir çok sebep akla geliyor tabi olarak. Keyif mi alıyorum? Ne yazık ki her zaman değil. Bu açıklama, sizi şaşırtabilir. Özellikle, her şeyden keyif almamız gerektiğini düşünen okuyucularıma garip gelecektir bu cevap. Okumanın her zaman bana keyif vermediğini, aslında sonuçlarıyla ilgilendiğimi söyleyebilirim. Sporcuların çalışmaları da öyledir. Çalışmak her zaman keyifli değildir. Kan ter içinde saatlerce, günlerce çalışırlar, çalışırlar, çalışırlar. Böyle çalışmanın her zaman keyifli olduğunu kim söyleyebilir? İçinizden geleni yiyemez, içemezsiniz. Hatta serbest olanları da istediğiniz zaman yiyemez içemezsiniz. Her şey ama her şey hedefe odaklıdır. O halde neden çalışırlar o kadar? Çünkü, hedefleri vardır. Kürsüye çıkmak, şampiyon olmak, ülkelerini temsil etmek v.s.

Okumak ta hedeflerimize göre şekillenen bir eylem olabilir ve her zaman keyif vermeyebilir. Bize keyif vermesi gerekmez ve bunun için şikayet etmemiz de gerekmez diye düşünüyorum.

Okumak, zaman zaman bunaltabilir de. Özellikle eyleme dökmeden sadece okuyorsanız, yoğun bilgi alımı, sizi yorabilir, bunaltabilir. En temel konularda bile okumadan “yaşamlarını” sürdürebilen onca insan arasında, yeni şeyler öğrenmek, aslında olabileceğiniz kadar iyi olmadığınızı yeniden, yeniden keşfetmek zaman zaman dayanılmaz da gelebilir. Bu ayrı bir yazı konusu olabilecek genişlikte bir konudur. Burada, söylemek istediğim, okuma eylemini, anlamlı kılan aslında hedeflerdir.

Çevremizdeki insanlara, okumayı sevdirmeye çalışırken, elbette onlara sevdikleri konularla, keyif almalarını sağlayacak kitaplarla yaklaşmalı. Ama, okumak, ‘profesyonel’ bir okuyucu için ‘keyif veren’ bir süreç olmak zorunda değildir.

Okumayı, anlamlı kılan aslında hedeflerdir demiştik. Burada bir seçim söz konusu her zamanki gibi. Ne olursa olsun keyif almak için mi yoksa hedefe daha da yaklaşmak için mi okuyacaksınız? Keyif almak için okumak yararlı olmasına rağmen, her zaman hedeflerimiz hizmet edeceğini söyleyemem. Hedefe götüren tarzda okumanın da her zaman, en azından başlarda çok keyifli olacağını söyleyemem. Hedefleriniz netse, başarı için çalışan sporcular gibi, isteseniz de istemeseniz de okursunuz. Bu okumayı hiç sevmeyeceğiniz yada sevmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece, her koşulda okumanız gerektiği anlamına gelir.

Dinlediğim bir seminerde, konuşmacı, uçaklardaki “business class” yolcularının, yolculukları sırasında kitap okuduklarını, ama uçağın diğer bölümlerine gidildikçe daha çok gazete okunduğunu söylemişti. Başarı ya da başarısızlığı “business class”ta yolculuk etmekle ölçmüyorum elbette. Fakat, bu ifadede ders alınacak bir şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bu satırları, ‘profesyonel’ ya da ‘profesyonel’ olma zamanı gelmiş okuyucular içindir. Okuma etkinliğine ısındırmak istediğiniz insanlara, önce ‘keyif veren’ kitaplarla gidin. Hem ilgi alanlarına hem de duygu dünyalarına hitap edin derim. Ama iş profesyonel okuyuculara gelince, okumaktan sürekli keyif almaları gerekmediğini fark etmek durumundayız. Onlar, zaman zaman, kürsüye çıkıp madalyalarını alacakları o anın keyfi için okuyacaklar.

Savaş Şenel

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yazılanlara katılıyorum, okumak her zaman keyif vermek zorunda değil bence de. ama ne zaman ki bir kitabın son sayfasını da okuyup kapağı kapatıyorum, işte o an o kitap da hayatımından bir kesite şahit olmuş bir arkadaşım olup kalıyor hatırımda.. ve bu bana büyük bir keyif veriyor gerçekten.. okumak zorunda olduğumda kitapla konuşmuyorum ama eğer isteyerek okuyorsam kitap arkadaşım sırdaşım oluyor..
okumak sonsuza dek..

paylaşım için teşekkürler :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Okumak zorunda olmak" ne demektir?
Yani bir ders kitabının okunması gerekliliği, ya da bir eğitimcinin seminer verme vs vs gibi durumlar için okuması, ya da bir kitap eleştirmeninin mutlaka okuması durumu mu?
Anlayamadığım bir şeyler var benim bu yazıda?
Anladığım ise, benim bir amatör okuyucu olduğum, ama business class'ta değil, ekonomi'de uçtuğum halde, elimde gazete yerine kitap olması... ?

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Okuduğum her kitapdan büyük bir zevk alırım..
Bazen benim ışığım olurlar  gerçek hayatta,bazen de düş dünyamda...
İkisinide birbirinden ayırmam...
Kitap okumak için okuyanlardan değil,kitapdaki ışığı yakalayıp hayatımı aydınlatanlardanım..
PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER..

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
yazı benim değil. ayrıca uzun olmasın diye bazı bölümlerini çıkardım.

harariye! ben teşekkür ederim.
evet bazen keyif alarak okumasak da okuduktan sonraki duygu herşeye değer. ömür boyu bir arkadaş olarak kalır okuduğumuz. keyifle okuduğumuz kitaplar ise zaten okurken arkadaşımız olmuştur.

Zynep' Alıntı:
"Okumak zorunda olmak" ne demektir?
Yani bir ders kitabının okunması gerekliliği, ya da bir eğitimcinin seminer verme vs vs gibi durumlar için okuması, ya da bir kitap eleştirmeninin mutlaka okuması durumu mu?
Anlayamadığım bir şeyler var benim bu yazıda?
sanırım bütün okuduklarını keyif alarak okuyorsun. o açıdan anlayamamış olabilirsin.

Zynep' Alıntı:
Anladığım ise, benim bir amatör okuyucu olduğum,
hocam, sen böyle diyorsan, ben bir daha okumakla alakalı başlık açmıyım. ben amatör bile sayılmam o zaman. :)

hani demiş ya şair.
sana alçak demiyorum. alçaklık da bir yüksekliktir. çukur herif! ;D

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
su perisi' Alıntı:
bu yüzden hep gıpta etmişimdir size zaten.

ben teşekkür ederim

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
Çok özür dilerim ama buna katılamam. Elbette "emeğe saygı" düşüncesiyle yazılan herşeyi okumaya çalışırım ama zevk alarak okuduğumu söylersem bu haksızlık olur. Yalan olur diyecektim ama yanlış anlaşılmamak adına bunu özellikle kullanmadım.
Çok net bir soru sorsam su perisi;
Bizim aleyhimizde ve özellikle kamuoyu yaratmak adına yazılan pek çok yanlış kitap var, örnek; Geceyarısı Ekspresi!
Bunu okurken nasıl keyif alabilir ki insan?
Dersen ki, "ben keyif almayacağım kitapları okumam."... o zaman profesyonel bir okuyucu olabilir miyiz, yüzlerce kitap okusakta?

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Her okuduğumuzdan elbette keyif almamız gerekmiyor ama başkasının yorumu veya bilgisi ile konuşmak yerine; bazen okuduğumuz kitaplar listesine bile almayacağımız kitapları okumamız gerektiğine inanlardanım.
Bir keresinde gündemde olan (kişinin adını hem konu bütünlüğü dağılmaması adına hemde polemik yaratmamak adına belirtmeyeceğim) bir kişinin kitapları ve hayatı konuşulmkata, tartışma programlarında konuşulmaktaydı. Sırf o kişinin bahsettiği yazılar hakkkında bilgi edinmek adına bir kaç kitabını okudum. Çünkü her okuyan kendince bazen taraflı, bazen tarafsız yorum yapılıyordu.

Bu yüzden gözlemlediğim kadarıyla aslında her kitap herkeze aynı içtenliği, aynı bakış açısını yaratmaz ama bir çok bilgiyi bize aktarır.

Bir de yazıda ki anlatım çok karışık.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
su perisi' Alıntı:
Çok özür dilerim ama buna katılamam. Elbette "emeğe saygı" düşüncesiyle yazılan herşeyi okumaya çalışırım ama zevk alarak okuduğumu söylersem bu haksızlık olur. Yalan olur diyecektim ama yanlış anlaşılmamak adına bunu özellikle kullanmadım.
Çok net bir soru sorsam su perisi;
Bizim aleyhimizde ve özellikle kamuoyu yaratmak adına yazılan pek çok yanlış kitap var, örnek; Geceyarısı Ekspresi!
Bunu okurken nasıl keyif alabilir ki insan?
Dersen ki, "ben keyif almayacağım kitapları okumam."... o zaman profesyonel bir okuyucu olabilir miyiz, yüzlerce kitap okusakta?
"Okuduğum her kitapdan zevk alırım" diye belirtmek istediğim,şu an kütüphanemde bulunan ve okurken hepsinden ayrı bir zevk ve tad aldığım kitaplarım için söylenmiş bir sözdü...

Ayrıca kitap okurken her tür kitabıda okurum,kesinlikle ayrım yapmam...
"Gece ekspresi" adlı kitabıda okumadım..İçerigi hakkında da bir bilgim yok ama Türk evladı olarak,geçmişimize yada gelecegimize dil uzatan görüşleri okurken elbette keyif alamam...Gerektigi yerdede tepkimi koyabilirim...
Bir çok yazara begeni mailleri yada kitapları hakkında sorularım olmuştur...
Bu tür bir kitap içinde yorumumu,görüşümü söylemekden çekinmem...

Kötü bir alışkanlığım var,tek tarz değil tüm tarz kitaplardan her yazarın bakış açısınından hayata bakmaya,sonrada kendi bakış açımla birleştirmeye çalışırım...Böyle olunca bir çok yazardan özellikle bakış açılarımızın keşiştigi noktayı görmek dahada bir keyif alarak okumama sebeb olur...

Şu an okuma alanında  amotör olsam da,Profesyonel okuyucu olana kadar da her tür kitabı okumaya gayret edecegim...Kimileri sıksada,sonuna kadar okuyacagımıza belirtmeden edemem...Elime aldıgım her kitabı bitirmeden bırakmamak gibi kötüde bir huyum var,huyum kurusun demeyecegim:) Sonuçda tek tarz okumaya karşıyım...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
"Okuduğum her kitapdan zevk alırım" diye belirtmek istediğim,şu an kütüphanemde bulunan ve okurken hepsinden ayrı bir zevk ve tad aldığım kitaplarım için söylenmiş bir sözdü...

Ayrıca kitap okurken her tür kitabıda okurum,kesinlikle ayrım yapmam...
"Gece ekspresi" adlı kitabıda okumadım..İçerigi hakkında da bir bilgim yok ama Türk evladı olarak,geçmişimize yada gelecegimize dil uzatan görüşleri okurken elbette keyif alamam...Gerektigi yerdede tepkimi koyabilirim...
Bir çok yazara begeni mailleri yada kitapları hakkında sorularım olmuştur...
Bu tür bir kitap içinde yorumumu,görüşümü söylemekden çekinmem...

Kötü bir alışkanlığım var,tek tarz değil tüm tarz kitaplardan her yazarın bakış açısınından hayata bakmaya,sonrada kendi bakış açımla birleştirmeye çalışırım...Böyle olunca bir çok yazardan özellikle bakış açılarımızın keşiştigi noktayı görmek dahada bir keyif alarak okumama sebeb olur...

Şu an okuma alanında  amotör olsam da,Profesyonel okuyucu olana kadar da her tür kitabı okumaya gayret edecegim...Kimileri sıksada,sonuna kadar okuyacagımıza belirtmeden edemem...Elime aldıgım her kitabı bitirmeden bırakmamak gibi kötüde bir huyum var,huyum kurusun demeyecegim:) Sonuçda tek tarz okumaya karşıyım...
Kütüphanende bulunan her yazara saygım var çünkü başta da belirttiğim gibi en azından "emeğe saygı".
Ama bazı kitaplar var ki, ne bir kesişen noktam var, ne de bir ortak noktam. Ve bu kitapları okurken keyif almadığım gerçeğini kabul etsem de, illa ki sonuna kadar bende okurum, çünkü karşıt görüşleri yazanları okursam, ve nedenlerini anlamaya çalışırsam daha objektif  olabileceğim gerçeğini gözardı etmem.
Ancak, Gece Ekspresi değil Geceyarısı Ekpresi, senin kadar kitap ve film kurdu olan bir kişi tarafından duyulmamış olmaması her ne kadar garibime gitiyse, bu tarz siyasi kitaplar dışında, örneğin Şenay Düdek kitapları tarzı kitapları okumak bana ne kadar keyif verebilir? Ya da hapise düşmüş bir mankenin yazdığı saçma sapanlıklarla dolu bir kitap?
Kütüphanede olan kitapları değil, tüm kitaplar adınadır benim söylediklerim.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Senin söylemek istediğini çok iyi anlıyorum Zynep...
Ben de ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım....
Küçük bir açıklama yapmayı gerek gördüm..."Okuduğum her kitapdan büyük bir zevk alırım.."
Sözü ile başlayan yorumumuma şunuda eklemek isterim...

Kitap şeçimlerimde öncelikle takip ettigim yazarlar sonra kitabın içerigini yada kapagını yada tavsiye üzeri aldıgım kitaplar ve gündeme damgasını vuran en çok okunanlar listesine girmiş kitapları alır okurum...Bu şeçimlerim hiç bir zaman zevk vermeyen bir kitap olmamıştır,tek bir kitapdan çok sıkılarak okudum( 5 şin kuralı) onuda yinede sonuna kadar okudum...Bahsetiiğin gibi  yazara saygı ama her kitapdan da zevk alınmayacagını da takip ettigim ama almakdan vazgeçtigim kitaplardan bilirim...
Geceyarısı ekpresi ne gelirsek 1975 yılında,uyuşturucu kaçakçılıgı yüzünden İmralıda kalan kısa bir süre sonrada kaçan Hayes'in 5 yıl İmralıda geçirdigi günleri yazmış ama Oliver Stone bu öyküden son derece ürkütücü bir Türkiye ile canavar görünümlü Türkler çıkardıgı ses getiren bir kitap oldugunuda ögrenmiş oldum sayende...Bu kitabın sinema filmi olarak ismini duymuştum ama sen kitap diye bahsedince bu başka bir konudur diye düşündüm...
Şunuda belirteyim,en son okuyacagım kitaplar siyasi kitaplardır...Kütüphanemde şu an Soner YALÇIN'ın yazdıgı Efendi adlı kitaplarım var...Ve bu en son okuyacagım kitap oldugunuda belirmeden geçmeyecegim...Her ne kadar siyasetle pek ilgilenmesem de,içerigi hoşuma giden ve gündemde olan bütün kitapları okurum...
Bu kitabı gözden kaçırmış olmam da bir kusur degil,bir tercihdir...Ki siyasi kitplar en son tercihimdir..
Çok kitap okurum ama daha çok okumadıgım ve birbirinden  degerli  okunması gereken çok kitapda oldugunu biliyorum...
Hepsini imkanlarımın el verdigince,işim,eşim ve çoçuklarımdan fırsat buldukça da uykumdan bölüp büyük bir zevkle okurum... :)

P

prensess35

Kullanıcı
24 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
almaya biliriz tarzlarımız farklı olabilir  :-\

G

geminicia

Kullanıcı
22 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bence keyif almak kitap okumadaki amacimiza gore degisir ::)dinlenmek rahatlamak istiyorsak sevdigimiz keyif aldiklarimizi tercih ederiz,bilgi almak istiyorsak keyif almak zorunda oldugumuzu dusunmuyorum.her kitap ayri bi dunya, farkli bi bakis acisi degil midir?farkli insanlarin fikirlerini bizimle paylasmak istemesine saygi duymali. baskasiyla konusuyor ve tartisiyor olmaktan keyif almaliyiz ;)

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Kitap okumayı çok seviyorum.

Böyle olduğu halde eLbette beğenmediğim kitapLar oluyor ki bu çok normaL.
Her şeyi beğenmek mümkün değiLdir zaten.
Öyle oLsaydı, tüm insanlar aynı fikirlere sahip olurdu.  :)

Örneğin son okuduğum kitabı, daha doğrusu vermeye çaLıştığı mesajı beğenmemiştim. -Zar Adam- Yine de, kelime hazneme yeni ekLemeLer yaptığını ve bana mutLaka bir şeyLer kattığını düşünüyorum.

Bu nedendendir ki, her kitap mutLaka yararLıdır, denir.

Bir kitabı beğenmemek zaten eLeştirel okumaya dayanır.

Okurken hem yazanı anLamak, hem içeriğe uygun olup olmadığına bakmak, hem de eleştirmek gerekir, diye düşünüyorum.

S

spiritualsigns

Mine Soysal bir seminerinde bu konuya değinmişti.. Seminer notlarını bulabilirsem paylaşırım... Çok önemli detaylar vardı...

Çocuğumuza keyif almadığı bir kitabı okumaya zorlamanın iler ki kitap okuma alışkanlığında olumsuzluklara yol açacağını, okumak istediğinin bir karikatür dahi olsa müdahale edilmemesi gerektiğini ayrıca bir roman okumanın ne kelime haznesine ne de genel kültüre bir etkisinin olmadığını sadece ve sadece hayal gücümüzü derinleştirmek adına ayrıca betimleme gücümüzü geliştirici etkilerinin olduğunu belirtmişti.. Keyifli ve bir o kadar faydalı bir seminerdi.

Ben çok kitap okumam ama okumak istediklerimi çok büyük istekle okurum çünkü kriter koymam... Barbara Cartland okurum mesela.. Herkes ağız burun kıvırır belki ama severim.. Ömer Seyfettin okurum.. cin ali okurum...  Klasik masalları okurum... ve büyük keyif alırım... önemli olan keyif almak...

Mesela şu an 365 güne 365 masal kitabını okuyorum.. Acayip güzel... :))

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
spiritualsigns' Alıntı:
ayrıca bir roman okumanın ne kelime haznesine ne de genel kültüre bir etkisinin olmadığını sadece ve sadece hayal gücümüzü derinleştirmek adına ayrıca betimleme gücümüzü geliştirici etkilerinin olduğunu belirtmişti..
Bu konuda Mine Soysal'a katılmıyorum ben :)
Okuduğumuz yeni kelimeleri günlük hayatta da kullandığımızda, kelime haznemiz genişLemiş oLmuyor mu?

S

spiritualsigns

Bende o noktada ikileme düşmüştüm evet ama farkettim ki bende etkisi yok kitapların bu anlamda... Bu okuma algılama ile alakalı bir durum olsa gerek... Sonuçta bir yazarın benden farklı bir kelime kullandığına şahit olmadım...

Kelime dağarcığı geliştirmek adına, sözlük okumak çok isabetlidir.

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Elbette. Ama kitapların bu yöndeki yararları da yadsınamaz bence. :)