"Hayır" demeyi öğrenin!

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan \"Hayır\" demeyi öğrenin! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,675 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı \"Hayır\" demeyi öğrenin!
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan manas
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
HAYIR, DEMEYİ ÖĞRENMEK

Hayır demeyi öğrenmek, kolay bir şey değildir.

Kanıtı: İnanılmaz fedakârlıklar yapıyoruz, bazen sırf hayır dememek için acılara veya güçlüklere katlanıyoruz.

Daha da kötüsü, hayır diyememenin, bizi kötü bir hale düşüreceğinin bilincinde olmamıza rağmen, onu söylemememizdir.

Bizi,”basit” bir hayır demekte bu kadar beceriksiz kılan etken nedir?

Bu durum, bir “algılama sorunu”na işaret eder. Hayır demenin sonuçlarının olumsuz olacağı ile ilgili, çoğunlukla abartılmış ve yanlış olan algılamam, beni hayır demekten kaçınmaya iter.

Hayır demek, karşımdakini incitecektir.

Sıklıkla, bu, yanlıştır.

Doğru bile olsa, karşımdakine evet demediğim zaman onu kaybedeceğim inancını abartılı bir biçimde yaşarım.

Tüm bunlar, tamamen “nesnel” ve “seçici” bir algılamadır.

Genellikle, bir ilişkinin kalitesini arttıran en önemli etkenlerden birinin “dürüstlük, açıklık” olduğunu unutma eğiliminde olurum. O halde, hayır demek, bazen yapılacak en iyi seçimdir.

Sadece başkasına ne olacağını, başkasının başına neler geleceğini algılamak yeterli değildir. Aynı zamanda, kendimize neler olacağını da algılamak gerekir. Bir ilişki içindeyken, başkasının bakış açısıyla algılamak eğilimimiz vardır. Tam burada, doğru algılama önemlidir.

Hayır diyememekten ötürü kendi kendimizi teselli ederiz, çünkü bu durum, kendi hakkımızda olumlu bir imaj yaratmamıza neden olur: Hayır demedim, çünkü ben, nazik bir insanım. Benim nezaketimden yararlanmak isteyen karşımdaki kişi anlayışsızdır. Gene de nazik olmayı ve iyi bir izlenim vermeyi tercih ederim. Bu nedenle hayır demeyeceğim.

Bu tutumun yanlış olduğunu, aslında, hepimiz biliyoruz.

Kendimizle ilgili olumlu bir benlik imajına sahip olmak ihtiyacımız doğaldır. Her zaman evet diyerek nazik göründüğümüz de doğrudur. Ancak, bu tutum, kendi kendimize karşı çok “saldırgan” bir tutumdur. Yapmayı arzu etmediğimiz şeyleri yapmaya kendi kendimizi mecbur ediyoruz ve sıkıcı durumlar içine giriyoruz.

Kendinizi hala nazik buluyor musunuz?

Birisine hayır demek için “kişi” üzerine değil,”isteğin reddi” üzerine odaklanın. Hayır diyorsunuz, çünkü zorla evet diyemezsiniz. Pozisyonunuzu netleştirerek görevinizi yaptınız, şimdi sizi anlama görevi karşınızdakindedir. Hayır dediğiniz zaman, hayır dediğiniz veya reddettiğiniz karşınızdaki kişi değildir. Reddettiğiniz sadece onun isteğidir. Karşınızdakini, isteğini yapma konusundaki yetersizliğiniz ya da gereken kaynaklara sahip olmadığınız konusunda bilgilendiriyorsunuz.

Karşınızdakinin sizin reddedişinizi anlamadığı durumlar olacaktır. Ona hayır demenizin gerekli olduğu ile ilgili kanıtlarınızı sunun. Eğer hayır demenin gerekli ve uygun bir seçim olduğundan eminseniz, sorun, artık sizin sorununuz değildir. Karşınızdaki sizi anlamaya çaba göstermelidir. Siz, kendinize ve karşınızdakine karşı doğru ve adil olduğunuzdan eminseniz, gerisi detaydır.

Hayır demek, öğrenilebilen bir yetenektir. Konuşmaya yeni başlayan bir çocuğun adım adım konuşmasını geliştirmesi gibi gelişir. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız, üzerinde çalışmalı ve adım adım gitmelisiniz.

Hayal gücü, çok önemli bir araçtır. Kendinizi nazikçe ve ustalıkla gerektiğine inandığınız durumlarda hayır derken hayal edin. Ayrıca, ilk önce en yakın gördüğümüz kişilere hayır demeye başlayarak, alıştırma yapabiliriz.

Hayır demeyi öğrenmek, sağlıklı ilişkiler geliştirmek ve amaçlarımıza erişmek için gereklidir. Hayır demeyi bilerek, bizi geciktirebilecek dış güçlere karşı direnebiliriz. Allahtan, bu özellik, doğuştan kazanılan bir özellik değildir ve üzerinde çalışılabilir.

Çeviri: Figen Nas Sağlam

Psikolog

K

kamuran

Benim için de zaman alan bir öğrenim süreci olmuştu hayır diyebilmek. :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Paylaşımın için teşekkürler Didem hanım.
Bu konuyu anlatan bir çok paylaşımımız oldu sizde bu konuları bir nevi birleştirmişsiniz.. Teşekkürler.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Birisine hayır demek için “kişi” üzerine değil,”isteğin reddi” üzerine odaklanın. Hayır diyorsunuz, çünkü zorla evet diyemezsiniz. Pozisyonunuzu netleştirerek görevinizi yaptınız, şimdi sizi anlama görevi karşınızdakindedir. Hayır dediğiniz zaman, hayır dediğiniz veya reddettiğiniz karşınızdaki kişi değildir. Reddettiğiniz sadece onun isteğidir. Karşınızdakini, isteğini yapma konusundaki yetersizliğiniz ya da gereken kaynaklara sahip olmadığınız konusunda bilgilendiriyorsunuz.

teşekkürler :)

C

campenella

Kullanıcı
5 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
neden ahyır diyemediğmi şimdi anladım:))) bende kendimi kibar biri sanıodum:p

eline sağlık...

H

hosap65

Kullanıcı
28 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
VAN
"Hayır" yüzünden çoğu zaman en kıymet verdiğimiz değerleri kaybedebiliyoruz maalesef.
ve bunu bildiğimiz halde "hayır" dan vazgeçemiyoruz.
önemli bir konuya değinmişsiniz.
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKRLER

B

Bülent

Karşınızdakinin sizin reddedişinizi anlamadığı durumlar olacaktır. Ona hayır demenizin gerekli olduğu ile ilgili kanıtlarınızı sunun. Eğer hayır demenin gerekli ve uygun bir seçim olduğundan eminseniz, sorun, artık sizin sorununuz değildir. Karşınızdaki sizi anlamaya çaba göstermelidir. Siz, kendinize ve karşınızdakine karşı doğru ve adil olduğunuzdan eminseniz, gerisi detaydır.
Genellikle "hayır" diyemeyen bir kişiyim ama birkaç "hayır" yüzünden çok sorun yaşadım.
Karşımızdaki kişi sorunun hala bizde olduğunu ve talebi konusunda haklı olduğunu düşünüyorsa bu durumda ne yapılabilir?

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsanlara hep olumlu davrandığımız için, bir hayır ile afallıyorlar hemen ve tavır alıyorlar. Oysaki sürekli hayır diyen insanlar onlar için bu kadar inanılmaz değil ve hatta öyle zaman oluyorki, onu haklı buluyor, sana kızıyor.:)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
bendeki problem istenilen şeyle değil de kişi ile ilgili bir durum
mesela çok ihtiyacı olsa bile yardım isteyen kişiden hoşlanmadığım durumlarda evet demekte çok zorlanırım
ben çok fazla hayır derim
bana evet dedirtmek imkansız
aslında buda sorunlu bir durum ama neyse çaktırmayalım

B

Bülent

dideM' Alıntı:
İnsanlara hep olumlu davrandığımız için, bir hayır ile afallıyorlar hemen ve tavır alıyorlar. Oysaki sürekli hayır diyen insanlar onlar için bu kadar inanılmaz değil ve hatta öyle zaman oluyorki, onu haklı buluyor, sana kızıyor.:)
Haklısın galiba.
Çok sağol.

R

roze

Ben de çok fazla hayır diyemem. Yapmak istemediğim bir şeye evet derken bunları düşüneceğim. Tşkler Didem ;)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
dideM' Alıntı:
Haklısın galiba.
Çok sağol.
:)

S

senarist081

Hayır demek, karşımdakini incitecektir.

Sıklıkla, bu, yanlıştır.

Doğru bile olsa, karşımdakine evet demediğim zaman onu kaybedeceğim inancını abartılı bir biçimde yaşarım.

Tüm bunlar, tamamen “nesnel” ve “seçici” bir algılamadır.

Genellikle, bir ilişkinin kalitesini arttıran en önemli etkenlerden birinin “dürüstlük, açıklık” olduğunu unutma eğiliminde olurum. O halde, hayır demek, bazen yapılacak en iyi seçimdir.

Çoğumuz bizden bir şey istendiğinde yoklarız vicdanımızı,arkadaşlığımızı ve dostluğumuzu gözden geçiririz..Karşımızdaki bizi yanlış anlayacak,kırılacak diye panikleriz.Demek ki yersizmiş,teşekkürler.. O0 O0

B

Bülent

Katkılarınızla gerektiğinde "evet", gerektiğinde de "hayır" demeyi öğreneceğiz.
Teşekkürler.

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
... şimdi sizi anlama görevi karşınızdakindedir. Hayır dediğiniz zaman, hayır dediğiniz veya reddettiğiniz karşınızdaki kişi değildir.
En can alıcı yer olarak burasını görüyorum.
Siz ne kadar bu konuda kendinizi ifade etseniz de ; karşıdakinin anladığı kadar anlaşılıyorsunuz malesef. Bununla ilgili bir yazım vardı... Ama şimdi tam olarak nereye kayıt aldığımı da hatırlamıyorum. Anasayfaya şöyle bir gözatmak lazım.

Güzel bir konuya değinmişsin Didem.
HAYIR diyebilmeyi becerebilmek ; "bir şeyleri yerli yerine oturtuyorsunuz" anlamına da gelecektir. Ancak kastım kuru kuruya HAYIR demek değil ; bunu derken "doğru cümlelerle ifade etmek..."

Teşekkürler Didem.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya yazının bir kadın elinden çıktıgı ne kadar belli.
Hayır demeyi ögrenmek okadarda zor olmasa gerek önce dogruların olucak ve o dogruları savunabilir yeteneklerin bu dogruların aksi tüm durumlara karsında kırılmışmı incinmişmi ölemi olmuş bölemi olmuş önem vermezsin efendim.
Yani sonsuz inançla baglandıgın dogruların yok ise hayır demesini ögrenme ihtimalin çok zor gibi.

Önce nerede oldugunuzu neye inandıgınızı belirleyin ondan sonra bunun aksi her duruma rahatlıkla hayır diyebilirsiniz.
Fazlamı despotça oldu ama malesef durum bu.

Teşekkür ederim