HAYAT SATRANCI

• Konbuyu başlatan ibrahim
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ibrahim tarafından oluşturulan HAYAT SATRANCI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,631 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı HAYAT SATRANCI
Konbuyu başlatan ibrahim
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
I

ibrahim

Kullanıcı
20 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
eskişehir
Genç bir adam kendi yöresinde çok tanınan bir bilgenin yanına gitti. Derdi biraz farklıydı. Genç yaşında hep başarı kazanmıştı. Babasından devraldığı küçük işi hızla büyütmüş, zengin olmuştu. Çevresindeki herkes ona saygı gösteriyordu. Düşmanı yoktu. Evlilikleri başarılı olmuş, çok genç yaşlarda başlayarak birkaç kez baba olmuştu. Ve genç adamın derdi de buradan sonra başlıyordu. Bu kadar erken başarı, çok başarı, çok sayılmak yüzünden bütün çevresindeki insanları "küçük" görmeye başlamıştı. Genç adam için "önemli" hiçbir iş, hiçbir insan, hiçbir durum kalmamıştı. Hiçbir konuşmayı birkaç dakikadan fazla dinleyemiyor, okumaya başladığı herşeyi birkaç dakika içinde elinden bırakıyordu.

Bilge kişi genç adamı uzun uzun dinledi. Genç adam anlattıkça anlattı.Sonra da bilge kişi sordu: "Yaparken zevk aldığın, her şeyden daha fazla ilgini çeken hiçbir şey yok mu?" Genç adam bir süre düşündü ve cevap verdi: "Satranç..." dedi, "Ama satrancı da çok iyi oynadığım için rakip bulamıyorum." Bilge kişi "Güzel" dedi, "Burada bir öğrencim var, o da iyi satranç oynuyor." Öğrencisini çağırdı, satranç masası kuruldu. Genç adam ve öğrenci karşılıklı oturdular. Bilge kişi aniden "Bir dakika" dedi, "Bu satranç karşılaşması biraz farklı olacak. Kaybeden, kafasını da kaybedecek. Kaybedenin kafasını ben kendi elimle, kendi hançerimle keseceğim. Tamam mı?" Öğrencisi "Tabii efendim" deyince genç adam da daha zayıf bir sesle "Tamam" dedi.

Oyun başladı. "Her şeyi en iyi yapan", "Her şeyde en başarılı" genç adam boncuk boncuk terliyordu. Yaptığı her atak bilgenin öğrencisi tarafından ustaca savuşturuluyordu. Genç adam terlemeye devam ediyordu. Bir süre sonra savunmaları düşmeye başladı. Öğrenci usta hamlelerle genç adamı sıkıştırmıştı. Genç adam bir an bilge kişiye baktı. Gözleri korku doluydu. Bilge kişi o an, bir el darbesiyle satranç masasını devirdi: "Tamam bitti! Hiç kimsenin kafası kesilmeyecek!" Genç adam önüne bakıyordu. Bilge kişi konuştu: "İşte tekrar tutkuyu yaşadın... Dikkatini toplamayı öğrendin... Hiç kimseyi küçümsememen gerektiğini gördün... Her an ölümün yanında yaşadığın için her şeye değer vermen gerektiğini anladın..." Sonra bilge ve öğrencisi yere saçılmış satranç taşlarını birlikte toplayıp kutusuna koydular.

..........Saygılar.........

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hayat satranç olsa dahi ben ROK yapamıom.
Kalelerim çoktan düştü :)  atlar dizginlerini koparmış filler kendi başına haraket ediyor şah ve vezir durumdan bi haber Piyonlarda çaresiz korunur halde değil bu oyunu kaybetme olasılıgım fazlası ile mümkün.
Mat olmam yakın gibi du bakalım.Bir dahaki ele daha dikkatli olurum heralde hayat denen satranç oyununda

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
"Tutku,kaybetme korkusu,hayattan zevk alma"

Hayatım/ız da  farkında olduğumuz yada olmadığımız ne kadar önemli kavramlar.Bazı şeyleri erken yaşamak kötümü bilmiyorum çünkü ben başarıyı erken yaşta yakalayanlardan olmadım :)Ama bazı duygularımızı yitirmemiz en çok bize zarar bunda deneyimliyim :)

Ben stranç oynamayı bimiyorum,öğrenmeyi denedim ama karşık geldi bıraktım  öğrenmeyi. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aslında o kadar karışık değildir temel bilgileri edindinmi gerisi son derece kolay.
Kitap okumak gibi başladınmı bırakamıyorsun.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
benim bir yaşam koçum var ve hayatı her zaman satranca benzeterek anlatır..

üzülmezsek mutluluğu, kaybetmezsek kazanmayı başarmayı bilemeyiz. İyi olanın tadını almayı unutmamak için insan olduğumuzuda unutmamalıyız...

çok hoş bir paylaşım.. teşekkürler...

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Güzel paylaşım teşekkürler. :)

Her an ölümün yanında yaşadığın için her şeye değer vermen gerektiğini anladın..."

Can alıcı cümle bu oldu sanırım paylaşımda.Ölümün hayatımıza kattıkları :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hayat 2 vezirle oynuyo :d filleride sadece çapraz değil her yöne haraket edebilio.
Atları hiç sormayın.
Hayatla satranç zor iş.. Piyonlar çoktan kabullenmiş hiç biri savunmada değil.Bütün kaleler savunmasız atlar almış başını gitmiş,vezir çoktannnn saltanattan gitmiş.bir kaç hamle sonra mat dicek hayat.

hayatı hafife aldım zaar :d