Hayallerimizi nasıl geliştiririz?

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Hayallerimizi nasıl geliştiririz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,381 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hayallerimizi nasıl geliştiririz?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Hayal, dünyanın gelişiminde, medeniyetin ilerlemesinde borçlu olduğumuz bir eylemdir. Gözle görülen her şey önceden hayal idi. En büyük buluşlar hayalcilerin aklından çıkmış. Hayal gücü bu kadar önemli ve herkeste var ise, geliştirmek için taktikleri inceleyelim.

1. Sıra dışı düşünün: Her şeyi farklı tarafından görmeye çalışın.

2. Odaklanın: Neyi çözmek veya neyi görmek istiyorsanız ona odaklanın.

3. Gözlem yeteneğinizi geliştirin.

4. Bakış açınızı genişletin: Sınırlarınızı zorlayın, bir olaya pek çok değişik açıdan bakın.

5. Roman, bilim-kurgu okuyun: Usta romancıların, bilim-kurgu romancılarının eserlerini okuyun.

6. Bilerek seyahat edin: Görselliğinizin gücünü keşfedin, hafızanızı yeni algılarla donatın.

7. Beyin fırtınası yapın: Fark oluşturmak ve yenilik yapmak için belirli aralıklarla toplanın.

8. Tersinden düşünmeye başlayın: her şeyi sıra ve silsile halinde değil, bazen de tersten düşünüp, yorumlayın. Farklı sonuçlara ulaşacaksınız.

9. Espri, mizah yeteneğinizi geliştirin: Kaliteli mizah yazıları okuyun ve espri yapmaya çalışın.

10. Doğa ile birlikte olun: Doğa insana zindelik verir, beyni olumlu etkiler.

Hayallerinize ulaşmaya çalışırken karşınıza 4 değişik kişilik tipi çıkar;

a- Destek olanlar : Bir hayal oluştuğu andan itibaren yeni doğmuş çocuk gibi özen ister. Aile en yakın destekçinizdir.

b- Engelleyenler: Bazen isteyerek, bazen istemeyerek hayallerinizin önüne engel koyanlar olabilir. Engelleyenler sizin daha hırslı olmanıza veya vazgeçmenize neden olurlar.

c- Önünüzü açanlar: Karları greyderle temizleyen kişiler gibi onlar da sizin önünüzü açarlar. Sizin hayalinizi kendi hayalleri gibi desteklerler.

d- Sizinle birlikte heyecanı yaşayanlar: Aynı hayali yaşayan kişiler size el verebilir. Sizin gibi sevinir, mutlu olurlar. En zor anlarda bile mutlu olan, moralini bozmayan kişiler hayallerine daha çabuk ulaşır.

Psikolog Dr. Işın AKI

F

FreNzA

Kullanıcı
10 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Çok doğru. Paylaşım için Teşekkürler Codex .

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Codex. Gerçekten Güzel bir paylaşımdı. teşekkür ediyorum.

K

kelebekcocuk

Kullanıcı
9 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.sureyyaaktas.com
ENGELLERİ AŞIP MARKALAŞMAMIZ İÇİN YÜREĞİMİZDEN GEÇEN HER SOLUK BEYNİMİZİ OKŞADIKTAN SONRA, KARARLARA SINIR KOYMADAN ENGELİ AŞIP KOŞMALIYIZ SANIRIM

F

fıstık

haklısın kelebekçocuk, zaten engeller takılıp düşmemiz için değil daha ileriye ulaşmamız içindir.
teşekkürler codex

P

Paradoks

Zatenn hicbir kimsee bulundugu noktaa birden gelmemistirr.. Nerede nasıl olursa olsun mutlaka önüne engeller cıkacaktırr.. Yolumuza cıkan engelleri taslar olarak nitelersekk onlarıı takıntı degildee üzerine basıp gecmeliiz..

K

kelebekcocuk

Kullanıcı
9 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.sureyyaaktas.com
aliCAnn' Alıntı:
Zatenn hicbir kimsee bulundugu noktaa birden gelmemistirr.. Nerede nasıl olursa olsun mutlaka önüne engeller cıkacaktırr.. Yolumuza cıkan engelleri taslar olarak nitelersekk onlarıı takıntı degildee üzerine basıp gecmeliiz..
WANTED' Alıntı:
kelebekcocuk' Alıntı:
ENGELLERİ AŞIP MARKALAŞMAMIZ İÇİN YÜREĞİMİZDEN GEÇEN HER SOLUK BEYNİMİZİ OKŞADIKTAN SONRA, KARARLARA SINIR KOYMADAN ENGELİ AŞIP KOŞMALIYIZ SANIRIM
fıstık' Alıntı:
haklısın kelebekçocuk, zaten engeller takılıp düşmemiz için değil daha ileriye ulaşmamız içindir.
teşekkürler codex

TEŞEKKÜRLER
HIMMM
KEŞKE
ACABA
AMA

KELİMELERİ ENGELLER YOLUNDA KALDIRIM TAŞLARIDIR.... BU TAŞLARIN POZİTİF YANLARINI OKYANUSYA DAHA İYİ İFADE EDECEKTİR...

KISACA ENGELLER BAŞARIYA GİDEN YAPIDIR...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
9. Espri, mizah yeteneğinizi geliştirin: Kaliteli mizah yazıları okuyun ve espri yapmaya çalışın.

Bah bunda gayet iyiyimdir ama bir faydasını göremiyorum :)
Acaba yanlış dergiler okuyup saçma espriler yapıyorum ondanmı olsa gerek :)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben hayal kurmak istemiyorum ki geliştirmeye çaılşayım istediğim tek şey yaşamı olduğu gibi kabullenmek onu sürpriz tadında yaşamak.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsan hayal ettikçe yaşarmış derler ama bilmiyorum artık.
Dipnot:Tamamen ortaya bir yorumdur

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yorumu anladım da dipnota takıldım ben  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Yorumu anladım da dipnota takıldım ben  :)
Ya bazen hiç alakasız yorumlarımı üzerine alınan arkadaşlar oluyorda.
Sizi tenzih ederim.
Bu aralar bende fazlası ile dip not düşmek zorunda kalıyorum.
En sonunu dün yaşadımda :)

Takılmayız siz dip nota

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla hayellerle yaşansaydı, ben şimdi ohooo kim olurdum, nerde olurdum vsvsvs. Boş şey yav bana göre bu hayal kurma meselesi! Hadi kurdum, uyanması? Ne kadar depresyona sürükler insanı.
Acı, tatlı ne olursa olsun gerçek yaşam doğru olan bana göre.