Hata olsun ama yanlış olmasın

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Hata olsun ama yanlış olmasın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,827 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Hata olsun ama yanlış olmasın
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Flamingo
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İş dünyasındaki bir anlayışa göre iş yapan hata da yapacaktır. Hatta daha da ileri götürelim. Bir kişi eğer hiç hata yapmıyorsa iş yaptığından bile şüphe edilebilir. İş yapılan yerde ufak tefek, bazen de büyük hatalar yapılabilir. Önemli olan hata yaptığınızı bilmeniz, bunu sahiplenmeniz, hatanızın sahipsiz bir top gibi oradan oraya atılmasına izin vermemeniz.

Hatalarına sahip çıkanlar, az hata yapma yolunda ilerleyen cesur yolculardır. Bu kişiler, iş hayatında adım adım başkalarının hatalarını düzeltmek için yükseleceklerdir. Önemli olan hem kendi, hem de başkalarının yaptığı hataları, hata olarak görebilmek, onları analiz edebilmek ve onlardan ders alabilmek.
Hataların hiç beklenmeyen fırsatlara dönüşmesi de işin cabası. Thomas Edison´a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler: 999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz? Edison şu yanıtı vermiş: "Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğretilerle doluydu. Eğer bu hatalar yapılmasaydı, ampulu kim bilir kim, ne zaman bulacaktı..."

Bir başka hikaye de, 3M şirketinin hataları sayesinde önemli ürünleri bugünlere getirdiği anlatılır. Ofislerde üzerine küçük notlar yazmak için kullandığımız Post-it´ler örneğin, bir hata sonucu bulunmuştur. 1900´lerin başında 3M şirketinin yöneticileri, araştırma geliştirme (Ar-Ge) bölümüne dünyanın en güçlü yapışkanını geliştirme talimatı verirler. Yapılan uzun çalışmalardan sonra Ar-Ge bir yapışkan geliştirir. Ancak buldukları bırakın dünyanın en güçlü yapıştırıcı olmasını, belki de en zayıfıdır. Öyle ki, küçük bir bebek bile yapıştırılan nesneyi iki parmağıyla hafifçe çektiğinde nesne kolaylıkla gelmektedir. 3M şirketi, şayet Ar-Ge ekibini hatasından dolayı cezalandırsaydı ve buluşlarını çöpe atsaydı, bugün 3M firmasını dünyaya tanıtan ve en büyük şirketlerinden birisi yapan Post-it olmayacaktı.

Başka bir büyük hata sonucunda ise 20´nci yüzyılın en büyük keşiflerinden birisi olan ışığın hızının sabit olduğu bulundu. Deneyi yapan iki Amerikalı fizikçi, ışığın boşlukta yayılamayacağını ispat etmeğe çalışırken deney sonuçlarına göre teorilerindeki hatayı kabul ederek bu büyük doğruya ulaştılar. Hatta bununla Nobel ödülü bile aldılar. Pluton gezegeninin keşfi de yine bir hata sonucu olmuştur. Ayrıca uzay çalışmaları sonucu yapılan bazı hatalarla büyük buluşlar ortaya çıkıyor.

Bugün dünya şirketleri, hata yapanları cezalandırmıyor. Tam tersine, hata yapmayanları bünyelerinde barındırmıyor. Hata yapmamanın iki nedeni olabilir: Birincisi, iş yapmayanlar hiç hata yapmaz. İkincisi, risk almaktan çekinenler hata yapmaz. Hata yapma pahasına risk alma kültürü, bugünün iş dünyasında hızla yaygınlaşıyor. Hatalar böyle... Kabul edildikleri takdirde sürprizlerle ve deneyimlerle dolular. Peki ya yanlış yapmak? O başka. Hata masumdur. İyi ve faydalı olsun diye çalışılırken yapılır. Hata da kasıt yoktur. Yanlış da ise kasıt vardır. Bile bile ve art niyetle yapılır; içinde hile, düzenbazlık vardır. İşte bu, hatayla - yanlışı ayıran en önemli özelliktir. Hata iyi huyludur, yanlış ise kötü.

Hatalar affedilir, yanlışlar ise cezalandırılır. İşte bu yüzden, iş hayatındaki hatalara tolerans gösterilirken yanlışlara tepki, çok sert olmaktadır. İş hayatında işte yapılan yanlışların yanı sıra insana, çalışana yapılan yanlışlar en tehlikeli olanlardır. Bunlar hiç unutulmaz ve bu yanlışları yapanlara hiç unutamayacakları şekilde geri dönerler. Siz siz olun, hata yapmaktan korkmayın. Ama yanlış yapmaktan uzak durun. Zira yanlışın zararı, hiç tahmin edemiyeceğiniz kadar büyük ve ölümcül olabilir.

Alıntı

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bugün dünya şirketleri, hata yapanları cezalandırmıyor. Tam tersine, hata yapmayanları bünyelerinde barındırmıyor. Hata yapmamanın iki nedeni olabilir: Birincisi, iş yapmayanlar hiç hata yapmaz. İkincisi, risk almaktan çekinenler hata yapmaz. Hata yapma pahasına risk alma kültürü, bugünün iş dünyasında hızla yaygınlaşıyor.
Çok mantıklı! Ama sadece büyük şirketler böyle çalışıyor, ufak şirketlerde 3M deki gibi tam ters bir üretim sonucu işinizden olabilirsiniz. :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hata yapmamanın iki nedeni olabilir: Birincisi, iş yapmayanlar hiç hata yapmaz. İkincisi, risk almaktan çekinenler hata yapmaz.
Çok yerinde bir tespit...Birazda insan hataları ile tecrübe sahibi oluyor

Z

zabit

Kullanıcı
12 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gaziantep
çok hoş  bir konu insan üstündeki yeteneği  bilmek için denemelere olacak  ve  hatalar tabiiki olacak.  ben bir  değil çok hata yapmışımdır  ve  daha sonra  doğruları  bu hatalarda bulmuşumsur yaşayarak.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kelime oyunu gibi olmuş.
Hata yapmamanın sebeplerini inandırıcı bulmuyorum.

İş yapmayanlar hata yapmaz ? İş yapmamak başlı başına hata değilmiş gibi :d
Birde risk almayanlar, mantıklı hiçbir insan kolay kolay risk almaz.

2 kere 2 gibi, bu sözleri risk alıpta batanlar uyduruyor, ben battım sizde batın der gibi.
Bir nevi kılıf, bana göre tabi.

Adınada cesaret deniyor, casur davrandım risk aldım! ee ? esi hataymış :d
Neyse..

Risk almaktan hoşlanmam.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
mantıklı hiçbir insan kolay kolay risk almaz.
Risk almak büyük oynamaktır ve bence mantıklıdır. Tabii mantıklılığı işin gerçekliğine, olabilirite oranına, ne katıp ne almayı hedeflediğine,..vs bağlıdır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Risk alıyorum! Aldığın risk ne ? Bazı riskleri almak cesaret değil "aptallıktır"  sınır belirlenmesi lazım.
Yani risk almayanlar hata yapmaz, gibi kesin bir hat çizersen insanlar aptalca riskler alır.

Olabilirlilik, önemli.. O belirtilmemiş düz geçilmiş.

Ben büyük oynamanın mantığını çözemedim. Neden mantıklıdırki.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aldığın risk ne ? Bazı riskleri almak cesaret değil "aptallıktır"  sınır belirlenmesi lazım.
Yani risk almayanlar hata yapmaz, gibi kesin bir hat çizersen insanlar aptalca riskler alır.
Evet, ben de bunu belirtmeye çalıştım, işin gerçekliğine, olabiliritesine bağlı derken. bunalrı çok iyi analiz etmek lazım.

Ben büyük oynamanın mantığını çözemedim. Neden mantıklıdırki.
Hayatındaki büyük değişimleri bunlarla yakalarsın çünkü. Ne bileyim bir iş var mesela, adam sana küçük bir pay öneriyor fakat sen daha büyük bir pay istiyorsun. Fakat işi de kaybetmek istemiyorsun. Ben olsam küçük payı reddederim mantıklı açıklamalar getirerek, kendime ne kadar güvendiğimi ve bunun gerçekten az olduğunu,..vs belirterek.
Büyük oynarım çünkü benim büyümem de buna bağlıdır. Başkaları büyümek istemeyebilir tabiiki, az olsun bana yetsin de diyebilir ama bu pek bana göre değil. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Heee anladım.
Ama büyük değişimleri bununla yakalayamayada bilirsin.
Buradan risk almak için aç gözlü olmak gerekir gibide bir durum çıkabilir :d
Büyük pay felan.. Bu iş dünyasını ben anlamıyorum esas..
Neyse açıklaman gayet mantıklı..
Teşekkür ederim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben teşekkür ederim efendim. Yorumum vardı son cümlelerine dair ama teşekkürler diyerek kapatmak istediğini de yorumladım birden:)
Ben teşekkür ederim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aaa olurmu öyle şey, yanlış yorumlamışsın :d elbette yorumla son cümlelerimi.
Kapatmak gibi bir niyetim yok yav, yanı açıklaman son derece mantıklı geldi bana.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hehe devam edeyim o zaman.
Buradan risk almak için aç gözlü olmak gerekir gibide bir durum çıkabilir :d
Risk almak açgözlülük müdür?
Denilebilir ama her anlamda olduğunu sanmıyorum. Hırsın sembolüdür belki risk.. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yav aç gözlülük nedir  bana göre  :d
Helede ortada "pay" edilen bişe varsa. O pay edilen üzerinde uygulamalı anarşizm dir :d
Yani bazı konularda insan uygulamalı anarşizme kaçabiliyor demekki diye düşündüm.
Her anlamda olmadığını bilmek iyi, olmamalıda zaten.

Neyse..
Hırsın sembolü olabilir ? fena bir açılım değil bah, o zaman risk alanları cesur değil hırslı diye niteleye biliriz tabı kısmen.
Bu daha mantıklı gibime geldi. TABİ HIRSLI OLMAK BİR CESARET İŞİ DERSENİZ O BAŞKA.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Helede ortada "pay" edilen bişe varsa. O pay edilen üzerinde uygulamalı anarşizm dir
Ben çalışıyorum ama o büyük payı alıyor, neden? Ben çalıştığımın karşılığını istiyorum. Başarıyorsam/başaracaksam neden çoğunu ona vereyimki..

TABİ HIRSLI OLMAK BİR CESARET İŞİ DERSENİZ O BAŞKA.
Hımm.. Düşünmem lazım. :) Hırslı olmak cesaret işi diyebilir miyiz.. Her hırslı insan cesur mudur..  :-\  Ya hırslı olmak bir cesaret işi diyemeyiz de cesaret hırsın sonucunda gelir diyebiliriz.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Helede ortada "pay" edilen bişe varsa. O pay edilen üzerinde uygulamalı anarşizm dir
Ben çalışıyorum ama o büyük payı alıyor, neden? Ben çalıştığımın karşılığını istiyorum. Başarıyorsam/başaracaksam neden çoğunu ona vereyimki..
O büyük pay dediğin artı değer :d Dünyanın neresinde paylaşılıyorki senle paylaşsınlar hehe.
Sadece sunarlar onu, var eden sen olursun, ama paylaşanlar arasında olmazsın genelde.

Düşünüp yazdıkların (Hırs ve cesaret) fena saptama deel.
Ben korkağım abi :d Bah ne kadar açık yürekliyim yav.
Birde bana kendine dürüst deelsin derler heh.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
O büyük pay dediğin artı değer :d Dünyanın neresinde paylaşılıyorki senle paylaşsınlar hehe.
Sadece sunarlar onu, var eden sen olursun, ama paylaşanlar arasında olmazsın genelde.
E abi benden iş yapmamı bekliyor, ben de karşılığını istiyorum.
Off uzar bu konu. Anlaştık belli noktalarda, olay payda kalsın:))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Heheh, anlaştık anlaştık.
Umarım alırsınız emeğinizin karşılığını.

Uzatmak için değil son bir şey yazayım, sana değil, konudan alakalı bende oluşan genel kanı sadece.

"Hey gidi dünya, İnsanların, emeğinin karşılığını alması için cesur, hırslı ve risk almasını  gerektiriyorsun artık ":d
Çalışmak yetmiyor :d

Hoş eskidende yetmiyorduda, şimdi daha bi yetememe durumu mevcut.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Hey gidi dünya, İnsanların, emeğinin karşılığını alması için cesur, hırslı ve risk almasını  gerektiriyorsun artık ":d
Çalışmak yetmiyor :d
hehehe En güzeli buydu Mustafa. Sen yazınca gördüm ben de, gerçekten oraya gidiyor yani. Başka türlü ezmeye, yenmeye, susturmaya çalışıyorlar.

Neyse.. Teşekkürler Mustafa, keyifli bir münazara oldu:))

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Yalnızca iş alanında değil, hayatın her kısmında bu geçerli bence.
''Hata oLsun, YanLış oLmasın!''  ;)