HALA İŞSİZSİNİZ...YANLIŞ GİDEN NE OLABİLİR?

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan HALA İŞSİZSİNİZ...YANLIŞ GİDEN NE OLABİLİR? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,807 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı HALA İŞSİZSİNİZ...YANLIŞ GİDEN NE OLABİLİR?
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
HALA İŞSİZSİNİZ...YANLIŞ GİDEN NE OLABİLİR?Çevrenizden gerektiği kadar yararlanabiliyor musunuz?

Günümüzde iş arayanların aktif olmadan iş bulmaları çok zordur. Kendi fırsatlarınızı kendiniz yaratmak zorundasınız. Gerek arkadaşlarınızın gerekse ailenizin desteğiyle yeni insanlarla tanışmaya çalışın. Özgeçmişinizi elinizden geldiğince çok yere dağıtın. Görüştüğünüz insanlara iş aradığınızı söylemekten çekinmeyin. Kendinizle ilgili gerekli her türlü bilgiyi verin, nasıl bir iş aradığınızı açık bir şekilde karşınızdakinin anlamasını sağlayın.

İş arama olanaklarını iyi kullanıyor musunuz?

Kendinizi sadece gazete ilanlarıyla mı sınırlıyorsunuz? Kariyerinizi oluşturmak için yalnızca tek olanaktan yararlanmayın. Yeniliklere açık olun. Gazeteleri her gün karıştırıp, sürekli özgeçmişinizi postalamak ya da elektronik posta yoluyla göndermenin dışında, internet yoluyla iş arama imkanlarından da yararlanmalısınız. İnternetteki insan kaynakları sitelerini gezip, her gün yenilenen ilanları takip ederek size uygun olanlara başvurabilirsiniz.

Gerçekten size uygun ilanlara mı başvuruyorsunuz?

Sahip olduğunuz kişisel yeteneklere, özel becerilere ve uzmanlık alanınıza göre size uygun olan işlere başvurmanız, iş bulma sürecinde vakit kazanmanızı sağlar. Çoğu adayda rastlanan özellik, “ya tutarsa” yaklaşımıyla beğendikleri her pozisyona başvurmalarıdır. Bu sadece size vakit kaybettirir; çünkü işverenin talep ettiği özelliklere sahip değilseniz, zaten mülakata bile çağırılmadan özgeçmişiniz diğer adaylar arasında elenecektir.

Hedeflerinizi belirlediniz mi?

Etkin bir iş aramanın, geniş çapta bir işveren araştırması ve bu araştırma sonucu hedeflenen firmaların belirlenmesiyle geliştiğini unutmayın. Kendi belirlediğiniz kriterlere göre, çalışmayı hedeflediğiniz firmaların bir listesini oluşturun. Listenizi hazırladıktan sonra, değişik yöntemlerle bu firmalara ulaşabilirsiniz.
Öncelikle çevrenizde hedeflediğiniz firmada çalışan bir tanıdığınız olup olmadığını araştırmakla başlayın. Eğer böyle bir kişi varsa, firma hakkında bilgilenmeniz daha da kolaylaşacaktır. Örneğin, firmanın, personel alımı yapacağı zamanları önceden bilebilmeniz gibi bir avantajınız olabilir. Ya da firma sizi mülakata çağırırsa firma hakkındaki bilgilerinizi anlatarak ilginizi ve hevesinizi karşı tarafa aktarabilmeniz mümkün olacaktır.
Eğer etrafınızda hedeflediğiniz firmada çalışan kimse yoksa, o zaman firmaya özgeçmişinizi yollayıp, firmanın verdiği pozisyon ilanlarını takip etmelisiniz. Yeterli nitelikleriniz olduğu sürece mülakata çağırılmaya hak kazanmanız çok kolaydır.

İş aramaya yeterince vakit ayırıyor musunuz?

İş arama sürecinin kendisi full-time bir iş gibidir. Eğer bir işiniz varsa ya da okulunuzu henüz bitirmemişseniz, iş arama süreciniz kendiliğinden yavaşlayacaktır. Çünkü zamanınız, işiniz ve okulunuz nedeniyle kısıtlanacaktır. Ama siz yine de elinizden geldiği kadar iş aramaya bol vakit ayırmalısınız. Çevrenizde size yardım edebilecek olan arkadaşlarınızla her gün görüşün ve gelişmeler olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Onların sizi yönlendireceği kişilerle görüşmeler ayarlamayı deneyin.

Özgeçmişinizi belirtilen pozisyona gönderdikten sonra, gerekli ilgiyi gösteriyor musunuz?

Ya da sadece ön yazınızı ve özgeçmişinizi yollayıp, bir daha bu pozisyonla ilgili hiçbir çalışma yapmıyor musunuz? Eğer durum böyle ise, bu da yanlış bir davranıştır. Sizin gibi sadece özgeçmiş ve ön yazı yollayan binlerce aday olduğunu hiç düşündünüz m? Peki sizin onlardan ne gibi bir farkınız olabilir? Farkı sadece kendiniz yaratabilirsiniz. Firmaya özgeçmişinizi alıp almadıklarına dair, ya da mülakata çağırılıp çağırılmayacağınıza dair bir telefon etmeyi hiç düşündünüz mü?

Mülakatlara çağırılıyor musunuz?

Eğer yukarıda belirtilen her şeyi yapıyor ama yine de mülakatlara bile çağırılmadan olumsuz yanıt alıyorsanız, o zaman sorun belki özgeçmişinizde ya da ön yazınızda olabilir. İnsan kaynakları konusunda uzman birinin ya da fikirlerine güvendiğiniz birinin özgeçmişinizi gözden geçirmesi yararlı olacaktır.

Mülakatlarda nasıl davranılması gerektiğini biliyor musunuz?

Eğer başvurduğunuz pozisyonlardan mülakatlar sonrası olumsuz yanıt alıyorsanız, o zaman mülakatlarda yeteri kadar başarılı değilsiniz. Bu sorunlar mülakata yeterince hazırlık yapmadan girmekten strese, kılık kıyafetinizden mimiklerinize kadar çeşitlenebilir. Mülakat tekniklerine ve tiplerine, mülakat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara, sıkça sorulan mülakat sorularına ve bunlara uygun cevaplara değinen yazıları, sitemizin mülakat rehberi bölümünde bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra mülakat rehberinden, ücret pazarlığının nasıl yapılması gerektiği hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Hatalarınızın nedenlerini sordunuz mu?

Bir firmadan olumsuz yanıt aldıktan sonra, bunun nedenini öğrenmeye hiç çalıştınız mı? Neyi yanlış yaptığınızı ya da neyi daha iyi yapabileceğinizi öğrenmenizin en iyi yolu budur. Çoğu işveren size açık bir cevap vermeyecektir; ama kimi zaman da karşınızdakinden önemli yanlışlarınızı ve eksiklerinizi öğrenebilirsiniz. Kimi zaman duyacağınız bir cümle bile size çok önemli bilgiler verebilir.

Yazan : Zeynep Koçer
Kaynak : kariyer.net

 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Türkiye'de garip birşey var. İş arayanlar iş bulamıyor , eleman arayanlar eleman bulamıyor. Biz 2.5 aydır web tasarımcı arıyoruz sonunda bugün bulduk. Herkes iş arıyor ama işi bilen adamı bulmak zor.

Bence iş arayan kişiler ilk önce kendilerine bir bakıp ne yetenekleri olduğunu neyi bilip bilmediklerini sorgulasınlar. Ondan sonra iş arayacakları sektörü seçsinler. Böylece daha kolay olur. Bir şey daha var geçici işlerde çalışmasınlar. Örneğin bize gelene kadar 2 senede 4 tane iş yeri değiştirmiş biriyle görüşürken , pek de olumlu bakmıyoruz.
 
A

Arshimet

Kullanıcı
3 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Asil garip olan Insan kaynaklarinda bulunan insanlarin asiri derecede on yargili olmasi. Referanslardan cok o anki durumuna bakiyorular. 20 den fazla mulakata katildim bunlardan 4 u bilemedin 5 i olumlu gecti daha sonra mulakata katilip ise giremedigim yerleri cek ettigimde ortaya daha farkli durumlar cikti benden sonra gelen kisi ise alinip 1 ay sonra cikarildi en uzunu 3 ay yani sozun ozu su insan kaynaklari birimi daha henuz gelismedi Bizim Ulkemizde o yuzden ne kadar bilirsen bil istedigin kadar seltifikan olsun eger oradaki insanin o anki psikolojisi o sihirli cumleyi soyletiyor. `Biz sizi daha sonra ararriz.....
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Arshimet ,
söyediklerine katılmamak mümkün değil.Henüz profesyonel kararlar alıcak kişileri oturtamadık " insan kaynakları" bölümüne.

Bu yüzdende çok fazla farkı yaratmak, başvuran kişiye kalıyor ne yazık ki :-\
Ve bu süreç biz başvuranları çok yoruyor ve vazgeçmeye yada inancımızın azalmasına neden oluyor.
Ama ben diyorum ki kendime; yola devam Gülşah :)
 
A

Arshimet

Kullanıcı
3 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Tabi birde bilirkişilerin bilmez tavırları çıkı veriyor sahneye ; kara kutunun karşına geçip basın toplantılar. yapıyorlar" Aman beyin göçü olmasın." Ben biliyorum 6 arkadasım su an Norveç Osloda Bi yazılım evinde krallar gibi yaşıyorlar ve soruyorum ne yazıyorsunuz diye. Ser verip sır vermiyorlar. Şimdi acırım acırım giderler yazdıkları programı Belediyelere satar bu norveçliler ozaman da bakın teknolojimizi geliştirdik diye nara atarlar, sinirlenmemek elde değil. Bizim teknoloji kafamız yokmu tabiykide var Yazılım sektorunde Bi çok avrupa devletleri ne yaklaşmak üzereyiz. Ama herzaman olduğu gibi Aile hayatındaki düzensizliktenmi yoksa başka bişeydenmi bilinmez yöneticiliği bilmiyoruz. Bilenede mani oluyoruz genelde Amca oğlu dayı kızı yönetici olurlarki buda sanırım durumu özetliyor. !!
 
G

gitaristt

Kullanıcı
25 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
bursa
slm siteye bugn üye oldm çok güzel bi site herkese teşekkürler ben de iş arıyrm bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz mülakatları nasıl atlatabilirim. ya da neler yapabilirim..
 
M

MyRiNa

Kullanıcı
23 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
MUĞLA
Piyasa da insanlar da ilginç :)

Eleman arıyoruz 6 aydır eleman bulamıyoruz ama şirket kurmadan önce 2 yıl işsiz kaldım, işsiz derken geçici işleri kastedmiyorum elbette... Yeteneklerime-ilgi alanıma göre ve severek başarılı olabileceğim bir iş bulmak konusu hep sürecemede kalmıştı... İşe giriyorsunuz ya maaş ya sigorta yada farklı bir nedenden sorunlar yaşıyorsunuz işverenle bu sorunları çözemediğiniz noktada olay kopuyor. Çözdükten sonrada insan ilerleme görmek istiyor bulunduğu pozisyonda sayıp durmak da hoş bir şey değil bu sefer o kadar uğraşıyorum neden hiç bir şey değişmiyor diyerek insan kendini tartıyor.. Aslında en güzeli şirketlerin elemanların pozisyonlarına göre çalışma şartları altındaki performanslarını değerlendirerek ilerleme şansı tanımaları ki bu elemana şevk ve çalışma arzusu verir diye düşünüyorum.

İş başvurusunda ise dikkate alınması gereken bir nokta. Cv hazırlanma tarzından, diksiyona, mevcut konu üzerindeki yeterlilik derecesine, giyime,... kadar çok fazla etken var.

Şu anda ülkenin bu pozisyonunda iş verene de iş arayana da kolaylıklar diliyorum... Zor... Çok zor :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Türkiye'de garip birşey var. İş arayanlar iş bulamıyor , eleman arayanlar eleman bulamıyor.
Kesinlikle öyle! Biz de 1 senedir elk. mühendisi arıyoruz, 1 tane de değil 3-5 ne olursa! Ama gelen insanlar yeni mezun olmalarına rağmen maaşı soruyor, verilecek arabanın ve laptop ın markasını soruyor ilk önce ki bizim işi yeni mezun birinin süper yapması mümkün değil! 8 ay 1 sene kadar öğrenme süreci var. Yani ilk önce işi biliyor mu diye bakılmıyor, güvenilir, sorumluluk sahibi olup olmadıklarına bakılıyor ki bence de bu en önemli kısım. İşi nasıl olsa öğrenir..

Teşekkürler Gülşah'cım, çok yararlı bir paylaşım olmuş.
 
G

gerçeksaye

Kullanıcı
10 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
MERHABA BEN DAHA PERŞEMBE GÜNÜ MÜLAKATTAYDIM BEĞENİLDİM AMA OLMADI YIKILDIM.İTİRAF EDİYORUM DÜNGECE YASTIĞIMA SARILIP HÜNGÜRHÜNGÜR AĞLADIM
BEN NE YAZIKKİ ARTIK HAYATTAN HİÇ ZEVK ALAMIYORUM. :-\
BİRİ BANA İŞ BULABİLİRMİ ACABA
 
I

ilkdoan

Kullanıcı
13 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
dideM' Alıntı:
Türkiye'de garip birşey var. İş arayanlar iş bulamıyor , eleman arayanlar eleman bulamıyor.
Kesinlikle öyle! Biz de 1 senedir elk. mühendisi arıyoruz, 1 tane de değil 3-5 ne olursa! Ama gelen insanlar yeni mezun olmalarına rağmen maaşı soruyor, verilecek arabanın ve laptop ın markasını soruyor ilk önce ki bizim işi yeni mezun birinin süper yapması mümkün değil! 8 ay 1 sene kadar öğrenme süreci var. Yani ilk önce işi biliyor mu diye bakılmıyor, güvenilir, sorumluluk sahibi olup olmadıklarına bakılıyor ki bence de bu en önemli kısım. İşi nasıl olsa öğrenir..

Teşekkürler Gülşah'cım, çok yararlı bir paylaşım olmuş.


kesinlikle  katılıyorum  dünyaca ünlü bir şirketin insan kaynakları memuru olarak ben de aynı kanıdayım  maalesef  iş arayanlar yeterince sabırlı değiller  herkez hemen en yukardan başlama derdinde  kendini ispatlama diye bir kavram yok . Lise mezunu olarak girdiğim bu şirkette tam 7  sene hammallık derecesinde çalıştım bu süre zarfında  da kendimi geliştirdim  yöneticilerimle çatışmaktan kaçındım  ve bu gün istediğim yerde insan kaynaklarındayım açıktan üniversiteyi bitirdim ingilizcem ve bilgisayarımda iyi derecede halbuki 7 sene önce bunların hiç biri yoktu. kendime amaç koydum Allah da yürü ya kulum dedi  çok şükür.
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kendi iş yaşamınızdan ve başarınızdan verdiğiniz örnek çook güzel ve anlamlı.
Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim adıma. :)
Ve ne kadar gurur verici bir başarı.
:)
 
Üst