[Haftanın Yazısı] Hayalleriniz mi çok? Yoksa hayal kırıklıklarınız mı?

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan [Haftanın Yazısı] Hayalleriniz mi çok? Yoksa hayal kırıklıklarınız mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,232 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı [Haftanın Yazısı] Hayalleriniz mi çok? Yoksa hayal kırıklıklarınız mı?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan manas
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Size bir şey sormak istiyorum, demişti... Hayalleriniz mi çok, yoksa hayal kırıklıklarınız mı? Ben de sana bir şey sorayım, dedim... Denizdekiler mi çok, yoksa kaçırdığın balıklar mı? * Denizde, kaç balık olur? Ama oltan, bir tanedir! Yani, sayısız balık arasından yakalayabileceğ in miktar sınırlıdır... Oltan bir tanedir; Ama deniz balık doludur! Yani, sayısız balık arasından yakalayabileceğ in miktar sana bağlıdır... * Tarlaya kürek batırmak gerçektir; fakat tohum atmak hayal... Denize kova daldırmak gerçektir; fakat olta atmak hayal... * Hayal kırıklıkları olmasa, hayallerin kıymeti olur muydu? Senin çaban, bunun için kıymetli; alın terini değerli kılan, bu... İyi ki, balıklar gibi deniz suyunda beslenmiyorsun da; balık tutman gerekli... İyi ki, solucanlar gibi besinin toprak değil de; toprağın cevabını bekliyorsun. .. * Hayâller balıklar kadar çok; fakat oltan bir tanedir veya iki tanedir yahut birkaç tanedir... Peki ya hayal kırıklıkların?.. Dilerim ki çok olsun ve çok kırılsın hayallerin, dökülsün yaşı gözlerinin. Çünkü bu senin zenginliğindir, bu senin öğretmenindir, bu senin gücündür, ısrarındır, sabrındır... Yarına kalıcılığındır... * Çok korkardım; ilk atışında bir kör balık yutsaydı oltandaki iğneyi?.. Ya ikinci atışında da topal bir balık düşseydi oltanın üstüne?.. Ya olsaydı bunlar ilk denemelerinde? * Bir bebeğin yürümesi; sayamayacağın kadar çok düşmesiyle mümkün! Hiç kimse, ilk taytay duruşundan sonra rap rap adım atmaya başlamadı... Şu an yürümekte olan herkes önce düştü; sonra gene düştü ve ardından tekrar düştü ve sonra bir daha düştü, bir daha ve on defa ve yüz defa daha düştü, öyle değil mi?.. Sen neden farklı olasın? Sen niye imtiyazlı olasın da hiç kimsenin elde edemediğine sahip olasın? * Eleğin ve eleği sallayışın ayırır hayal ile hayal kırıklığını, devam et! Oltayı atışın, iğneyi bağlayışın, yemi takışın ve hatta kenarda duruşun bile tesir eder, balığın seni seçmesine... Fakat hep öğrenirsin, her defasında yine ve yeniden öğrenirsin... * Hayal kur, çalış, başarama... Hayal kur, çabala, ulaşama... Hayal kur, didin, kavuşama... Hayal kur, yorul, yetişeme... Hayal kur, koş, varama... Hayal kur, ümitlen, elde edeme... Hayal kur, devam et... Hayal kur, devam et... Hayal kur, devam et... Çünkü senin işin bu; Hayal kuracaksın ve devam edeceksin... Durmayacaksın. .. Yılmayacaksın. .. Öyle çok tekrar edecesin ki işini; artık bıkacak sana sataşmaktan, seninle zaman harcamaktan başarısızlık!.. * Bir insanın yapacağı en büyük hatalardan biri ne, biliyor musun? Ya tutamazsam, diyerek; denize olta atmaktan vazgeçmek! ....

Dilerim çok kırılsın, ama kırılmakla bitmeyecek kadar da çok olsun hayâllerin!

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
sağol özgür bunun üzerine düşünüyordum kara vermem gerekiyordu yazı yol gösterici oldu ;) başarısızlığı başarıyla, hayalkırıklıklarını ise hayallerimizle yeneceğiz ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Abi bu konuya bir yerde bir mesaj yollamıştım aynen burayada atıyorum vesselam

Hayallerimmi yoksa hayal kırıklıklarımmı ?
Ben kırılmadan kırıklıktan baslayayım kısa ama

Abi yılmaz odabasının bir şiiri vardır

Kırılmak için ince dal olmak gerekir
Ama dünya kütüklerin diye devam eder teğet şiiri idi yanılmıyorsam.

Yani can yücelinde buraya uyan bir 2 mısrası hayal etmeyeceksin yani gibi birşey gerçek bile olsa bu durum gecerli

bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne.
'o olmazsa yaşayamam' demeyeceksin.
demeyeceksin işte.
yaşarsın çünkü.
öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki.

çok ait olmadan yaşayacaksın.
hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi hem de hep senin kalacakmış gibi hayat.
ilişik yaşayacaksın. ucundan tutarak...

Gelelim soruya kendi adıma hayallerim değil çünkü o denli hayal kurmam
Yanlış anlamayın şiir üzerinde gidiyorum ince dal da değilim kırılmam

Yani o denli hayallere gerek yok helede saplantılı bir şekilde
Can abinin dediği gibi ilişik yaşayacaksın ucundan tutarak o zaman belki hayal ve kırıklıklarından kurtulabilirsin.
Teşekkür ederim konu için baya bi yazdırdı vesselam

K

kanaysel

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
ben fazla hayelci değilim. acıda olsa biraz gerçekleri görmek yaşamak gerektiğini düşünüyorum. yinede teşekkür ederim.

B

Bülent

Çok güzel bir konu.
Teşekkürler Özgür.

Önce bir alıntı ile cevap vermek istiyorum.

DAĞIN  ARDI
Nasreddin Hoca bir gün eşeğini kaybeder. Türkü söyleyerek hayvanını aramaya başlar.
Hoca'yı görenler sorarlar:
-- Hayrola Hoca, ne yapıyorsun?
-- Eşeğimi kaybettim, onu arıyorum, der.
-- Türkü söyleyerek kayıp eşek mi aranır? diye şaşkınlıkla sorarlar. Hoca gayet sakin,
ilerdeki dağı göstererek:
-- Umudum şu dağın ardında. Şayet orada da bulamazsam o zaman görün siz bendeki feryadı!

ÖĞÜTLER

Nasreddin Hoca, hayata ümitle bakar. Elinden geleni yapmakla birlikte sıkıntılar karşısında kendini bırakıvermez. Allah'tan ümit kesilmeyeceğini, her zorluktan sonra bir kolaylığın  geleceğini bilir.

Dünya ümit dünyasıdır. 
İnsanı yaşatan ümittir. Geleceğini ne göstereceği bilinmez. 
Hayata ümitle bakmak, insana canlılık ve yaşama sevinci verir. 
Ümidini kaybetmiş olanın, başka kaybedecek şeyi yoktur.
Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma,  her başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar.

Hayal kırıklığı için önce hayallerimizin olması gerekir ki kırılsın.
Dolayısıyla düz mantık ile yaklaşırsak; hayal kırıklıklarımız en fazla hayallerimiz kadar olur ki, hayallerimizin daha çok olma ihtimali matematiksel olarak da yüksektir.

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bu yaşa kadar çok hayal kırıklığı yaşadım ; ama hiçbirisi yeni bir hayal kurmama engel olamadı. VE sanırım başarılarımı hep buna borçluyum...

S

SUNFLOWERS

Cσ∂єx' Alıntı:
Bu yaşa kadar çok hayal kırıklığı yaşadım ; ama hiçbirisi yeni bir hayal kurmama engel olamadı. VE sanırım başarılarımı hep buna borçluyum...
Bende bütün kalbimle söylediklerinize katılmak istiyorum.
Müsade ederseniz? :D

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
SUNFLOWERS' Alıntı:
Cσ∂єx' Alıntı:
Bende bütün kalbimle söylediklerinize katılmak istiyorum.
Müsade ederseniz? :D
aynen aynen bende

K

Kristal

Her hayal kırıklığının ardından gelecek bir ışık pırıltısı vardır mutlaka.
Yeter ki inanç ve umut kaybolmamış olsun.

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben nedense çok hayal kuruyorum bu zamanlarda
işin kötüsü hayallerine inannmak ve gerçek olduğuna iananmak
evet hayal kurmak güzel birşey
zihnine faydası çoktur
ama hayallere kendini çok kaptırmanın gereğide yoktur
çünkü burası hayat ve biz gerçeğiz
tabii bu söylediğim  çok uç hayaller için

:)

S

sude19811981

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
arkadaşlar merhaba.
codexe ve kristale katılıyorum.ne kadar hayal kırıklığı yaşasak da hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemeliyiz.o gün öyle yaşanması gerekiyordur.öyle yaşanıyordur.umudunuzu yitirmezseniz güzel günler her zaman sizi bekler.ben her zaman böyle düşünürüm.
bende zamanında bazı hayal kırıklıkları yaşadım.ama umudum tükenmedi.bir şeylerin iyi olacağına hep inanıyordum.şuanda mükemmel bir eşe ve güzel bir işe sahibim.mutluyum. ;Dolumsuzluklara takılmayın derim. ;)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
amaç hayatta kalmak, yaşamak ,istediklerimize ulaşmaksa ,bazen tıkamak lazım kulakları çatlak seslere  ;)
kendine inanmak lazım
bende çok hayal kurarım ve kimsenin hayallerime karışmasına ,bozmasına izin vermem
benimde tavsiye edebileceğim tek şey bu kendinize saygı duyun önce siz inanın ki gerisi gelebilsin  ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
kanaysel' Alıntı:
ben fazla hayelci değilim. acıda olsa biraz gerçekleri görmek yaşamak gerektiğini düşünüyorum. yinede teşekkür ederim.
Abi yeni ama gerçekçi, bir üye bende bu degerli arkadasıma katılıyorum hemen hemen aynı düşünüyoruz vesselam

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Azimli insanlar hayal kurmalı bence.. Hayata aldırmayan insanlar kurmamalı, çünkü sonuçlandıramazlar.

S

son_efe

Kullanıcı
2 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
konya
arkadaşlar yaklaşık yarım saattir busiteye üyeyim ve busüre içerisinde konulara ve yukardaki paylaşımlarınıza şöyle bir gözattım ve çok hoşuma gitti sizleri bu oluşumdan dolayı tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çooook anlamlı bir hikaye ders almasını bilene.
Teşekkürler paylaşım için. :)

Düşündümde ; mesela ben hayal kurmayı çook seviyorum.En basit bir şeyde bile hemen hayalimde canlandırıyorum,sanki her şey olmuş ben onu başarmışım gibi.Elbette başaramadığım zamanlarımda oldu.
Gece gizlice sinirimden ağladım,sabah hiçbir şey yok gibi davrandım.
Ama hayal kurmaktan vazgeçemedim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hiç hayalim yok şimdi, hayal de kurmazdım öyle geçmişte de, neden kırıklığım çok diye mi hayır, mutluluğu bir kalıba sokmak ters bana, bırak hayat sürprizleriyle gelsin bulsun seni...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayal kurmadığım için hayal kırıklığım olmadı galiba pek.
Anlamsız tek hayalim, hayatımda sadece 2 kere piyango bileti aldığım halde, her piyango çekilişinde "bana çıksaydı şunu şunu yapardım..." hayalidir.
Gerçekçi bir insanım.
Ve insanların maskeleri ardında sakladıkları yüzleriyle karşılaştığım zaman gerçekten sarsılırım ama daha önceleride sözylediğim gibi; "karşılıksız sevmek" felsefesine inandığımdan sarsılmalarım uzun sürmez.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çocukken piyano çaldığımı hayal ederdim  :)
Hayallerim değil hedeflerim vardı hayatta genelde, onlara da tutunuyorum beni güçlü kılıyorlar.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Fazlası ile hayal kırıklıklarım diyeyim.
İlk mesajımı yok sayıyorum.....