Hafızaya TAVAN yaptıracak "Mantık Soruları"

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Hafızaya TAVAN yaptıracak \"Mantık Soruları\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,291 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı Hafızaya TAVAN yaptıracak \"Mantık Soruları\"
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zeki_çocuk
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Buyrun size -güzelinden- derlenmiş Mantık Soruları :

1."Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?"

2. Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

3. 3 adam bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır, 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

4. Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermis 4 adam var. Hepsi köprünün aynı tarafındadır. Bütün adamları karsı kıyıya geçirmek için yanlızca 17 dakikanız vardır. Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir. Adamların her birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftler den biri daha hızlı dahi olsa yavaş olanın hızında geçebilir.
Adamlarımızın hızları :
1.Adam : köprüyü 1 dak. geçiyor.
2.Adam : köprüyü 2 dak. geçiyor.
3.Adam : köprüyü 5 dak. geçiyor.
4.Adam : köprüyü 10 dak. geçiyor.

5. 3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

6. Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.

7. Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır.

8. 0.1mm kalınlığında bir kağıt alalım. Önce bu kağıdı ortadan ikiye kıvıralım, sonra yine ortadan ikiye kıvıralım ve bunu 50 sefer yapalım.Sonunda kağıdımızın kalınlığı nekadar olmuş olabilir.

9. 2 kapımız var bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önündede 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yanlızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır.

10. Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yanlızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur

11. 1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar.

12. 2 dogru parcasi ile bir simiti kac parcaya bolebilirsiniz

13. BIUDBAY sonra hangi harf gelir.

14. Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz

15. DEVE,3 oğlu olan bir adam ölür ve çocuklarına 17 deve bırakır. 1.oğlu develerin yarısını, 2.oğlu 1/3nü, 3.oğlu 1/9nu alacaktır. Fakat çocuklar bir türlü develeri bölüşemezler. Onlar düşünürken yanlarına devesiyle gelen bir adam develeri bölüştürüp yoluna devam eder. Acaba bu adam bunu nasıl yapmıştır.

16. Bazı aylar 31 günden olşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur

17. 30 u 1/2 ye böl ve 10 ekle kaç çıkar

18. Konya da yaşayan adamın biri niçin İstanbul da gömülemez.

19. Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kızkardeşidir fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur.

20. 2 adam 5 kere satranç oynamış, herbiri aynı sayıda oyun kazanmış fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur

21. Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var vede elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız

22. Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dediki "bunları yarım saat ara ile içiniz". İlaçlarınız kaç saat içinde biter.

23. 1960 larda cumhurbaşkanımızın adı ne idi.

24. Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir.

25. Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler.

26. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir.

27. Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş.

28. Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir.

29. Yağmur düşerken yükselen nedir.

30. Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir

31. Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir.

32. Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış

33. Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli ye 800 liraya satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunuda 1200 liraya satmış. Mustafanın karı ne kadardır.

34. Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir

35. Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum. "1. Kişi yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. Ve 3. Kişide aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı sattım". Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır.

36. Askerin biri esir aldığı diğer askere demişki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş

CEVAPLARINI bir süre sonra vereceğim :)

Herkes biraz kafa patlatsın.

Saygılar.

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sabah sendromu mağlum en kolaylarını vereyim de aradan çıksın dedim  ;D

1."Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?"

cevap:1 çünkü sadce olayı anlatan topkapıya gidiyor..

3. 3 adam bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır, 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

cevap:garsona bahşiş olarak verilmişti..

7. Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır.

cevap: 10

10. Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yanlızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur

cevap:21

11. 1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar.

cevap:6

12. 2 dogru parcasi ile bir simiti kac parcaya bolebilirsiniz

cevap:2

13. BIUDBAY sonra hangi harf gelir

cevap:S(sekiz)

16. Bazı aylar 31 günden olşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur

cevap:12

18. Konya da yaşayan adamın biri niçin İstanbul da gömülemez.

cevap:yaşayan biri gömülmez..

19. Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kızkardeşidir fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur

cevap:dilenci kadındır..

20. 2 adam 5 kere satranç oynamış, herbiri aynı sayıda oyun kazanmış fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur

cevap:birbirleri ile oynamıyorlardır..

21. Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var vede elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız

cevap:kibrit

22. Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dediki "bunları yarım saat ara ile içiniz". İlaçlarınız kaç saat içinde biter.

cevap:1,5

23. 1960 larda cumhurbaşkanımızın adı ne idi.

cevap:demirel

24. Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir.

cevap:ve

25. Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler.

cevap:chips

26. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir.

cevap:su

27. Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş.

cevap:çok problemim var

28. Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir.

cevap:telefon

29. Yağmur düşerken yükselen nedir.

cevap:şemsiye

30. Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir

cevap:yanlış

31. Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir.

cevap:saat kaç

32. Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış

cevap:3.kişi keldir.

34. Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir

cevap:A

35. Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum. "1. Kişi yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. Ve 3. Kişide aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı sattım". Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır.

cevap:7

36. Askerin biri esir aldığı diğer askere demişki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş

cevap:beni kurşuna dizeceksin..

T

turkuaz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
2. Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

cevap;adam önce piliçi karşıya geçirir sonra kendisi döner mısır çuvalını alır onu karşıya geçirir sonra piliçi alıp karşıya döner.sonra tilkiyi alır karşıya geçirir tekrar kayığa binerek kendisi 6. Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır. karşıya geçer ve en sonunda piliçi alır ve karşıya geçer

6. Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.

cevap;hasan sonra ahmet ,veli

cevap;1 saat ==>  saatin başında birinci ilacını içersin yarım saat sonra ikincisini ve yarım saat sonra üçüncü ilacını içersin

T

turkuaz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
özür dilerim 2. sorunun cevabı karışmış  :)

cevap;adam önce piliçi karşıya geçirir sonra kendisi döner mısır çuvalını alır onu karşıya geçirir sonra piliçi alıp karşıya döner.sonra tilkiyi alır karşıya geçirir tekrar kayığa binerek kendisi karşıya geçer ve en sonunda piliçi alır ve karşıya geçer

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
2. soruyu söyleyeyim piliç mısırı yer tilki mısır yeniş pilici yer eleman da sadece yanına tilkiyi alarakgeçer

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
[2. soruyu söyleyeyim piliç mısırı yer tilki mısır yeniş pilici yer eleman da sadece yanına tilkiyi alarakgeçer]

hayır adam tavuğu yediği için tilkiyi öldürür daha sonra bakar ne tilki ne tavuk ne mısır kalmış bunalıma girer ve kendiside intihar eder olay böylece çözülür çünkü bu durmda karşıya geçecek limse kalmamıştır

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mrs.Jadem soruların çoğunu cevaplamış. onun için cevaplamadıklarını ve yanlış olduğunu düşündüklerimi cevaplayacağım.

Mrs.Jadem' Alıntı:

3. cevap:garsona bahşiş olarak verilmişti..

cevap yeterince açıklayıcı değil bence. çünkü garsona 2 lira verilmişti. oysa soruda 1 lira soruluyor.
cevap şöyle olacak;
hesapta yanlışlık var. çünkü garsona verilen para ikikere hesaplanıyor ve cebe giren para hesaplanmıyor. halbuki hesap şöyle olacak
10 lira verdiler 1 er lira geri aldılar (3 lira geri aldılar) kişi başına 9 lira vermiş oldular.
3x9=27 lira ödemiş oldular 25 lira otele 2 lira da garsona gitti. yani garsona giden para 27 liranın zaten içinde. onu tekrar hesaplarsak olmaz. yani
otel parası + garson bahşişi + cepteki para   =
    25        +      2              +    3                = 30 lira

4. sorunun cevabı
  1 ve 2 geçer 2 geri döner     (2+2 = 4  dk)
  10 ve 5 geçer 1 geri döner (10+1 = 11 dk)
  1 ve 2 geçer                            (   2 dk)

5. annenin yaşı 27

9. "diğer arkadaşına, hazinenin kapısını sorsam, ne cevap verirdi" dediğimiz zaman hep yanlış kapıyı buluruz. diğer kapı hazinenin kapısıdır.

11. ikisi birlikte aynı odayı 1 saat 20 dakikada boyar

14. birinci düğmeye basıp iki dk bekleriz. sonra kapatıp, ikinci düğmeye basrız ve yukarı çıkarız. lambalardan sıcak olanı birici düğmeye, yanık olanı ikinci düğmeye, sönük ve soğuk olanı üçüncü düğmeye aittir.

15. bu soru 17 nin asal sayı olmasından dolayı zor bir soru gibi. ama adam şöyle yapıyor. kendi devesini develerin içine katıyor. develer toplam 18 oluyor.
1. oğula yarısını yani 9 deveyi
2. oğula üçte birini yani 6 deveyi
3. oğluna dokuzda birini yani 2 deveyi veriyor
9+6+2= 17 adam da kendi devesini alıp gidiyor

17. matematiğim zayıf ama sonuç 70 sanırım

sorular genelde güzel ama benim bir noktada itirazım

bazı sorularda ifade eksikliği var. şöyle ki:
1. soru: bir kişinin topkapı sarayına gittiği kesin ama diğerleri gitmiyor diyemezsiniz. onun için soruya kesinlik ifadesi konulmalı.
6. soru: yine aynı durum. cevap veli değil. bu kesin ama hasan olup olmadığıda kesin değil. hasan ahmetten küçük de olabilir.
16. soru: 28 günden oluşan sadece bir ay vardır. çünkü diğer aylar 30 ve 31 günden oluşur. şu şekilde sorusa daha doğru olur:
bazı aylarda 31 gün bazı aylarda 30 gün vardır. hangi ayda 28 gün vardır. vb..
19. soru: buna itiraz değil de, tavsiye diyelim. sorunun cevabı çok belli oluyor. "kadının birisi dilenciye.." dediğin zaman zaten direk kadın bir dilenci canlanıyor zihninde. kızkardeş falan da diyince. cevabı otomatik olarak veriyorsun. şöyle olsa daha iyi olur.
adamın birisi dilenciye para vermiş. adam dilencinin kardeşiymiş ama dileci adamın abisi değilmiş. vb...

son olarak
ben bu soruların hafızayla ilgisini çözemedim.

ama sorular genelde çok güzel.
özgür eline sağlık kardeşim.

bf

bf

Kullanıcı
31 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
3 kisi düsünün.
Para birlestirip bir radyo almaya gidiyorlar.
Radyo 30 lira. Hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alip gidiyor.
Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdigini ve 25 liraya düstügünü hatirliyor.
Çiragina
5 lira verip,gidip para üstünü iade etmesini istiyor.
Çirak 5 lirayi 3 kisiye bölüstüremeyecegini düsünüp 2 lirayi cebine atiyor ve
3 lirayi, 3 kisi arasinda bölüstürüyor. Böylece radyoyu 9'ar liraya almis oluyorlar.
simdi:
9x3=27
çirak da cebine 2 lira atti
27+2=29
peki geri kalan 1 liraya ne oldu?

Aslında bu soru sitede var, ama cevabı bulamadığımdan yeniden sorma gereği duydum. 1 liraya ne oldu sizce? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

ZamanZede

ZamanZede

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Olay şu arkadaşım:

Tamirciye ödenen para 25 lira
Çırakta 2 lira var.
3 arkadaşta 3 Lira var... bunlar toplandığında 30 lira bulunuyor... Burda bi sorun yok...

Burada 9x3 =27 liraya 2 lira eklemek paradoks yaratıyor. Çünkü bu durumda "çırağın çaldığı parayı 2 defa hesaplamış oluyoruz"... üç kişi tarafından toplam ödenen para 27 lira. tamircinin kasasında olan para 25 lira ve çırağın aldığı para 2 lira...
Bu durumda:
25 (tamirci parası) + 2 (çıraktaki para) = 9+9+9 (ödenen para)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Konular tarafımdan birleştirilmiştir.