Hafıza Geliştirme Teknikleri ve Adımları ...

  • Konbuyu başlatan firstmoontr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde firstmoontr tarafından oluşturulan Hafıza Geliştirme Teknikleri ve Adımları ... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,338 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Hafıza Geliştirme Teknikleri ve Adımları ...
Konbuyu başlatan firstmoontr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
F

firstmoontr

Kullanıcı
25 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın.Başka deyişle birazda sıradışı şeyler yapın.Aslında bu sıradışı şeyleri hepimiz taşıyoruz ama gün ışığına cıkartamıyoruz.

1- Ters el alıştırması
Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi… Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarızı kırar ve beyninizin kullanmadığız diğer yarısı da harekete geçirmiş olursunuz.

2-Çocuk oyunu alıştırması
İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsız. Duyu organlarızın ne kadar fazlası kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır.

3-Harf alıştırması
Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ´t´ ve ´m´lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığı hemen hissedecek-siniz. Bu, zihnin canlanması artırır.

4-Polisiye alıştırması
”Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

5-Yürüyüş alıştırması
Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağızı her kaldırdığızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafı kullanmış olursunuz.

6-Ressam alıştırması
Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

7-Ajan alıştırması
Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir hem de beyninizi canlandırırsız.

8-Resim alıştırması
Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsız.

9-Otobiyografi alıştırması
Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşızı, tipini, sıfızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

10-Hipnoz alıştırması
Özellikle stresli anlarızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, ”Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim” cümlesini tekrarlayabilirsiniz.


DENEYİN FAYDASINI GÖRECEKSİNİZZ
 
E

emel

Kullanıcı
26 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
arkadaşlar özellikle burnumuzdaki hayali fırçayla havaya sekiz yazmaya çalışmak çok zevkli.ben denedim sizde deneyin,
çok güldüm  :D :D :D
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ya olursa?
aklını meşgul eden olumsuzluklar yerine alternatif olarak bunları denemek yada başka metaryellerle meşgul olmak daha akıllıca değil mi?
 
E

Enya

Aklımı meşgul eden olumsuzluklar kurtulamıyorum.

Deniycem bakalım olucak mı ???

Teşekkürler...
 
G

glsn_

Kullanıcı
4 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
3-Harf alıştırması
Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ´t´ ve ´m´lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığı hemen hissedecek-siniz. Bu, zihnin canlanması artırır.

bunu arada sırada yapıorum..hem eğlenceli,hemde faydası dokunuyor inanın... ;)
 
S

SOSYALLİBERALİST

Güzel... Ama herkeste işe yaramayabilir. Herkesin kendini rahatlatma tekniği kendine özgüdür. Mesala ben rahatlamak için platis yaparken başka birinin canı sıkılabilir.  Belki oda kültür fizik haraketleri yaparak rahatlıyordur.

Paylaşım için teşekkür ederim...
 
K

Kardelen

paylaşım için tşkler gerçekten iyi bi paylaşım bende denicem umarım olur :)  ;D
 
K

kaynak00

çok güzeldi paylaştığınız için teşekürler çok monon bir hayt yaşıyoruz insanın kendisini yenilemesi çok güzel  :)
 
Üst