Güzel Türkçe'miz Nereye Gidiyor?

• Konbuyu başlatan Maximus
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Maximus tarafından oluşturulan Güzel Türkçe'miz Nereye Gidiyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,956 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Güzel Türkçe'miz Nereye Gidiyor?
Konbuyu başlatan Maximus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ContaQ
Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Güzel Türkçe nasıl katlediliyor? Bu haberi mutlaka okuyun ve birazcık düşünün!!!
Her geçen gün Türkçe’nin biraz daha yozlaştırıldığı görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe’de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

Türkçe’nin gidişatı...

Yıl: 1965
”Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ’akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim..”

Yıl: 1975
”Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ’iyi akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1985
”Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ’hayırlı akşamlar’ dedim..”

Yıl: 1995
”Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ’selâm’ dedim..”

Yıl: 2006
”Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ’Hav ar yu yavrum?’”

Yıl: 2026
”Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. ’Hay beybi..’”

Dip Soru: Sizce son konuşmaya şahit olabilmek için 2026’yı bekler miyiz?

K

kewser01

Kullanıcı
21 Kas 2006
En iyi cevaplar
0
0
Tokat
Gercekten güzel bir yazı türkcemize sahip cıkalım ve özümüzü kaybetmeyelim

S

SaaNDaaL

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Rize
KATILIYORUM BU KONUYU AÇAN ARKADAŞ A DA TEŞEKKÜRLER

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler.Tükçede Lastik gibi Nereye Sündürürsen Oraya Gidiyor :)

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Ben bu konuyu daha önce açmıştım ama yine de okudum güzel ama Türkçemizin gidişatı kötü gerçekten..bu konuda gereken önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyorum yoksa ilerde durum bambaşka bir hal alabilir.

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bütün iş anne ve babalara düşüyor.Çünkü yeni yetişen nesiller malesef türkçemizi bozuk tanıyorlar.Onlara düzgün türkçeyi doğru türkçeyi bizler öğretmeliyiz başkası değil.
bakın mesela ben şuan ne kadar dikkatli yazmaya çalışıyorum. :D
Yakında türkçe kurslarına gitmezsek iyidir.

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Aynı zamanda öğretmenlerede düşüyor mesela bizim bir hocamız vardı yabancı markaları,yazıları hep Türkçe okunuşuyla söyler ve söylettirirdi.Koyu edebiyatçıydı biz gülerdik ama şimdi anlıyorum nedenini..

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yani.. o zaman için büyük faydası olmuştu korkuryoduk hepimiz ağzımızdan yabancı bir kelime çıkacak diye komikte oluryodu düşünsene yabancı bir kelimeyi Türkçe okunuşuyla söyleniyor ama doğrusuda bu bence tamam yabancı dilde öğrenilmeli ama gerektiği zamanlarda konuşulmalı.Doğrusu bende bazen pek uymuyorum buna ama kararlıyım artık uyacağım...

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
prenses_o6' Alıntı:
Aynı zamanda öğretmenlerede düşüyor mesela bizim bir hocamız vardı yabancı markaları,yazıları hep Türkçe okunuşuyla söyler ve söylettirirdi.Koyu edebiyatçıydı biz gülerdik ama şimdi anlıyorum nedenini..
pardon canım ben şimdi anladım konuyu , biraz önce yanlış anlamışım o yüzden öğretmen  yanlış yönlendiriyo sizi sandım.yani size doğruyu öğretiyormuş.
evet aslında olması gereken bu ama malesef çoğu öğretmen daha kendisi konuşmayı bilmiyor ki öğrenciye ne öğretecek.

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Doğru bu işi derinden halletmek gerekiyor MEB in bu konuyla ilgilenmesi lazım bence hep sınav hep sınav bunu düşünüyorlar nice üniversiteleri bitirmiş insanlar gördüm, tamtakır giyim kuşamı ama konuşması felaket olan.Bu konuda TDK gereken çalışmayı yapıyor bence ama geriye kalan herkes batılılaşma çabası içinde bakalım daha nereye kadar gidecek..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Örnekler bir harika.
Yapılan yorumları okuyunca, herkes aynı konudan muzdarip...
Ama diğer bölümlerde yapılan yorumlarda kullanılan Türkçe'mizi düşününce durum çelişmekte yada ters orantı var... :-\

Başka bir konuda da paylaşmıştım; Oktay Sinanoğlu'nun bu konuda harika bir kitabı bulunmakta: dil'in önemi hakkında.
Ve kitapta çok önemli bir şeyi vurguluyor; Hiç bir dilde ki İngilizce'deki kelimelerin sayısının ne kadar az olduğunu, kendi Dil'imizde bulunan Türkçe kelimenin sayısının fazlaca olduğunu, bir çok duygumuzu ifade edebileceğimiz kelimelerin olduğundan bahsedilmekte.

Lütfen Dil'imize ve TÜrkçe'mize sahip çıkalım.

C

ContaQ

Kullanıcı
18 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
www.turkcemiz.net
İngilizce Eğitime hayır... İyi dilde yabancı dil öğrenmeye evet... Matematiği, fiziği iktisadı ingilizce öğrenmek olamaz. Bu konuda Oktay SİNANOĞLU nun Bye Bye Türkçe isimli kitabını şiddetle tavsiye ediyorum...