Günümüz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

• Konbuyu başlatan cantuuu
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde cantuuu tarafından oluşturulan Günümüz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,219 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Günümüz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Konbuyu başlatan cantuuu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
C

cantuuu

Kullanıcı
19 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
    İlkokuldayken 23 Nisan öncesi hazırlıklar yapardık. Gösteriler düzenleyip bayraklar alıp heyacanla beklerdik.

Öğretmenimiz bağlamasını alır onca kalabalığın içnde çoşkuyla bir gurup beyaz gömlekli güler yüzlü çocuklar hep bir ağızdan;

23 NİSAN TÜRKÜSÜ

Geldi çocuklar hey hey 23 Nisan
Yüca Atam’dan hey hey bize armağan.
Kutlu olsun hey hey hey ,kutlu olsun hey.

Nakarat( Ulusuma güç veren ,saltanatı deviren
Sevgi ;barışı getiren budur 23 Nisan.

Coşkumuz vardır hey hey,mutluyuz bugün
Kara bulutlar hey hey yok oldu o gün

Söylerdik . (Hatta ben şimdi bile söylüyorum; Kutlu olsun hey hey hey   ::) heeeey )

Sonra...

Mikrofon çazip gelirdi illaki topluluk önünde konuşmalıyım. Şiir sıramı beklerken en çok sesim nasıl çıkıyor diye merak ederdim. Kendi sesimi duymak beni hep güldürmüştür.
Ve sahne ellerim titrer ama heyecanla ve umutla içten bir dille ezberleyip okurdum.

Sonra…

Folklör kıyafeti defalarca denerdim aynada kendime saatlerce bakardım. O kıyafet içinde kendimi dünya güzeli hissederdim yürümem bile değişirdi :)

Peki o heyecan neden şimdiki çocuklarda yok...

Peki ya şimdi şimdi o heyecanı neden göremiyorum?

Unutanlara ve bilmeyenlere bir kez daha ne demek olduğunu anımsatalım;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.[1] 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.
http://tr.wikipedia.org/wiki/23_Nisan_Ulusal_Egemenlik_ve_%C3%87ocuk_Bayram%C4%B1

''Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.'' (Mustafa Kemal Atatürk)

Güzel günler göreceğiz çocuklar....
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şimdiden kutlu olsun... [/b]

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Artık silaharla oynuyorlar ..Bayram sevincini ne yazık ki unutturduk çocuklara..

C

cantuuu

Kullanıcı
19 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

‎23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız Kutlu Olsun

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sevgili Tuğba:) her konuda olduğu gibi bu ulusal grurumuz olan  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'n da da aynı hassasiyeti göstertiğin için seni gönülden kutlamak istedim.
Her günün çocuklar kadar şen olsun ..

C

cantuuu

Kullanıcı
19 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ablacım  ne demek, hepimizin bayramı kutlu olsun...

Birinci vazifem, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olduğuna bir Türk genci olarak yemin ediyorum ....    :turk :turk :turk

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve  Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!!!
Kimlikte ki yaşımız ne olursa olsun içimizde ki çocuk her daim yaşasın
sevgiler...