gülümseme...

• Konbuyu başlatan esranur
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde esranur tarafından oluşturulan gülümseme... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,560 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı gülümseme...
Konbuyu başlatan esranur
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan vega
E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
yine Muhammed Bozdağ dan bir yazı...begenecegıniizee eminimmm ;)

Leo Buscaglia der ki, "Günün başlangıcındaki ruhsal durumunuz, o gün ilişkide bulunduğunuz herkesi etkiler." Ruhsal durumuzun düşünceleriniz kadar bakışlarınızdan da etkilendiğini biliyor olmalısınız. Günün sabahında yüzümüzden yansıyan duygu, günün akşamına kadar yaşadıklarımızı şekillendirecek. Ya mutluluk saçacağız çevremize ya da üzüntünün yayıcısı olacağız.
Bazı insanlar canlı, heyecanlı ve güler yüzlüdürler. Onların çalışma azmiyle dolu olduklarını görürsünüz. Bakışları ışıl ışıl parıldar. Seslerinden heyecan fışkırır. Çünkü hedefleri vardır; çünkü ideallere adanmışlardır; çünkü anlamlı işler uğrunda uykularını terk etmeye gönüllüdürler. Karamsarların düşünmediğini düşünürler.
Gününüze nasıl başladığınızı anlamak için yarım saat düşünme fırsatınız oldu mu? Örneğin bu sabah aynaya baktınız mı? Evinizden çıkarken aile üyelerinize nasıl baktığınızı hatırlıyor musunuz? Yoksa gözleri fark etmediniz mi ve nasıl baktıklarını görmediniz mi? Fark etmeyenler, fark edilmeyi hak etmiyorlar. İnsan aynadır; karanlık olan karartır, parlak olan aydınlatır.
Kalabalık şehirlerin sabahındaki şu gürültülü koşuşturmaları izleyin. Eğilmiş başlar, nereye baktığını bilmeyen gözler... Donuk simalar, gülücükten mahrum, umutsuz, bezgin, bitkin, şefkate muhtaç garipler göreceksiniz. Kim bilir, hangi sınavın sorusunu, hangi arabanın taksitini düşünüyorlar?
Oysa küçük kuşlar, sabahın ilk ışıklarında, ağaçların dalları arasında ibadet edercesine dans etmeye girişmişlerdi. Ekipler halinde uçuşmuşlar, konuşmuşlar; hareketlerinden neşe, seslerinden huzur okumuştunuz. Bir dakikalarını bile durgun ve donuk geçirmediklerini görmüştünüz. Fırtınaysa, onlar açıkta; sıcaksa, onların serinleticisi yok. Yiyecekse, kışlık bir şeyler depolayamazlar. İçten şükreden gönüller için her sabah bir bahardır, bir diriliştir. Bugün niceleri bu sabahı göremediler.
Biliyoruz ki insan sevinenle sevinecek; üzülenle üzülecek kadar engin bir ruhla yaratılmıştır. Ama bu insan evsiz serçeden, arabasız arıdan daha umutsuz, daha bitkin olmamalıdır.
Gerçekte mutluluk başkalarına verilebilecekler arasında en ucuzu ve en kolayı olduğu halde en değerlisidir. Saygı ve sevgi bakışı yeter. Yüzüne baktığınızda kalbinize heyecan veren, mutluluk saçan bir insan varsa ondan kaçmazsınız. Ümidi öyle insanların gözlerinde bulur, şefkati onların sözlerinde tadarsınız. Kibir dostluğu katleder.
Bugün yüzüne baktığınız kaç kişiyi gülümsettiniz? Sevinçli selamınızı ruhundan okuyan kaç kişi sesinizi duyma bahtiyarlığına erişti? Kaç kişiyi bir yığın dert arasından çekip huzura çıkardınız?
Ya da kaç kişiye ilk yüzleştiğiniz otobüs durağında somurttunuz? İş yerinize girer girmez, kaç mesai arkadaşınıza "seni önemsemiyorum, sevmiyorum ey paçavra!" anlamına gelen boş bir bakışla "günaydın!" deyiverdiniz.
Herkes ve her şey sevgi bekler. Evrenin Yaratıcısı bile, sevgisine ve lütfuna karşılık sevgi bekliyor yarattıklarından. Sehpanızın üzerindeki menekşe bile, günler ve geceler boyunca, "beni sevin" diye yalvarıyor.
Şehirlerin sevgisiz, saygısız sokaklarında savrulmak zorunda kalan insanlar, kalplerini karamsarlığa kaptırıyorlar. Bizler taştan dağlara dönüşen dargınlıklarımızı, gittiğimiz yerlere taşımakta neden bu kadar ısrarcıyız?
İslam Peygamberi (asm) insanlara öyle iyi davranırdı ki, herkes en çok kendisini sevdiğini sanırdı. Hz. Ali (ra) der ki, "İnsanlara öyle iyi davranınız ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."
Öyleyse kendime söz veriyorum, duvara bile bol bol gülümseyerek bakacağım. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, yıldızlara gözlerimle gülümseyeceğim. Yapayalnız mıyım? Olsun. Beni izleyen sevgili meleklerin hafızasında da, somurtkan bilinmek istemem. Bu bazen ikiyüzlülük mü olur? Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür.

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ben bu yazıyı hangi bölüme yazacagıma karar verememiştim, kişisel gelişime yazmayı da düşündüm ama serbest kürsüye koydum...siz taşıdınızz :) kimse uzun bi yazı oldugu için okumuyo...ltfen okuyun..

Ç

çakır

Kullanıcı
22 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
samsun
yok hos hos paylasımınız için tsk ederim
muhammey bozbagın kıtabları cok hosuma gısdıyor..

M

meryem

Kullanıcı
25 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Biliyoruz ki insan sevinenle sevinecek; üzülenle üzülecek kadar engin bir ruhla yaratılmıştır. Ama bu insan evsiz serçeden, arabasız arıdan daha umutsuz, daha bitkin olmamalıdır.

SEVGİLİ HOCAMIZIN YAZMIŞ OLDUĞU BU YAZISI İLE ALACAĞIM SANIRIM DERS:
- Yukarıda ki cümlelerde saklı olan KARŞILIKSIZ VEREBİLMEK" i yapabilmek.....

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler begendiğiniz için.. :)

T

tnctrkcell

"(((İnsanlara öyle iyi davranınız ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."
Öyleyse kendime söz veriyorum, duvara bile bol bol gülümseyerek bakacağım. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, yıldızlara gözlerimle gülümseyeceğim. Yapayalnız mıyım? Olsun. Beni izleyen sevgili meleklerin hafızasında da, somurtkan bilinmek istemem. Bu bazen ikiyüzlülük mü olur? Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür)))
çok güzel bir yazı esranur çok teşekkürler...hep gülümsemeye çalışırım zaten sebebli sebebsiz(Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür ):)
ayrıca bu kitabın adını öğrenebilirmiyim??? :) :) :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür... :D

bu sadece Muhammed Bozdağın bir yazısı..kitapları; düşün ve başar,sevgi zekası, ruhsal zeka, istemenin esrarı, sonsuzluk yolculuğu..

burda sanırım Ruhsal zekadan bahsedıyor, yanlıs hatırlamıyorsammm ;) süperrr bi kitap!!

T

tnctrkcell

anlamadım ya sana 3 sorum olacak 1.si bu güllümseme başlıklı yazı kitaptan alıntı mı değilmi(değilse nereden buldun zira bende bilgiye açım. :D)açım dedimde acıktım ya.neyse 2. si (eğer kitaptan ise hangi kitap??) 3. sü bunlar çelişkimidir ;D ;D

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
;D hayır bu yazı kitaptan bi alıntı değil..sanırım Muhammed Bozdağın röportajı gibi biirşey..bu yazıyı Muhammed Bozdağın sitesinden aldım..kitapları acıkladım yukarda.. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
esranur' Alıntı:
Öyleyse kendime söz veriyorum, duvara bile bol bol gülümseyerek bakacağım. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, yıldızlara gözlerimle gülümseyeceğim. Yapayalnız mıyım? Olsun. Beni izleyen sevgili meleklerin hafızasında da, somurtkan bilinmek istemem. Bu bazen ikiyüzlülük mü olur? Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür.
Üst tarafla okadar ilgilenmedim, az üstü ilede.
Bu satırlar tuhafıma gitti.
O tarafa dönüyorum olmuyor bu tarafa dönüyorum olmuyor.Ya ben salağım.Yada dünya hakkaten bir başka yöne dönüyor.
Ya hani ağlamak güzeldi ? Ağlamak insanı rahatlatırdı gençleştiridi, vs vs vs bir dolu yazı var ağlamakla ilgili.
E bu yazının bu kısmını okudum, ağlıyorum şimdi bu ne yav.

Herşeye gülün, oh ne ala :d pişmiş kelle gibi sırıtalım taşa duvara kuşa böceğe,sonrası, ya bakırköy ya da bir başka ruh ve sinir hastalıkları hastanesi :d
Ve 2 yüzlülüğü şerefli kıldık, vatana milelte hayırlar getirmesini temenni ederim vesselam.
Neyse...

Ben duvara bol bol gülümseyerek bakmam, insanlara belki, hayvanlarada gülümsemem, bitkileri yıldızları hiç sölemim.

Konu nasıldı ?

Beni deli edebilitesi çok muhtemel bir konu.
Teşekkürler.