GÜCÜNÜZÜ HAPSETMEYİN !

• Konbuyu başlatan SERDARÖZ
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde SERDARÖZ tarafından oluşturulan GÜCÜNÜZÜ HAPSETMEYİN ! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,079 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı GÜCÜNÜZÜ HAPSETMEYİN !
Konbuyu başlatan SERDARÖZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan .Mor.
S

SERDARÖZ

Kullanıcı
10 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kızılderili       
Bir Kartal Yumurtası Bulup, Onu Kır Tavuklarının Yuvasına Koyan Genç Bir Kızılderilinin Hikayesi.
Kartal yumurtadan çıkar civcivlere katılır. Tabii muhteşem renkleri, iri ve güçlü kanatlarıyla diğerlerinden farklıdır, ama diğer tavuklardan biri olduğuna inanarak büyür. Pislikleri eşeler, tohumları gagalar, gıdaklar, birkaç santim zıplayıp yeni bir şey gagalamak için kanatlarını döver . Çünkü tavuklar böyle yapıyordur. Bir gün gökyüzüne bakar ve inanılmaz bir yetenekle yelken uçuşu yapan muhteşem bir kuş görür."Ne güzel bir kuş ! Nedir bu? " diye sorar. "O bir kartal, " cevabını verir tavuklardan biri, "bütün kuşların reisi. Ama aklına getirmeye bile kalkma, asla onun gibi uçamazsın." Sonunda kartal bir kır tavuğu olduğunu düşünerek öyle yaşamaya devam eder ve ölür.

Öğrenilmiş Çaresizlik "Yenildiğine inanırsan, buna uzun süre inanırsan sonunda yenilgi bir gerçek olur." Norman Vincent PEALE Köpek balığı, diğer balığı yemesin diye araya cam bölme konuluyor. Köpekbalığı diğer balığı yemek için çabalayıp duruyor. 28 saat sonra köpekbalığı, aradaki cam bölme kaldırılmış olmasına rağmen, balığı yemekten vazgeçiyor. Çünkü benim bu balığı yemem mümkün değil diye düşünüyor. İnsanlar da böyle olabilir. Başarısız olacağınıza gerçekten inanıyorsanız, görüşünüzü sınırlamış olursunuz. Bunu düşünün. Büyük hayaller görmeye hazır olun ve sınırlarınızı deneyin. Gücünüzü hapsetmeyin.

alıntı

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bu yazıyı daha önceden okumuştum ve beğenerek okuduğum bi yazı..burda da paylaştığın için teşekkür ederiz.. :)

bi de yine bi yerde okumuştum..aerodinamik yasalarına göre,o tombul ve tüylü arının hiç uçamaması gerekiyomuş,,herhalde bunu ona hiç kimse söylemedi ki uçuyo...,,aslında  çoğu zaman şunu düşünmüyo değilim,,mesela öss hayatımızı belirleyen bi başka sınav,,,sınav öncesi sınav sitresi,,sınav kaygısı gibi sözler,, gündeme gelir,,,,hep örnekler olumsuz olaylar üzerinden verilir.ve hedefler,,sınırlar daraltılır....bu tavrı değiştirmeliyiz...aslında yapılması zor gözüken bi çok şeyi başarabiliriz...ewet gücümüzü hapsetmemeliyiz,,sınırları zorlamak lazım,,,

C

cvrzet

Kullanıcı
1 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bende  okumuştum bu yazıyı paylaşım için sağ ol. ögrenilmiş çagresislik var bide öğretilmiş var aslında ikisinide aşmak kolay ama bunu önce fark etmeliii bir çok farkedemediklerimiz var ben bundan kendimi cok sorguluyorum

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
öğrenillmişş çaresizlikk insanaa cok zarar veren bi duygudur...uzak olsun bizdenn :D

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Bilgi İçin Teşekkürler.

E

efe_09540

Kullanıcı
3 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
evet bu yazıyı daha önce de okumuştum inanırsan başarırsın inanamak başarmanın yarısıdır değilmi?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hindistan’da filleri yetiştirmek için, onları küçücükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlarmış.
Tabi bu yavru filin bu zinciri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamaz. Yıllar geçer, fil kocaman olur... Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık. Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. O özgür olamayacağına inanmıştır, artık kırılamayan şey, filin zinciri değil inancıdır. Buna psikolojide "Öğrenilmiş Çaresizlik" deniyor...

M

.Mor.

Kullanıcı
21 Kas 2012
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''Yenildiğine inanırsan, buna uzun süre inanırsan sonunda yenilgi bir gerçek olur.''

Sanırım bu yüzden kaybediyoruz.
Yazı için teşekkürler.