Gerçek Zenginlik

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Gerçek Zenginlik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,460 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Gerçek Zenginlik
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crnkcclr
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gerçek Zenginlik - Yazar: Brian Tracy


Küçük şeylerin büyük anlamı vardır.

En büyük başarı ilkelerinden biri de birikme yasasıdır. Bu yasaya göre, insan yaşamında büyük ve değerli olan her şey, hiç kimsenin görmediği ya da takdir etmediği yüzlerce, hatta binlerce küçük çabanın ve fedakarlığın birikmesidir. Yasa, her şeyin zamanla biriktiğini söyler. Öyle ki kayda değer bir şey elde etmek için, hiç kimsenin görmediği ya da takdir etmediği çok sayıda küçük çabayı bir araya toplamalısınız. Bu, bir kartopuna benzer. Kartopu başta çok küçüktür; ama milyonlarca minik kar taneciğinin eklenmesiyle büyür ve hız kazandıkça büyümeye devam eder.

Öğrenmeniz gerekeni öğrenin.

Birikme yasasının önemli olduğu üç alan vardır. Birincisi bilgi alanıdır. Bilgileriniz, yüzlerce, belki binlerce küçük bilgi parçacığının bir sonucudur.

Büyük bir bilgi tabanı olan kimse, bu tabanı tek tek oluşturmak için binlerce saat harcamıştır. Ve söz konusu bireyle karşılaştığınızda gördüğünüz şey, konusunda uzman bir kişidir. Öyle ki yüksek bilgi düzeyi, onu pazarda çok değerli kılmaktadır.

Paranızı tasarruf edin.

Birikme yasasının etkili olduğu ikinci alan, parayla ilgilidir. Her büyük servet, yüzlerce ve binlerce küçük miktarda paranın birikmesiyle oluşur ve başlama noktanız, hemen şimdi bulabildiğiniz kadar parayı biriktirmeye başlamaktır. Para biriktirmeye başladığınızda, güçlü bir enerji alanı oluşur ve cazibe yasasını tetikler. Sonuç olarak, tasarruflarınıza eklemek üzere, daha fazla miktarda parayı kendinize çekmeye başlarsınız.

Zenginlikleri yaşamınıza çekin.

Çok sayıda başarılı insanla konuştum; hepsi de bana aynı hikayeyi anlattı. Tasarruf etmeye başladığınız andan itibaren, hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz bütün para, yaşamınıza ve işinize dahil olmaya başlar. Çoğu insanın emekliye ayrılırken fakir olmasının sebebi, başlamak için asla ilk tasarrufu yapmamış olmasıdır.

İhtiyaç duyduğunuz deneyimi kazanın.

Birikme yasasının uygulandığı üçüncü alan, deneyim alanıdır. Herhangi bir alanda başarılı olan insanların, o alanda ortalama bir insandan daha çok deneyimi olduğunu göreceksiniz. Ve deneyimin yerine geçen başka hiçbir şey yoktur. İster işte, ister girişimcilikte, ister yönetimde, ister ebeveynlikte, ister satışta, isterse başka bir konuda olsun. Pek çok insan, rahat alanından çıkmak için gerekli olan riskleri almaz; çünkü işe yaramayacağından korkar.

Her şey önemlidir.

Ama gerçek şu ki rahat alanınızdan çıkıp hata yaparak deneyim kazanmadığınız sürece büyümeniz ve arzuladığınız parayı kazanacak yeterliliğe ulaşmanız mümkün değildir. Öyleyse, birikme yasasının anahtarı şudur: Her şeyin önemli olduğunu söyler. Yaptığınız her şeyin anlamı vardır. İnsanların yaptıkları en büyük hata, yalnızca işe yaramasını istedikleri şeyin işe yarayacağını düşünmeleridir. Bir kitabı okumanız, bir radyo programını dinlemeniz, bir kursa gitmeniz, akşam erken yatmanız ve sabah erken kalkmanız, çalışmanız önem taşır. Bütün bunlar, büyük defterinizin artı tarafında yer alır.

Zamanınızı iyi kullanın.

Öte yandan, televizyon seyretmeniz, zamanı boşa harcamanız, avare avare dolaşmanız ve benzeri durumlar da önemlidir ama eksi tarafta yer alır. Güzel yaşamı olan biri, birikme yasasına göre, alacak hanesindeki alacakları borç hanesindeki borçlarından daha yüksek olan kişidir. Ve bu, önemli bir noktadır. Yaptığınız şey sizi hedeflerinize yöneltmiyorsa, sizi hedeflerinizden uzaklaştırıyor demektir. Hiçbir şey nötr değildir. Yaptığınız her şey ya sizi yaşamda başarmak istediğiniz şeye, olmak istediğiniz kişiye, kazanmak istediğiniz servete götürüyordur ya da sizi onlardan uzaklaştırıyordur. Her şey önemlidir. Birikme yasası, her şeyin önem taşıdığını söyler.

Eylem alıştırmaları yapın.

İlk olarak, finansal bağımsızlığınızı kazanmanıza en çok yardımı olabilecek konuda bilgi tabanınızı oluşturmaya hemen bugün başlayın. Tam anlamıyla bilgi sahibi olmanız, bir hafta, bir ay ya da bir yıl sürse de fark etmez. Yeter ki bugün başlayın.

İkincisi, seçtiğiniz alanda mümkün olduğunca çok deneyim kazanın. Biraz erken başlayın, biraz fazla çalışın ve biraz daha kalın. Risk alın ve hedefinize ulaşmak için aklınıza gelen tüm farklı yolları deneyin. Bu deneyim, son derece değerlidir ve zamanla birikir.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlk olarak, finansal bağımsızlığınızı kazanmanıza en çok yardımı olabilecek konuda bilgi tabanınızı oluşturmaya hemen bugün başlayın. Tam anlamıyla bilgi sahibi olmanız, bir hafta, bir ay ya da bir yıl sürse de fark etmez. Yeter ki bugün başlayın.
Bu çok önemli. Kesinlikle bir yerden başlamak lazım ve hatta dediği gibi bugünden! Sonuca ulaşmak çok zaman alabilir, önemli değil, özgüvenimizi yitirmemek gerek. Herkesin çalışma tarzı farklıdır.

İkincisi, seçtiğiniz alanda mümkün olduğunca çok deneyim kazanın. Biraz erken başlayın, biraz fazla çalışın ve biraz daha kalın. Risk alın ve hedefinize ulaşmak için aklınıza gelen tüm farklı yolları deneyin. Bu deneyim, son derece değerlidir ve zamanla birikir.
Kesinlikle katılıyorum buna da. En azından öğrenene kadar biraz daha fazla çalışmak bizi çok iyi yerlere getirecektir!

Teşekkürler Zynep.
 
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bunların hepsi doğru... uygulamaya geçmek için ne bekliyorum bilmiyorum...
paylaşım için teşekkürler Zynep..
 
Üst