GECE ŞİDDETİ

• Konbuyu başlatan Gozde
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Gozde tarafından oluşturulan GECE ŞİDDETİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,990 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı GECE ŞİDDETİ
Konbuyu başlatan Gozde
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Bülent
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz

Normalde uyku;hafif uyku,derin uyku ve kısa uyanma dönemlerini ihtiva eder.Bazen rüyalar,kabuslar ve gece şiddeti bir çocuğun uykusunu bölebilir.

GECE ŞİDDETİ NEDİR?

Gece şiddeti derin uyku sırasında oluşan kısa süreli(yaklaşık 10-20 dak.) parsiyel (kısmi) uyanma ataklarıdır.Bu duruma şiddet,tekme atma,yuvarlanma hareketleri ve konuşma eşlik eder.Çocuk ses,dokunma ve sakinleştirme teşebbüslerine cevap vermez.Bunlar en sık 2-6 yaş arası çocuklarda görülür ve genellikle uykuya daldıktan sonraki ilk 2saat içinde ortaya çıkar.

GECE ŞİDDETİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR
   1-Çocuk sabah uyandığında gece olanları hatırlamaz.

2-Çocuğun gece şiddeti sırasında uyandırılması atağı bazen kısaltabilir.

3-Çocuk hasta değildir.

4-Genellikle gecede bir defa oluşur ve her gece ortaya çıkmaz.Genellikle başladıktan 3-4 ay sonra azalıp kaybolur.

5-Gece şiddeti uzun süreli olumsuz tesirlere yol açmaz.

6-Aşırı yorgunluk ve alışılmış rutinin değişmesi,rahatsızlığın kötüleşmesine sebep olur.

ANNE-BABALAR NE YAPABİLİR?

1-Gece korkusu sırasında sakin olmalıdır.

2-Çocuğu,yalnızca kendisine zarar vermesini engellemek için kontrol altına almalıdır.

3-Kırılabilecek her şeyi yanından uzaklaştırmalıdır,gerkirse kapı ve pencereleri kilitlemelidir.

4-Çocuğun olabildiğince düzenli bir yaşantısı olmasını ve fiziki faaliyetten sonra dinlenmesini sağlamalıdır.

5-Kardeşlerini,olayın zarar vermeyip geçeceğine inandırmalıdır.

6-Çocuğun ertesi gün olayı hatırlamayacağını hatırda tutmalı ve ona hiç bahsetmemelidir.

7-Ailenin ve kardeşlerin tepkileri gece şiddeti bulunan çocuğu üzebilir,ona güven vermelidir.

8-Çocuğun bir sıkıntısı olup olmadığını tespite çalışmalı ve yardım edip edemeyeceğini anlamaya çalışmalıdır.

9-Gece şiddetinde oluşan tip ve frekans değişikliklerini (rastlanma sıklığında artışı) doktora sormalı,üç yazdan fazla sürerse doktora götürmelidir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Psikoterapi faydalıdır.Yine düşük doz yatıştırıcı ilacın yararı olur.Çocukların düzenli olarak aynı saatte yatmaları ve stresten uzak durmaları genellikle iyileşmelerini sağlamaktadır.

Doç.Dr.Sefa Saygılı'nın Çocuklarda Davranış Bozuklukları kitabından alıntıdır..

K

Kristal

Dikkatli edilmesi gereken bir konu.
Teşekkürler Gözde. :)

K

kaganca

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
zonguldak
gece şiddeti diye terimi ilk defa duydum. Belirtilen şikayetler oğlumda hergece olmasa bile sık sık tekrarlıyor. beni de korkutan bi durumdu. Zamanla geçer diye umuyorum

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benim yeğenim 5 yaşında ondada oluyor bazen.

Hmm teşekkürler Gözde.

S

sude19811981

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0

TEŞEKKÜRLER GÖZDE

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
rica ederim arkadaşlar
hepimizin hemen hemen gördüğü, yaşadığı olayın bilimsel açıklaması  ;)

A

aslı hemşire

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
karabük
teşekkürler gözde.bu verdiğin bilgiler özellikle benim için çok yararlı oluyo çok sağol ellerine sağlık

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bu bende de oluyor ;)
Ama "bu mu? yoksa başka bir şey mi?" bilmiyorum.
Düşer gibi kalkıyorum anlık...
Sonra da bir şey hatırlamıyorum...

;)

B

Bülent

Cσ∂єx' Alıntı:
Bu bende de oluyor ;)
Ama "bu mu? yoksa başka bir şey mi?" bilmiyorum.
Düşer gibi kalkıyorum anlık...
Sonra da bir şey hatırlamıyorum...
;)
Tam uykuya dalmak üzereyken mi oluyor?