Flash Belleklerden bulaşan virüsleri engellemek

• Konbuyu başlatan barisya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde barisya tarafından oluşturulan Flash Belleklerden bulaşan virüsleri engellemek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,455 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Flash Belleklerden bulaşan virüsleri engellemek
Konbuyu başlatan barisya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Kendi Blog sayfamda yazdığım bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

--

Son zamanlarda kullandığımız flash belleklerden bilgisayarımıza virüs/trojan bulaşma olasılığı fazlasıyla artmıştır. Öncelikle bu virüslerin nasıl bulaştığı konusunda kısaca bilgi vermek istiyorum. Flash belleklerden bulaşan virüsler autorun.inf dosyası içine kendini ekliyor ve flash belleğimizi bilgisayarımıza taktığımızda karşımıza gelen Autoplay penceresi aracılığıyla bilgisayarımıza bulaşıyor. Aslında yapılması gereken en önemli nokta, flash belleğimizi bilgisayarımıza taktığımızda açılan Autoplay penceresini kapatıp normal (bilgisayarım) yollardan flash belleğimize ulaşmamızdır. Bu sayede autorun.inf dosyası aktif olmayacağından virüs/trojanda bilgisayarımıza bulaşmayacaktır. Autoplay penceresini tamamiyle iptal etmek için Local Policy kayıtlarında aşağıdaki değişikliği yapmamız yeterli olacaktır, bu sayede flash belleğimizi bilgisayarımıza taktığımızda artık autoplay penceresi karşımıza çıkmayacaktır.

yapmamız gereken işlem;

Başlat>Çalıştır'a gpedit.msc yazıp enter'a basıyoruz. Gelen pencerede sırası ile;

Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Sistem yolunu izliyoruz. Yan tarafta açılan pencerede "Otomatik çalıştır özelliğini kapat"'a çift tıklayıp açıyoruz ve etkin seçeneğini seçiyoruz, hemen altında bulunan (Resim-1) Otomatik çalıştır'ı kapat: Tüm sürücüler seçeneğini seçip tamam diyoruz. İşlemin hemen geçerli olması için ya bilgisayarımızı yeniden başlatmalıyız, yada başlat>çalıştır'a gpupdate /force yazarak Local Policy ayarlarını güncelliyoruz. Bu işlemden sonra flash belleğimizi bilgisayarımıza taktığımızda artık karşımıza Autoplay penceresi gelmeyecektir.

Resim-1

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
flash belleğimizi bilgisayarımıza taktığımızda açılan Autoplay penceresini kapatıp normal (bilgisayarım) yollardan flash belleğimize ulaşmamızdır. 

Flash bellekden bu gün yeterince konustum,artık konusmak ve bunun ismini bile duymak istemiyorum.. :mad:
Ne geldi ise onun yüüznden geldi  :mad:

En iyisi yarından tezi yok,taktıgımız zaman açılan sayfasını engellemek için yukarda görünen talimatları uygulamak...
Bir sorunum olursa,talimatlar hakkında burdan bildiririm :)
Teşekkürler..

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Thunder' Alıntı:
Bu tür bilgileri Türkçe ve daha anlaşılır şekilde aktarsak daha iyi olur.. ;)
Bilgiler için teşekkürler..
utanç verici farkındayım ama işletim sistemim ingilizce ve bazı kelimelerin türkçe işletim sisteminde kullanıldıkları karşılıklarını hatırlayamadığım için ingilizce olarak ekledim, türkçe ekleme konusunu düşünmüştüm :)

B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
dideM' Alıntı:
Bilgilendirme için teşekkürler.
rica ederim Didem,

basit gibi görülebilir ama son zamanlarda viruslerin bu yolla geldiklerini bilince çok yararlı bir ayar :)

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
barışcım bnm pcmde hallettiğin için gerek kalmadı ama bilmekte fayda var. çok teşekkür ederim sana :)