Film İncelemeleri(Canım Kardeşim)

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Film İncelemeleri(Canım Kardeşim) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,072 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Film İncelemeleri(Canım Kardeşim)
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan senarist081
S

senarist081

Canım Kardeşim (1973)

Yönetmen : Ertem Eğilmez
Senaryo : Sadık Şendil
Görüntü yönetmeni : Erdoğan Engin

Oynayanlar
Tarık Akan
Kahraman Kral
Halit Akçatepe
Metin Akpınar
Kemal Sunal
Adile Naşit
Necdet Yakın

Müzik
Cahit Oben

Yapım
Arzu Film

Aldığı ödüller
5. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Yönetmen (Ertem Eğilmez)

5. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Görüntü Yönetmeni (Erdoğan Engin)

5. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi Müzik (Cahit Oben)

5. Adana Altın Koza Film Festivali
En İyi İkinci Film


KONU : Tarık Akan babası ve küçük kardeşi ile birlikte yoksulluk içinde yaşamaktadır.Babasının vefat etmesiyle kardeşi Kahraman`ın bakımıda kendisine kalır.Ancak kardeşi kan kanserine yakalanmıştır .Artık onun ve arkadaşı Halit Akçatepe`nin yapması gereken günleri sayılı kardeşini mutlu etmektir.Kardeşinin en büyük isteği ise televizyondur.Beş parasız iki arkadaş bunu gerçekleştirmek için uğraşırlar.Ancak fazla zamanları yoktur.

-Dost sohbetlerinde türk sinemasının en iyi filmlerini sayma sırası geldiğinde çok az kişinin hatırladığı bir filmdir. Canım Kardeşim - genelde ilk akla gelen filmler ise "Selvi Boylum Al Yazmalım" - "Muhsin Bey" - "Eşkiya" gibi gerçekten çok nitelikli ve yüz akı işlerdir. ve aslında 1973 yılında çekilmiş Canım Kardeşim filmi de en az bu filmler kadar yetkin ve zamana direnen bir sinema şaheseridir.

-Canım Kardeşim Türk sinemasında pek rastlanmayan bir kaç şeyi birarada başarabilen güçlü bir film...şöyleki; sırtını tamamen Komedi oyuncularına dayamasına rağmen bir dramdır. en güçlü karakteri ise çok küçük bir oyuncu (kahraman Kral) canlandırmaktadır. ve Türk sinemasında gerçekten ender rastlanan bir durum: film boyunca kimse kimseye aşık olmamaktadır. özellikle dış çekimler filme yarı belgesel bir hava katmaktadır ve 85 dk ya son derece başarılı bir şekilde serpiştirlimiştir. filmin müziği ise ifadeyi en az güçlü oyunculuklar kadar güçlendirmektedir. ve Cahit Oben'in tüğleri diken diken eden bu çalışması türk sinemasının gördüğü en başarılı 3 işden biridir (diğerleri : Selvi Boylum Al Yazmalım - Hababam Sınıfı)

-düşmüş karakterler film boyunca yükselebilmek değil daha da düşmemek için çabalarlar. ama sistem herkesi ezmektedir. Canım Kardeşim küçük insanların filmidir. bizim kadar küçük, başlarına ilginç hiç bir şey gelmeyen yoksulluğun topaç gibi oynadığı, umutları ezilmiş örselenmiş insan yerine bile konmayanların filmi....
bütün karakterler kendi zavallıklarını, çaresizliklerini ve aldatmalarını yaşarlar... halit akçatepe en iyi yan rollerinden birinde "o kadın benim annemdi" derken döktürmektedir. kanlarını satarak ayakta durmaya çalışan insanlara acımaya fırsat bulamadan, Adile Naşitle birlikte Kahraman'ın gidişine gözyaşı dökeriz. hiçbir şey iyi bitmez Kahramanın en sevdiği eşeği sucuk olmaya gider. hemde abisi tarafından satılarak - baba ise sorumsuzca sigara içerken ölmüştür zaten - en iyi arkadaşı bir pavyon kadının oğludur. kimse ideal, örnek insan değildir. ama acılar büyürken en büyük dramlarını ve insan olmanın tüm asaletini yaşarlar.
zenginlerin yaşadığı üzerleri tv antenleriyle dolu apartmanları gösteren kamera 180 derece döner ve gecekonduların pis - çamurlu dünyasıyla çarpıştırır bizi......
-final inanılmaz çarpıcıdır. kahraman ölmüştür. ama tv'de çalışmıştır. kahraman en az kendisi kadar önemsiz abisi ve arkadaşının kollarında can verirken Tv'de çok mühim meselelerin haberi verilmektedir. kamera uzaklaşır......biter.
 
S

senarist081

Bu film ayrıca Türk Sinemasının yıllarca unutulmayacak komik yüzü Kemal Sunalın rol aldığı,sinemaya merhaba dediği ilk film olma özelliğini taşıyor.Bunu biliyormuydunuz?
 
S

senarist081


Paris Hilton'un yeni filmi olan Seksi ve Çılgın'da, çok büyük bir performans göstermesine gerek kalmıyor çünkü göz doldurmayı başaran imajıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Film, güzel ve çekici olma gibi konuları beyazperdeye aktarıyor. Görüntü ve oyunculuk olarak Ah Mary Vah Mary! filmine, konu olarak ise Çirkin Ördek Yavrusu ve Farecik adlı animasyona benziyor.

Konusuna bakacak olursak, Joel David Moore'un canlandırdığı Nate Cooper adlı karakter, kaybeden bir tip olarak karşımıza çıkıyor ama Paris Hilton'un canlandırdığı Cristabelle Abbott adlı unutamadığı kadına ulaşmak ve onla beraber olan hayallerini gerçekleştirmek için Los Angeles'a gidiyor. Buraya geldiğinde ise karşısına şöyle bir sorun çıkıyor. Eğer Cristabelle ile beraber olmak istiyorsa onun yakın arkadaşı June Phigg engelini geçmesi gerekiyor. Bu itici ve çirkin kızın mutlu olmasına yardım etmeye çalışan Nate, Paris Hilton'a bu vesileyle yakınlaşmaya çalışıyor ve ortaya komik sahneler çıkıyor.

Oyunculuktan çok görüntüsüyle öne çıkan Paris Hilton, film boyunca izleyenlerine güzellik adına iyi sahneler yaşatıyor. Joel David Moore, filmin eğlenceli hale gelmesinde önemli bir rol oynuyor çünkü sergilediği komik performanslar, herkesi güldürmeyi başarıyor. Filmin diğer bir çarpıcı noktasıda, Adam Kulbersh'in canlandırdığı ve para karşılığı June ile çıkmayı kabul eden Cole Slawsen adlı karakter oluyor.

Yönetmen Tom Putnam, üniversite ilişkilerini komik ve eğlenceli bir şekilde izleyenlerine sunmayı başarmış. Kahramınız Nate'in hayallerini gerçekleştirmek için uğruna savaştığı kızı elde edip edemeyeceğini merak ediyorsanız, bu duygusal - komedi filmini kaçırmayın.


http://www.ekolay.net/sinema/
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Konular tarafımdan birleştirilmiştir. Teşekkürler.
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Canım Kardeşim filmi bende var. Büyük zorluklarla youtube den indirip bilgisayarda birleştirdim. Güzel oldu.. Ayrıca gelmiş geçmiş en ağlamaklı filmdir bence.

O çocuğu kaldırcaktınız arkadaşım. Göremedi çizgi filmi. Yazık oldu.
 
S

senarist081

Hımmm evet.En acıklı sahneler sonlarına doğru başlamıştı,birçok dalda ödül almış harika bir filmdi..
 
Üst