Facebook başınıza nasıl bela olur? (mutlaka sıkılmadan okuyun)

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Facebook başınıza nasıl bela olur? (mutlaka sıkılmadan okuyun) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,807 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Facebook başınıza nasıl bela olur? (mutlaka sıkılmadan okuyun)
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnternet kullanıcılarının yeni eğlencesi Facebook’un ileride sizlere nasıl sorun bir çıkarabileceğini merak ediyorsanız bu yazıyı sabırla okumanız gerekiyor.

Dünyanın en zengin insanı ve Microsoft’un sahibi Bill Gates 2006 yılı Ocak ayında Türkiye’ye geldiğinde bir gazeteci kendisine, “Siz Microsoft olarak CIA’ye bilgi veriyor musunuz?” diye sormuştu. Bu şok soru üzerine salonda kısa bir sessizlik oldu ve herkes verilecek cevaba odaklandı. Bill Gates’in cevabı ise sadece gülmek oldu. Herkes bu tebessümle cevabını almıştı.

Kısacası 10 bilgisayarın 8’inde Windows var. CIA bu yolla dünyadaki bilgisayarların büyük bölümünün içindeki bilgileri tarayabiliyor. Kaldı ki yapmaları değil, yapmamaları anormal olurdu. Bilgiyi kontrol eden, dünyayı kontrol eder. Durum bu kadar net...

Facebook’la ilgili 3 aydır bir yazı kaleme almak istiyordum. Fakat ülke gündemindeki hızlı dalgalanmalar sürekli ertelememe neden oldu. Baktım ki gündem yoğunluğu sürekli ertelettiriyor, bir önceki yazımın sonunda kendimi bir bakıma bağlamak için bugün bu konuya temas edeceğimi yazmıştım. Önce Facebook hakkında malumatı olmayanlar için kısa bir bilgi verelim, ardından uyarımızı yapalım.

Facebook nedir?

Facebook, üyelerin fotoğraflarının ve şahsi bilgilerinin yer aldığı bir arkadaşlık ve sosyalleşme sitesi. Birbirini tanıyan kişiler burada “arkadaş'' olabiliyor. Sitenin birçok kişide “bağımlılık'' yaratmasının nedeni ise statü ihtiyacı olarak açıklanıyor. Uzmanlar, arkadaş sahibi olmanın 21’inci yüzyılın statü sembolü haline geldiğini, Facebook’un da bunu bir çeşit sağladığını söylüyorlar.

Yılsonunda 60 milyon üyeye ulaşması beklenen Facebook daha şimdiden en büyük fotoğraf ve haber sitesi olma yolunda. Her ay 4 milyon üye ekleniyor. Ayda 600 milyondan fazla arama yapılıyor. Toplam 30 milyar sayfaya bakılıyor. Günde 9 milyon fotoğraf ekleniyor. Siteye daha şimdiden 1.8 milyar fotoğraf eklendi. Üstelik kısa sürede dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi haline geldi. Facebook’ta 500 bini aşkın grup bulunuyor. Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 17-25 yaş arası kızlar (yüzde 69). Üyeleri hakkında her gün 300 milyon bilgi notu güncelleyen Facebook, dünyanın en büyük kişisel haber sitesi.

Meğer Facebook, ‘seksbook’ olmuş!

Milliyet gazetesi konuyla ilgili bir haberinde; “Peki bu ‘sevgi yumağının’ altında yatan şey, sadece vefa ve dostluk duyguları mı? Hayır. Facebook’un en büyük vaatlerinden biri de seks. Hem bir olasılık olarak hem de düpedüz… Grup seks partilerinden, sapkın fantezilere sizin için facebook’un karanlık dehlizlerinde casusluk yaptık! Facebook çapkınlarının izini sürmeye başladık. Ve tam anlamıyla bir şok yaşadık. Şok yaşadık çünkü biz safça, buranın bir sosyalleşme ortamı, bir sevgi yumağı olduğunu düşünüyorduk. Hiç de öyle değilmiş: Meğer Facebook, ‘seksbook’ olmuş! Facebook’ta tanışalım, messenger’de kaynaşalım, sonra telefonlarımızı alalım ve buluşalım” şeklinde başlayıp ilerliyor işler…” değerlendirmesine yer vermiş.

Evlilik sonrası edindikleri soyadları nedeniyle Facebook üzerinden eski arkadaşlarına ulaşamayan kadınlar, bu durumun önüne geçmek için kullanıcı bilgilerini güncelleyerek kızlık soyadlarını girmeye başlamış. Bunun ne tür sakıncalar doğurduğu da hemen anlaşılmış. Her konuda olduğu gibi evli kadınlar Facebook’un ezilen kanadında çoktan yerlerini almışlar.

Giderek artan uyarılar

İngiliz askeri yetkilileri, kişisel bilgilerini Facebook’a koymamaları konusunda tüm orduya bir uyarıda bulundu. O kadar ki, Kraliyet Askerleri'ne bağlı 888 askerin isminin Facebook'ta bulunması, kişisel bilgilerin terör örgütlerinin eline geçebileceği endişesini doğurmuş. Uyarıda, "Facebook, MySpace ve Friends ReUnited" adlı siteleri kullanan askerlerin risk altında olabilecekleri kaydedilmiş.

Facebook, 6 Kasım'da yayınladığı bir ilanla 50 milyondan fazla üyesinin özel bilgilerini para karşılığı reklâm şirketleriyle paylaşabileceğini duyurdu. Özel hayatın korunması ile ilgili tartışmalara yol açan Facebook'un bu kararı, ABD ve Avrupa ülkelerinde tartışmalara yol açtı. Fransa'da Facebook aleyhine soruşturma açılması bekleniyor.

Yine İngiltere'de bir hükümet araştırmasında, İngiltere'de bu sitelerin üyesi olan 10.8 milyon kişiden dörtte birinin 'profillerinde' doğum tarihleri veya iletişim adresleri gibi önemli bilgilerini açıkladıkları, girilen bilgilerin, suç işlemek amacıyla kullanılmaya oldukça elverişli olduğu ortaya çıktı.

Her bilgi değerlidir…

Türkiye'de de son dönemde büyük ilgi çeken site, üyelerinin cinsiyeti, yaşı, cinsel tercihi, siyasi ve dinî görüşü, eğitim durumu ve çalıştığı işyerleri başta olmak üzere çok sayıda bilgiyi kaydediyor. Facebook'a üye olan internet kullanıcılarının bu bilgileri vermeme hakkı bulunsa da, üyelerin büyük çoğunluğu özel hayatına ilişkin birçok bilgiyi yakın arkadaşlarıyla paylaşmak amacıyla profiline koyuyor.

Gelelim konunun püf noktasına.

Geçtiğimiz günlerde Zaman’da bir haber vardı. Oyakbank'ın 2,7 milyar dolara Hollandalı ING'ye satılması ilginç bir tartışma başlatmış. Askerlere ait bilgilerin de bu satışla el değiştirmesi sıkıntı oluşturmuş. Yani siz özel bilgilerinizi aslında kime vermiştiniz, bu satışla kimlerin eline geçecek meselesi.

Yukarıda da aktardığımız gibi, sanal arkadaşlık sitesi Facebook, üyelerine ait kişisel bilgileri reklâm şirketlerine satacağını çoktan açıkladı bile. E, ne demiş atalarımız; Kendi düşen ağlamaz.

Bu tür büyük iletişim organizasyonlarını geyik olsun diye el altından boşuna desteklemiyor ülkeler. Gizli servis elemanları artık oturdukları yerden kalkmadan, kahvelerini içerek seyrediyorlar bizzat kendilerini fişleyen insanları. Daha şimdiden 60 Milyon kişi gönüllü olarak kendisini bu yolla ihbar etmiş oluyor. Hele bu bilgiler art niyetli insanların eline geçmişse, her biri açık birer hedef haline gelmiş oluyor.

Tüm dünyada büyük bir hızla büyüyen Facebook, Türkiye’de adeta çılgınlığa döndü. Sadece ülkemizden kullanıcı sayısı 1 milyona ulaştı. Facebook yetkilileri, Türkiye’nin en aktif ülkelerin başında geldiğini açıklıyorlar. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci site haline gelen Facebook’a 3 hafta içinde 500 bin kişi üye olmuş.

Öneriler…

Biliyorsunuz; Size gelen e-mailleri veya cep mesajlarını silseniz bile, sadece sizin ekranınızdan silinmiş oluyor. Cep hizmetini hangi GSM operatöründen, e-mail veya msn hesabınızı hangi uzantılı adresten almışsanız, yazdığınız çizdiğiniz her şey bu hizmeti aldığınız kurumlarda birer data (veri) olarak kayıtlı kalıyor. Yani sizin bu bilgileri silmiş olmanız ve ulaşamamanız, başkalarının ulaşamaması anlamına gelmiyor. Gerektiğinde hepsinin önünüze konulması an meselesi. Hrant Dink’le ilgili klibi YouTube atan şahsı nasıl da elle koymuş gibi buldular, aynen öyle.

Önerilerimize gelince…

Facebook denen bu sitede ve benzerlerinde politik görüş veya hissiyatlarınızı kesinlikle paylaşmayınız. Her türlü sitenin ardında konuşlanan gizli eller, sizin her türlü eğilimlerinizi, arkadaş, akraba bağlantılarınızı, resim ve videolarınızı, neye kızıp neye kızmadığınızı, okulunuzu, şakalarınızı, size takılan lakapları, sosyal çevrenizi, zaaflarınızı, ömrünüzün hangi döneminde vaktinizi ne zaman nerde geçirdiğinizi, kısacası her şeyinizi öğrenmiş oluyorlar. Bir gizli servis elemanının sizin hakkınızda yıllarca çalışarak elde edemeyeceği bilgileri bu yolla kendi elinizle sunmuş oluyorsunuz.

Kredi Kartlarıyla ilgili her türlü işleminiz ABD merkezli uluslar arası veri bankası aracılığıyla zaten kayıt altında tutuluyor. Hesap hareketliliğiniz, bütçesiz, çapınız, ev ve işyeri adresi gibi bilgileriniz zaten veri bankasında bulunuyor. Bunlara bir de kendi elinizle arkadaş, dost, çevre, etnik durum, köken, dini-politik inançlarınız, belli konulardaki düşüncelerinizi girdiğinizde, gönüllü olarak kendinizi bir bakıma ihbar etmiş oluyorsunuz.

Diyeceksiniz ki, zaten her şey ortada değil mi? İyi ortada da, bırakın herkes işini yaparken biraz çalışsın, zorlansın. Böyle keklik gibi ortaya çıkmak ve avlanmak da biraz racona ters olmuyor mu?

Baksanıza, Türkiye kendi başına bela olan terörle mücadele konusunda gerekli olan istihbarat konusunda bile ABD’den yardım istemek zorunda kaldı. ABD nerden temin ediyor bu bilgileri. Önümüze sunduğu iletişim imkânlarıyla ve bunları kontrol ederek.

Bu yazının yazılma amacı şudur; Eğer hakkımızda illa ki birilerinin bilgi sahibi olması gerekiyorsa, kendi devletimiz olsun. Bir ülkenin kendi vatandaşları hakkında başka ülkelerden istihbarat desteği alması ve hele vatandaşların da bu bilgileri birer keklik gibi kendi elleriyle girerek başkalarına vermesi biraz tuhaf kaçıyor ve gurura dokunuyor.

Bilmem anlatabildim mi?

Osman ÖZSOY
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu yazı yeni tarihli ise, çok geç kalmış bir yazı, ama sanırım eski tarihli.
Bu konu çok konuşuldu, yazıldı, çizildi hatta ben araştırma sonuçlarımı sitede paylaşmıştım su perisi.

http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,10086.msg125639.html#msg125639
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Evet yeni degil,biraz eski..Dün açmış oldugum bir konuda "2008'in en çok tıklanan kelimeleri" arasında görünce böylesi bir konuyu tekrar gündeme getirmek istedim..
Gençlerin daha dikkatli olması için ekledim...
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Başınıza kötü bir olay gelse ve bunu yapanı polis sanal sitelerde araştırmalar yaparak yakalasa siteyi yapanı alnından öpersiniz ama dimi. Ben de alkışlarım.
Sonuç ta gizlim saklım yok. Pis işler yapan adamlar da üye olmayıversin. Zaten üye de değilim  8)  ;D.

Ayrıca bu tarz konular yıllar sonra tartışmayacağız bile. Yani ileri görüşlü olmak lazım biraz. Her sene aynı durduğumuz yerde kalırsak yaşam devam etmesin o zaman. Belki 10 sene sonra yeni bir teknoloji çıkar herkes oraya geçer.. Aaaa eskiden facebook vardı hey gidi günler dersiniz. Bir zamanlar ICQ vardı misal.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ben çok cahil kaldım sanırım..  ???
ICQ ?
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Başınıza kötü bir olay gelse ve bunu yapanı polis sanal sitelerde araştırmalar yaparak yakalasa siteyi yapanı alnından öpersiniz ama dimi. Ben de alkışlarım.
Sonuç ta gizlim saklım yok. Pis işler yapan adamlar da üye olmayıversin. Zaten üye de değilim  8)  ;D.

Ayrıca bu tarz konular yıllar sonra tartışmayacağız bile. Yani ileri görüşlü olmak lazım biraz. Her sene aynı durduğumuz yerde kalırsak yaşam devam etmesin o zaman. Belki 10 sene sonra yeni bir teknoloji çıkar herkes oraya geçer.. Aaaa eskiden facebook vardı hey gidi günler dersiniz. Bir zamanlar ICQ vardı misal.
Çok haklısın Harun. Amaca uygun kullanıldıktan sonra, hiç bir sitenin zararı olacağını düşünmem bende. Amaç dışı kullanımlarda kişi zaten manevi olarak en büyük zararı kendisi görür sonuçta.
Ama Facebook'ta "resim paylaşımı" konusunda biraz dikkatli olmakta yarar var gerçekten.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bakıyorumda,sen iyi biliyorsun harun..Facebook u sevmemişin ama onu sevmişin :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
su perisi' Alıntı:
Bakıyorumda,sen iyi biliyorsun harun..Facebook u sevmemişin ama onu sevmişin :)
O zamanlar zorundalık gibi birşeydi. Arkadaşların hepsinin ICQ numaraları vardı. Ders notu, ya da ne bileyim birşey paylaşacaksak onu kullanırdık. 8-10 kişi toplanırdık bir araya. :)

Facebook a üye değilim dediğime bakma. Üye oldum 3 ay sonra iptal ettim. Nedeni ise görmek istemediğim bazı kişilerin orda olması ve sürekli bugün şunu yaptı, bugün bunla bunu yaptı diye mesaj gelmesi. Banane ne ya, ne yaptıysa yapmış.  ;D
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Facebook a üye değilim dediğime bakma. Üye oldum 3 ay sonra iptal ettim. Nedeni ise görmek istemediğim bazı kişilerin orda olması ve sürekli bugün şunu yaptı, bugün bunla bunu yaptı diye mesaj gelmesi. Banane ne ya, ne yaptıysa yapmış.  ;D
Gizli saklı kalmadı... :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Zynep' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Facebook a üye değilim dediğime bakma. Üye oldum 3 ay sonra iptal ettim. Nedeni ise görmek istemediğim bazı kişilerin orda olması ve sürekli bugün şunu yaptı, bugün bunla bunu yaptı diye mesaj gelmesi. Banane ne ya, ne yaptıysa yapmış.  ;D
Gizli saklı kalmadı... :)
Evet kalmadı ama daha garip birşey var. Bilerek gizli saklı bırakılmıyor, yani isteyerek yapma sözkonusu. Örneğin adam yeni araba alıyor facebooka resmini koyuyor, herkes görsün diye. İnsanların üye olmasının bir sebebi de eski sevgilisi ya da bir arkadaşı ne yapıyor onu merak ettiğinden dolayı. Acaba bugün kim ona mesaj yazmış, hangisi daha popüler, benden daha güzel varmı arkadaşlarım arasında bir bakayım gibi şeyler söz konusu. :)
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hemen bir şey eklesem;
Özellikle gözlemlediğim, ikili ilişkileri epey sekteye uğratan bir site. :)
Daha bu sabah bizim evde kızım ve erkek arkadaşı münakaşa ediyorlardı; vay o kız kimmiş... onu neden eklemişmiş... :)
Şaşırmıyorum ve aslında şaşırmadığım farklı bir durum, bu tip konuların yaşını başını almış kişiler arasında bile yaygın olduğu! :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
O değil de ilkokula gitmeyenlere facebookta bile yer yok. Neden okula gitmeyenlere hep engel çıkarılır anlamam. Ehliyet alamaz, işe giremez, ilkokulu bitiremedim diyince gülerler bir de. Belki o kişi gayet okuma yazma bilen, kültürlü birisidir.Hepinizden de zekidir.

Çok garip ya bu dünya,bana göre değil.Yeni bir dünya istiyorum  :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Korsan bunu beğendi :d Hahaha.
Ya bu feys tuhaf bir yer. 
 
H

hayalhane

Kullanıcı
3 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
36
Bu ICQ,IRC sunucusu gibi bişi imiş,bilmiyorum ama öyle bişi olduğunu okumuştum.Hatta onunla ilgilide konu açtım :)
Facebook'a ben yeni üyeyim,hiç gizliyecek bişimde YOK.İsteyen istediği kadar baksın :)
 
Üst