Etkileyici Konuşmanın Püf Noktaları

  • Konbuyu başlatan yasinyarar
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde yasinyarar tarafından oluşturulan Etkileyici Konuşmanın Püf Noktaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,465 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Etkileyici Konuşmanın Püf Noktaları
Konbuyu başlatan yasinyarar
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Etkileyici Konuşmanın Püf Noktaları

Peki, sıklıkla karşılaştığımız güzel ve etkili konuşma neden bu kadar önemli? Hangi kurallara uyarsak karşımızdaki insanı konuşmamızla etkileyebiliriz? İşte www.top7business.com’dan birkaç ipucu.

-Konuşma yeteneğiniz kariyerinizi önemli oranda etkileme gücüne sahip. Başarılı olmak için konuşma yeteneğinin gelişmiş olması gerekiyor. Kimse konuşması düzgün ve etkili olamayan bir insanla iletişim haline geçmeyi istemez.

-Konuşma yaparken en temel kural etkileyici ve konuya hakim olmak. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

-Bir de konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan konuyla ilgili geçen bir hikayeyi, ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın. İnsanlar hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.

-Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce bir parça çikolata ağzınıza atın. Hem gevşemiş olursunuz hem de gerginliğiniz yatışır.

-Prezentasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dahil olur.

-Görsellik de önemli. Mesajınızın daha kolay insanlara ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktör. Önemli olan ne konuşacağınız.

-Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller.
 
Y

yusufi

Kullanıcı
24 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Konuşmak bir sanattır. Teşekkürler... ;)
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bencede konuşmak ve giyinmek bir sanattır.
 
S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Birgün biryerlerde önemli bir konuşma yaparsam, bunları dikkate alacağım.Güzel bilgiler teşekkürler... :)
 
T

tnctrkcell

insannın kemali kelamında gizlidir diye dememişler boşuna
paylaşım için teşekkler yasin :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hımm.. Tabii bunların yanında aynı zamanda düzgün Türkçe kullanımı da önemli. Bir de konuyu çok iyi bilebilirsiniz fakat karşı tarafa aktaramayabilirsiniz. Hani bazı profesörler vardır üniversitelerde, konusunu çok iyi bilen fakat seviyeye inemeyen.. Bu şekilde olmamalı, yaşamımızdaki örneklerle bağdaştırıp o şekilde anlatırsak konuyla ilgisi olmayanların bile ilgisini çekebiliriz. :)

Teşekkürler Yasin.
 
Üst