Erteleme alışkınlığından kurtulun!

• Konbuyu başlatan Pitoxil
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Pitoxil tarafından oluşturulan Erteleme alışkınlığından kurtulun! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,770 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Erteleme alışkınlığından kurtulun!
Konbuyu başlatan Pitoxil
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Erteleme alışkanlığından kurtulun!

İşlenizi sürekli olarak erteliyor ve bir sonraki günden medet umarak mı yaşıyorsunuz? Bizim size önerimiz, işinizi zamanında yapmanız ve zorluk yaşamamanız. Erteleme alışkanlığından kurtulmanız için önerilerimiz var:

1. Bulanık görüntü. İşe koyulun.

Geri çekilin. Tablonun bütününe bakma zamanı. Tam olarak neyi başarmak istiyorsunuz? Bazen, detaylara o kadar dalarız ki nereye gittiğimizi unuturuz.

2. İş aşırı zor. Parçalara bölün.

İş ne kadar büyükse, işin dogal kilometre taşlarını tanımlama ihtiyacımız o kadar artar. 50 kilo vermek mi istiyorsunuz? 5 kez 10 kilo vermeyi hedefleyin.

3. Sonuçtan korkmak. Derin nefes alın, korkuyu kabullenin ve bir sonraki adıma geçin.

Bazen başarısız olmaktan korkarız. Bazen de başarılı olmaktan korkarız. Sonuç aynıdır; işimiz bittiğinde ne olacağı korkusu bizi öylesine korkutur ki üzerinde çalışmak istemeyiz.

4. İş sevimsiz ya da sıkıcıdır. "Neden" bu işi yaptığınıza odaklanın.

Yapmaktan hoşlanmadığımız ama yaptığımız ve yaşamak istediğimiz hayat için gerekli olan pek çok iş ya da görev vardır. Büyük resme odaklanın.

5. Kararsızlık. Derin nefes alın. Yanlış seçimler olmadığını hatırlayın ve bir şey, herhangi bir şey yapın.

Duvarlarınızı hangi renge boyayacağınıza karar veremiyorsunuz. Üç renk seçin. En açık olanıyla başlayın. Beğenmezseniz bir sonrakiyle devam edin.

6. Kendinize güveniniz yok. Derin nefes alın ve beceri eksikliğinizin gerçek mi, yoksa hayal ürünü mü olduğunu bulmaya çalışın.

Gerçekse, ihtiyaç duyduğunuz becerileri nerede edinebileceğinizi ya da doğru becerilere sahip olup size yardım edebilecek birini bulmaya gayret edin.

7. Yetersiz zaman. İşi, 5-15 dakikalık zaman dilimlerinde yapılabilir aşamalara ayırın.

Kullandığım yöntemlerden biri "5 ya da 15"dir. Ya 5 ayrı iş (5 adet kağıdı dosyalamak, 5 parça kıyafeti katlamak) ya da bir şeyi 15 dakika boyunca yaparım. Bu şekilde ne kadar çok şeyin sorunsuz yapilabildiğine şaşacaksınız!

8. Dikkatin dağılması. Kendinize karşı dürüst olun, sonra da odaklanın.

Bir saatliğine telefona ya da kapıya bakmayın. Ofis ortamındaysanız, bir saat içinde kendisine geri dönmek üzere karşınızdakinden izin isteyin. Durumu kontrol altına alın.

9. Yeterli zaman ayırmamak. İşin ne kadar süreceğini hesap edin, bunu ikiye katlayın, ya da hatta üçe katlayın.

Tahmin ettiğiniz proje süresini ikiye katlayarak işe başlayın. Bu sayede daha iyi planlama yapabilir, hatta projeyi stressiz bitirebilirsiniz!

10. Pek çok başka proje.

Şu anda yapılması gereken en önemli iş ne? Buna odaklanın. Aynı şekilde, yalnızca "acil" işler değil, "önemli" olanlar üzerinde de çalışın.

C

cnslmst

Pitoxil' Alıntı:

9. Yeterli zaman ayırmamak. İşin ne kadar süreceğini hesap edin, bunu ikiye katlayın, ya da hatta üçe katlayın.

Tahmin ettiğiniz proje süresini ikiye katlayarak işe başlayın. Bu sayede daha iyi planlama yapabilir, hatta projeyi stressiz bitirebilirsiniz!

10. Pek çok başka proje.

Şu anda yapılması gereken en önemli iş ne? Buna odaklanın. Aynı şekilde, yalnızca "acil" işler değil, "önemli" olanlar üzerinde de çalışın.
bu alışkanlıklardan bi kurtulabilsem...

paylaşımın için teşekkürler pitoxil...

M

m!M@V!_

Kullanıcı
30 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ıstanbul
gercekten buyuk sorundur ""erteleme"".....

paylasımın ıcın tskler...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlk 6 maddeyi okuyamadım ben. Nedeni sürekli hareket eden avatarınızın dikkatimi dağıtması pitoxil. Bir gün okuyabilmek ümidi ile...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bende de var bu erteleme işi.. Aslında yukarıda yazılanlardan hiçbiri deği. Yani işimle alakalı değil,l tamamen kendi tembelliğim.  :( Kendim için, yapmak istediklerimi erteliyorum devamlı..

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Zynep' Alıntı:
İlk 6 maddeyi okuyamadım ben. Nedeni sürekli hareket eden avatarınızın dikkatimi dağıtması pitoxil. Bir gün okuyabilmek ümidi ile...
:D avatarımın rahatsız ettiğini bilmiyordum... Şikayetiniz görüşlerime bildirilip, yeniden değişiklik yapılması ön görülmüştür. Yeni avatarımın güncelleştirildiğini huzurunuzda arz ederim  ;D ;D

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
örneğin ben korkağın tekiyim, hatta en önde gideniyim  :-[
Sonuçtan korkmak. Derin nefes alın, korkuyu kabullenin ve bir sonraki adıma geçin.

Bazen başarısız olmaktan korkarız. Bazen de başarılı olmaktan korkarız. Sonuç aynıdır; işimiz bittiğinde ne olacağı korkusu bizi öylesine korkutur ki üzerinde çalışmak istemeyiz.

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Lütfen yazının "yazarını" yazın. Bilmiyorsanız "alıntıdır" ibaresini koyun.
Bu konuda istisna kabul etmiyorum.

Aksi halde forum kuralları dahilinde gereği yerine getirilir.

... Lütfen arkadaşlar.

S

selda

Zynep' Alıntı:
zeynep aynen bende katılıyorum ;)

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Cσ∂єx' Alıntı:
Lütfen yazının "yazarını" yazın. Bilmiyorsanız "alıntıdır" ibaresini koyun.
Bu konuda istisna kabul etmiyorum.

Aksi halde forum kuralları dahilinde gereği yerine getirilir.

... Lütfen arkadaşlar.
Yukarıdaki yazı ALINTIDIR
eklemeyi unutmuşum i m sorry  :(

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu yazıyı okuyunca beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Kişisel gelişim ihtiyacı ve de niyeti olanlar için artık imkânlar müthiş!
Değerli pek çok kitap, internet yayınları, ses kayıtları, videokasetleri, sertifika programları, özel hocalar, dersler, danışmanlar, koçlar var. Uygulanabilirse, alışkanlık haline getirilip, tutum değişikliğine dönüştürülebilir ve yaşam pratiğine aktarılabilirse çok faydalı, neredeyse hayat kurtaran araçlar, yardımcılar…

Gelişmek isteyene neredeyse yok, yok! Olanaklar geniş…

Tamam var! Ama bir de ‘’erteleme’’ diye bir illet var! Onu ne yapacağız?
Bilmekle olmuyor ki! Asıl mesele başlamakta ve sürdürmekte!!!

‘Erteleme’, ‘geciktirme’ her zaman insanların önemli sıkıntılarının başında gelir.
Özellikle de gençlerin…

Peki ‘erteleme’ illetini nasıl aşacağız?

İşte 1-2 öneri:

Yapacağınız, yapmanız gereken her neyse, en sonunda o yaptığınız şeyden sizi mutlu edecek bir sonuç almalısınız. İster okul, ister iş, ister aile, ister sosyal yaşamınızla ilgili olsun. En sonunda mutlaka mutluluk verecek bir sonuç beklentiniz olmalı. O mutlu sonucun fotoğrafını zihninizde görebilmelisiniz. Göremiyorsanız, ertelersiniz! Ancak görürseniz, popüler deyişle; ‘gaza gelirsiniz’ , başlarsınız ve devam da edersiniz. Başkalarının demesi, başkaları istedi diye yapmaya çalışmak, ezbere söylemlerle bir şeylere niyet etmek, ertelemenin baş müsebbibidir… Ertelemeyi kovan fotoğraf sizin olmalı ve mutluluk pozu içermelidir! Dikkaaattt!!! Çekiyorsunuz; gülümseyin.

Kendinizle toplantı yapın. Kendinize sorun bakalım, neden ve neye başlamak istiyor?

Başlarsa ne olur, başlamazsa ne olur? Eğer sizi tatmin eden yanıtlar alamıyorsanız, kendinizin size gözleri parlayarak yanıtlar verdiğini göremiyor, hissedemiyorsanız, bırakın dağınık kalsın. Yok, eğer kendinizden heyecanlı, orijinal cevaplar, öneriler alıyorsanız, yetinmeyin! Aksiyon planını da koparın ve mutlaka kendinizle bir sonraki toplantınızın zamanını belirleyin, ajandanıza, telefonunuzun takvimine işleyin! Ve kendinizle yapacağınız o toplantıya mutlaka katılın, katılmanızı sağlayın!

Çok istiyor, çok mutlu olacağınızı da görüyorsunuz ama yine bir türlü başlayamıyorsunuz. Bu pek olmaz ama yine bir de şunu kontrol edin; kocaman lokmalar yutmaya çalışıyor ve boğulmaktan korktuğunuz için başlayamıyor olabilir misiniz acaba? Ufak ufak ısırın o zaman. Minik parçalara bölün. Yutabileceğiniz kadar ufaltın. Her gün biraz yapın. Her gün biraz, her gün biraz daha… Bu inanılmaz bir yöntemdir! Korkmadan, başlarsınız ve nasıl ilerlediğine siz bile inanamazsınız. Basitleştirin, bazen kendi işimizi kendimiz zorlaştırır, sonra da kilitlenir kalırız. Sadeleştirin, en kolay, yalın hale getirin.

Erteleme illetinden kurtulmanın en garantili yöntemi, gerçekten size yararı olacak ve bundan çok mutluluk duyacağınız şeylere başlamaya niyet etmektir!

Eğer erteliyorsanız, alacağınız sonucu yeteri kadar istemiyorsunuz demektir. O zaman da erteliyorum diye üzülmeyin, aslında zaten çok önemsemiyorsunuz demektir!

Ufuk Tarhan

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
benimde en önemli problemlerimden birisi ertelemek bu maddeleri bi deneyeyim bakalım başaracammı :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bence hayatta, yapmak istediklerimiz ertelemek kötü bir alışkanlık, çünkü geçen zaman ve istek geri gelmeyebiliyor ve alışkanlık oluyor böylece ; daha sonra yaparımlar.