Erkeklerin Gelin Gittiği Ülke!

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Erkeklerin Gelin Gittiği Ülke! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,283 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Erkeklerin Gelin Gittiği Ülke!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan justbek
K

Kristal

Sumatra'da evlenen erkekler, kız evine gidiyor. Bu adada erkek, kadının soyadını alıyor ve karısı tarafından sokağa atılan erkekler için 'sığınma odaları' bulunuyor
islâm coğrafyasındaki kadın gerçeğini 'Duvarların Arkasında' adlı belgeselle gözler önüne seren Ayşe Böhürler, Endonezya'nın Sumatra adasında bu kez kadınların değil, erkeklerin 'kadın egemen' düzende yaşadıkları mağduriyetlere tanık olduğunu söyledi.

Endonezya'nın, 250 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük islam ülkesi olduğunu hatırlatan Böhürler, “Burada erkek egemen kültür hissedilmiyor. Kadınlar her yerde ve her görevde, sıradan ve rahatlar” dedi.

Endonezya'nın islam'la en erken tanışan Batı Sumarta adasının çok farklı bir yapıda olduğunu belirten Böhürler, Minankabau kültürünün egemen olduğu bu bölgede kadının erkeğe hakim olduğunu kaydetti. Böhürler'in anlattığına göre, burada isim, soy, kadından geçiyor, bütün miras kadına kalıyor. Evliliği kadın tarafı teklif ediyor ve mehri kadın ödü-yor; erkek, kızın evine gidiyor. KAYNANALARINDAN YAKINIYORLAR Böhürler, dünyanın pekçok ülkesinde kadınların sürdürdüğü hayat tarzının, Batı Sumatra'da erkeklere nasıl yansıtıldığını şöyle anlattı: “Evden kovuldukları zaman hiçbir sosyal güvencesi olmayan erkekler için camilerde sığınma odaları bulunuyor. Sürekli kaynanalarından dert yanan erkekler, evin de hizmetçisi. Karısı tarafından boşanan erkek ortada kalıyor ve acınası bir hale düşüyor. Karısı ölen erkek ise çoğu zaman sokakta kalıyor.”

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Türkiye'deki sistemin tam tersi. Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.
Fikrimi söylemem gerekirse, bu kadarını istemem. Sadece gerçekten eşitlik istiyorum ben, pozitif ayrımcılık yapılmayana dek.. Sokakta yürürken baskıcı bakışlarla karşılaşmak istemiyorum veya bir işyerinde kariyer yapmak isterken kadınım diye bir şekilde önüme engel konulmasını..

Neyse derin mevzu bunlar.  :-[

K

kamuran

Rüya gibi  ;) ;D
Yine de gerçek olsun istemezdim.
Ne erkek kadına ne kadın erkeğe egemen olsun. Şöyle gül gibi denen cinsinden geçinip gitmek varken.

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ilginç ama gerçek
çünkü bununla ilgili bir belgesel izlemiştim
ama bir erkek olarak
düşüncesi bile korkunç ;)

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne güzelmişş.. Evlenince oraya taşınıcam ben :) :)

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
çok ilginç ya gülmedim değil ama ne olursan olsun her hak eşit olsun. teşekkürler paylaşımın için.

S

selda

ARKADAŞLAR BUNU OKUMAK BİLE HOŞUMA GİTTİ. ;D
DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ BUNUN TÜRKİYE DE OLDUĞUNU
FARZEDİN OLDU :D
ERKEKLERİN HALİNİ DÜŞÜNEMİYORUM ;D
AMA HAYIR BİR BAYAN OLARAK İSTEMEM BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASINI
ACIDIM. :p

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
bize ilginç geldi tabi, ama yasanıyormuş... ben de eşitlikten yanayım  :)

R

roze

Bana da çok ilginç geldi. Ama çok abartılı yaşanıyormuş. Karısında tarafından boşanan erkeğin sokakta kalması, erkeklerin evin hizmetçisi olması... Bir orta yolunu bulamadık. Bence de eşitlik olmalı ;)

C

cnslmst

evet bencede EŞİTLİK... kimi erkekler bunu kabullenemesede bu dünyada kadın erkek eşitliği diye bir şey var...

B

bişileryapmaklazım

Kullanıcı
14 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
VAY BE müzelik yer yani desene  :)

C

candybaby

Kullanıcı