Erkekler kadınları, kadınlar da çocukları dövüyor

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Erkekler kadınları, kadınlar da çocukları dövüyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,412 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Erkekler kadınları, kadınlar da çocukları dövüyor
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ULUDAĞ'da düzenlenen 5'inci Ulusal Anksiyete Kongresi'nde, ‘Kaygı ve Aile İçi Şiddet’ masaya yatırılırken, güçlünün, güçsüze şiddet uyguladığı çok çarpıcı rakamlarla ortaya konuldu.


Kongre Başkanı Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, “Erkeklerin yüzde 32'si eşlerine şiddet uyguluyor. Ancak, çocuklarına şiddet uygulayan babaların sayısı, anneleri yarısından az. Yani güçlü, güçsüze şiddet uyguluyor. Çocukların babaları tarafından dövülme sıklığı yüzde 11 iken anneler tarafından dövülme sıklığı yüzde 22 bulundu. Bu çarpıcı bir sonuçtur” dedi.

Aile içi şiddetin en fazla görüldüğü yerlerin başında aile ortamının geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Dilbaz, “Aile içi şiddete en fazla çocuklar sonra kadınlar maruz kalıyor. Ebeveynler gerek birbirleriyle olan çatışmalardan doğan öfkeyi, gerekse günlük yaşamdaki streslerini en fazla çocuklarına yansıtmaktadırlar. Onlar savunmasız ve masum olduklarından ebeveynlerin en kolay hedefi olmaktadırlar” diye konuştu.

Kız çocuklarının ne kadar çok eğitim sistemi içinde kalırsa şiddete maruz kalma oranının o kadar azalacağını belirten Doç. Dilbaz, şiddetin azaltılması için Başbakan Erdoğan’ın “en az 3 çocuk yapın” sözlerinin tersine, çocuk sayısının azaltılması gerektiğini belirtti. Dilbaz, aile yapısının güçlendirilmesi ve şiddet itibarının toplum içinde ve özellikle Televizyon dizilerinde azaltılması gerektiğini vurguladı

Hürriyet
 
K

Kristal

Şiddete maruz kalan çocuklar da dışarda başkalarına şiddet eğilimi içindeler.
Yazık ki kötü alışkanlıkların temelinde hırpalanmış  çocukluk gururları var.
Teşekkürler Didem,yerinde bir paylaşımdı...
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Yazık ki kötü alışkanlıkların temelinde hırpalanmış  çocukluk gururları var."

Ben de böyle düşünüyorum Kristal.
Rica ederim.
 
Üst