Epiktetos'un Sözleri

• Konbuyu başlatan alptraum
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde alptraum tarafından oluşturulan Epiktetos'un Sözleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,953 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı Epiktetos'un Sözleri
Konbuyu başlatan alptraum
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ercan
A

alptraum

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
• İnsanları tedirgin eden, olan biten değil, olan bitenle ilgili inandıkları
• İlk önce kendine ne olacağını sor, sonra ne yapmak gerekiyorsa yap
• Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun. Niye bugünden başlamıyorsun?
• Eğer öküzlerle domuzlar konuşabilseydi, yemden başka şey düşünenlerle alay ederlerdi.
• Sadece eğitimli olanlar özgürdür
• Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi, öğrenmesi imkânsızdır
• Kader önünde sonunda öyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimsenin arkasından konuşmaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir.
• Hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme: nasıl oluyorlarsa, öyle olmalarını iste. Böylece her zaman mutlu olursun.
• Olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir
• Öfkelenmek ve sızlanmak ahlaka aykırıdır
• Yalnız özgür insanların eğitilmesi gerektiğini söyleyen çoğunluğa değil, yalnız eğitimlilerin özgür olduğunu söyleyen düşünürlere inanmalıyız
• İnsanın hakiki asaleti faziletten gelir, doğuştan değil.
• Bana "Ben sana zarar verebilirim, tekme atabilirim" dersen bil ki insana değil, eşek ve ata uygun bir özellikle övünüyorsun.
• Felsefede, politikada, edebiyatta yâda herhangi bir sanatta olağanüstü olan tüm insanlar, melankoliktir.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Birsürü filozofun sözünü okudum.. Bana hepsi aynı geliyor..  ???

A

alptraum

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evren ne kadar inanılmaz ve değişik yönlerden ele alınırsa alınsın özünde aynı değerleri taşıdığından insanlarıda genelde aynı etkiler. Bizler yada filozoflar sadece bu etkileri kendi kelimelerimizle yansıtırız... Sonuç olarak görünen yada görünmeye gerçekleri yansıtmak temel amaçtır. Bazı kişiler bu gerçeklerden o kadar uzaktırki belkide onların aynadaki yansımalarını tanımaları için bu sözlere ihtiyaç duyarlar...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Feveran Estomp' Alıntı:
Birsürü filozofun sözünü okudum.. Bana hepsi aynı geliyor..  ???
Çünkü aklın yolu birdir ve Filozoflar biraz daha akıllıdır ;)
Örneğin çocuğu eğiten öğretmenlerin sözlerinin de aynı gelmesi gibi:)

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
haklısınız tabi ..
konunuz ve yorumuz için teşekkürler ..

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
Kesinlikle bakış açısı... paylaşım için teşekkürler

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
TEŞEKKÜRLER..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Epiktetos'la Epiküros' karıştırdım :d Bende diyorum bunun sözlerinin burada ne işi var.
Neyse..
Ama bu söz:  Yalnız özgür insanların eğitilmesi gerektiğini söyleyen çoğunluğa değil, yalnız eğitimlilerin özgür olduğunu söyleyen düşünürlere inanmalıyız.

Gayet güzel geldi bana.

rsloztrk

rsloztrk

Kullanıcı
29 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
Yakınındakileri mutlu et , uzaktakiler gelecektir ^^ bu da Çin li amcalar demiş

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
alptraum' Alıntı:
  •  İnsanın hakiki asaleti faziletten gelir, doğuştan değil.
Bu sözden de anlaşıldığı gibi "asalet" ne kanda ne ırktadır..!
Kişinin aldığı eğitim doğrultusunda beyin gücünü doğru kullanması  ile bağlantılıdır .

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Epiktetos'un bu kadar ünlü bir filozof olmasının sebebi bu sözler değil heralde..ben pek katılmadımda açıkçası...

G

gcatar

Kullanıcı
25 Ara 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
•  Hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme: nasıl oluyorlarsa, öyle olmalarını iste. Böylece her zaman mutlu olursun.