En gerideki adam

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan En gerideki adam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,755 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı En gerideki adam
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
O sabah acelem yoktu. Tramvaydan indim, yavaş adımlarla etrafı izleyerek yürümeye başladım. Bu esnada gözüme önümde yürüyen ve benimle birlikte tramvaydan inen üç kişi takıldı. En öndeki sanki arkasından biri kovalıyormuş gibi hızlı adımlarla yürüyordu. Arkasından gideni bir hayli geride bırakmıştı. Kendi kendime:

“Bu adam hayatta mutlaka başarılı olur.” diye düşündüm.
Onun arkasından giden, sakin adımlarla ilerliyordu.

“Belki bu adam da hayatta bir şeyler başarabilir.” diye mırıldandım.
En arkadan giden ise sanki nereye gideceğini bilmiyormuş gibi sallana sallana ve etrafı seyrederek yürüyordu.

Onun içinse: “İşte!” dedim, “Hayatta hiçbir işe yaramayacak bir serseri!”

Derken aklıma bir şey geldi. Ben bu adamların her üçünün de gerisindeydim!

Evet, başkalarının hâli ile uğraşan kendi hâlini göremez. Başkalarının kusurunu araştırmak, insanı kendi kusurlarını görmekten alıkoyan çok çirkin bir hastalıktır.

Alıntıdır.

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kusur arayan kendi kusurlarını görmezmiş gerçekten de doğru bi mesaj teşekkürler

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Cσ∂єx' Alıntı:
Evet, başkalarının hâli ile uğraşan kendi hâlini göremez. Başkalarının kusurunu araştırmak, insanı kendi kusurlarını görmekten alıkoyan çok çirkin bir hastalıktır.
Kesinlikle çok çok doğru. Bazen etrafımızdakileri eleştirip dururken kendimize bakmayı akıl edemiyoruz; akıl edip şöyle bi kendimize bakındığımızda başkalarına kızdıklarımızı aslında kendimizinde zaman zaman yapıyor  olduğumuzu göreceğiz.

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
PAYLAŞIM İÇİN TEŞŞEKKÜRLER.
NEDEN KENDİ HATALARIMIZI GÖRMÜYORUZ? NEDEN BAŞKALRINA KIZDIĞIMIZ HAREKETLERİ YAPIYORUZ?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep

Bu cümleler bütününe bütün kalbimle katılıyorum.
Yalnız eklemek istediğim bir şey var bu hastalığın çaresi yok sanırım.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özgür bunu sen mi yaşadın yoksa bir yerden alıntı mı?

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Özgür bunu sen mi yaşadın yoksa bir yerden alıntı mı?
Geçen sene farklı bir sayfada okumuştum bu yazıyı. Sanırım "alıntı"  eklemeyi unutmuş Özgür Didemcim.

Yazıya gelecek olursak, çok doğru bir saptama, teşekkürler.
Ancak benim yine eklemek istediğim bir iki nokta var izninizle.

Burada ayırmak gereken bir durum var bana göre. Kusur araştırmak ve kusur görmek. Bu ikisi birbirinden farklı kavramlar.
Her insanın karakter yapısı, kişilik özellikleri, olaylara bakış ve yaklaşım tarzı birbirinden farklıdır.
Ve bir insana "kusur" olarak görünen bir davranış, diğeri için "normal" bir davranış örneği olabilir. Bu sorunun üstesinden ancak tartışarak gelinebilir. Ve burada kişiyi hor görmek, küçük düşürmek gibi bir kötü niyet aranmamalıdır.
Bazı kişiler kusurlu hareketlerinin kendilerine söylenmesinden rahatsız olurlar, ve hatta bu kusurunu anımsatan kişilere, "sana ne, ben böyleyim, ne karışıyorsun?" vs vs gibi sözlerle arkalarını dönerler, küser giderler.
Ben bu küsmenin ardında yatanın, aslında kusurlu davranışının farkında olan ama bunu devam ettiren ve bu farkedildiği için sinirlenen kişi tavrı olarak yorumlarım her zaman. Ve bu tip kişiler, kendi kusurunu açıkça yüzüne söyleyebilecek dürüstlükte olan kişilerin kusurlarını aramaya başlarlar, ve buldukları en ufak bir yanlışta, kişiliklerini kimliklerini konumlarını unutup adeta sevinç nidaları atarlar.
İşte asıl hastalıklı davranış burada başlıytor bana göre.
Birisi, kusur görüp, uyarıyor, diğeri araştırıyor!

Teşekkürler Özgür.
Çevremizde gördüğümüz bize göre kusurlu davranışlarını kişilere anımsatalım ve tartışalım derim ben. Kimbilir belki de biziz aslında kusurlu olan?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
paylaşım için teşekkürler,esprili bir dilde ifade edilmiş ama.... çok şey ifade eden bir yazı