En etkili 100 arasında iki Türk var

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan En etkili 100 arasında iki Türk var başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,958 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı En etkili 100 arasında iki Türk var
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Time dergisinin 2008 yılının en etkili 100 ismi sıralamasında Fener Rum Patriği Bartholomeos 11'inci, ABD'de yaşayan kalp cerrahı Mehmet Öz de 44'üncü sırada yer aldı.

Derginin yarın piyasaya çıkacak sayısında yer alan sıralamada, ilk sırada Tibet'in ruhani lideri 72 yaşındaki Dalay Lama bulunuyor.

Liderler:
Listenin ilk 20 ismi "liderler" kısmında yer aldı. Dalay Lama'nın ardından 2'nci sırada geçen yılın birincisi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3'üncü sırada ABD Demokrat Parti başkan adaylarından Barack Obama ve 4'üncü sırada ise yine Demokrat Parti başkan adaylarından Hillary Clinton bulunuyor.

Clinton'u ise, 5'inci sırada Cumhuriyetçi Parti başkan adayı John McCain takip ediyor. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao 6'ncı sırada yer alırken onu 7'nci sırada ABD Başkanı George Bush izliyor.

Afrika Ulusal Kongre Başkanı Jacob Zuma 8'inci sırada gelirken, Iraklı Şii lideri Mukteda Sadr 13'üncü sırada, ABD Savunma Bakanı Robert Gates 14'üncü sırada yer alıyor.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise, aynı listenin "liderler" kısmının başlarında 11'inci sırada yer aldı. Dergi, 68 yaşındaki Bartholomeos ile ilgili olarak Fener Rum Patriği'nin makamını kendi dönemi sırasında güçlendirdiğini ve özellikle çevrenin korunmasına belki de dünyadaki diğer tüm dini liderlerden daha fazla özel önem verdiğini belirtti.

Kahramanlar ve öncüler:
Listenin 21'inci sırasından başlayarak 39'uncu sıraya kadar ise "kahramanlar ve öncüler" sıralamasına yer verildi ve 21'inci sırada Brad Pitt-Angelina Jolie çifti yer aldı.

Dergide çiftle ilgili yazıyı aktör George Clooney kaleme aldı. Yazıda çiftin dünyanın her yerinde iyi niyet elçisi olarak insanlara yardım ettiği belirtildi ve çiftin genel olarak insani alandaki yardımları sıralandı.

Çifti, 22'nci sırada listeye 5 kez girerek rekor kıran ünlü program sunucusu Oprah Winfrey izledi. Aynı sıralamada, aktris Mia Farrow 24'üncü sırada, eski tenis oyuncusu Andre Agassi 25'inci sırada, müzisyen Peter Gabriel 28'inci sırada, Meksikalı golfçu Lorena Ochoa 34'üncü sırada, İngiltere'nin eski Başbakanı 54 yaşındaki Tony Blair de 35'inci sırada yer aldı.

Bilirm insanları ve düşünürler:
Listenin 39'uncu sırasından itibaren 58'inci sıraya kadar ise "bilim insanları ve düşünürler" sıralaması yer aldı. Bu sıralamada, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg (39'uncu sırada) özellikle çevre duyarlılığıyla başı çekti.

New York'ta yaşayan ve Columbia Üniversitesi'nin kalp cerrahlarından 47 yaşındaki Mehmet Öz de listeye girdi ve 44'üncü sırada yer aldı. Mehmet Öz'le ilgili olarak dergide çıkan yazıda, Öz'ün doktorluğunun yanı sıra "en çok satanlar" listesinde bulunan sağlık kitapları ve televizyon programlarıyla da son derece başarılı olduğundan söz edildi.

Öz'le ilgili yazıyı kaleme alan dünya çapındaki baş ahçılarından ve restoran sahiplerinden Fransız asıllı Eric Ripert, yazısında Öz'ü "hem kendi hastalarına hem de tüm dünyaya sağlık mesajı taşıyan olağanüstü merhametli, şefkatli, güçlü bir doktor" olarak niteledi.

Diğer ünlüler ve isimler

Listeye giren diğer ünlüler ve etkili isimler arasında ise müzisyen Bruce Springsteen (63'üncü sırada), Mariah Carey (65'inci sırada), ünlü aktör George Clooney (71'inci sırada), kişisel finans danışmanı Suze Orman (73'üncü sırada), oyun yazarı, aktör ve film yapımcısı Tyler Perry (75'inci sırada), ünlü medya devi Rupert Murdoch (81'inci sırada), ünlü İngiliz alternatif rock grubu Radiohead (83'üncü sırada) bulunuyor.

Time dergisinin, 2008 yılının en etkili 100 isminin arasında bulunan erkeklerin, listedeki kadınların sayısının 3 katından daha fazla olduğu da göze çarpıyor


not:alıntıdır.
 
Üst