En Büyük Başarı Kendin Olmaktır.....

• Konbuyu başlatan eftelya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde eftelya tarafından oluşturulan En Büyük Başarı Kendin Olmaktır..... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,649 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı En Büyük Başarı Kendin Olmaktır.....
Konbuyu başlatan eftelya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
En Büyük Başarı Kendin Olmaktır

Hani bazı şeyler gözümüzün önünde şekil değiştirir ya, işte öyle bir şey okuyacaksınız. Ama bu şekil değişikliğinin ille de fiziksel olması gerekmiyor. Ruh halindeki hızlı değişimler de bizi aynı fizikî değişimlerde olduğu kadar şaşırtabiliyor. Bunu gözlemlemek kolay ama burkuyor insanın içini.

Bir arkadaşımız iki haftadır yoğun bir motivasyon içindeydi. Her sabah işe geliyor ve üşenmeyip yakın çevresine günaydın demek için odalarımızı dolaşıyor, bizi mutlu etmek amacıyle minik armağanlar getiriyordu. Davranış biçimi ruhumuzun okşarken, fiziksel olarak da her zamankinden daha sevimli göründüğü için göz zevkimizi de tatmin ediyordu. Her zaman alıştığımız spor giyim tarzının daha farklı ve oldukça hoş giyiniyordu. Gözlerinin içi gülüyor ve hepimizi etkisi altına alan negatif enerjiden bizi sıyırmak uğraşıyordu. Sanki ufak çaplı bir misyon üstlenmiş gibiydi.

Bizler ise ona gülümsemeye çalışırken bile " Ama.." diye başlayan olumsuz cümleleri sarfediyorduk. Nasıl böyle pozitif olabildiğine için için sinirlenmiyor da değildik. O ise bize "Ne derseniz deyin beni aşağıya çekemezsiniz" diyerek gülümsüyordu. Olan biten yaşanan tüm tatsızlıkları, ülkemizin ekonomik sıkıntılarını, bunun birey olarak hepimize yansımasını, terördü, savaştı mavaştı, hepsini o da biliyordu. Yani kavanoz içinde yaşamadığı gibi aldırış etmeyen biri de değildi. Baktık onu ikna edemiyoruz, başladık dedikoduya; "Seni böyle motive eden kesinlikle aşk olmalı, insan ancak aşık olunca böyle çiçeğe böceğe kafasını takar" dedik.

Güldü ve "Evet!" dedi, " Evet aşık oldum!.
"Kime ?" sorduk.
Ağzını doldura doldura ve gayet kendinden emin bir sesle "Kendime!" dedi.

Ne kadar haklıydı. Yaşadığımız kişisel ve toplumsal tüm problemler kendimizi görmeyi ve hissetmeyi unutturuyor. Bir çarka kaptırıp gidiyoruz. Kendimizden tat almayı unutuyoruz. Oysa bunun için ne çok sebebimiz var. Mutlaka her şeyin dört dörtlük olması gerekmiyor.
Sağlıklı mıyız?
Elimiz iş tutuyor mu?
Fikir üretebiliyor ve uygulayabiliyor muyuz?
Dostlarımız var mı doya doya sohbet edecek?
Can dostlarımız ve ailemiz var mı hayatı paylaşacağımız? Kaybettiğimiz yakınlarımızın yerine oturtmaya çalıştığımız, doğuştan değil, sonradan kendi seçtiğimiz akrabalarımız var mı?
Renklerimiz yok mu üzerimizde taşıyarak güzelleşebileceğimiz, hayallerimizi süsleyebileceğimiz?
Çiçekleri yok mu bize ait olmasa da doğa da olan ve kopartmadan koklayabileceğimiz?

Varsın zorluklar olagelsin. Sınavdır belki de, gelir geçer. Geçmese de alıştırır, bizim zorluklarımız olur.
Yeter ki kendimizle barışık olalım. Yeter ki aynalara her ne olursa olsun gülümseyebilelim. Varsın derinlere inemeyen sığ insanlar bize deli desin.

Çok akıllı olup bunalmaktansa, deli olup hayatı şakayla karışık yaşayarak yol alalım. İyilikler kadar sıkıntılar, zorluklar, kayıplar da insanlar için. Tünelin en karanlık noktası aydınlığa en yakın olan anıdır. Yeter ki zor zamanları kendimize ve çevremize küsmeden geçirelim. Olabildiğince mutlu ve pozitif olalım.

Negatif olmak çevreye çok çabuk bulaşıyor. Söz konusu arkadaşım etraftan gelen negatif enerjiye iki hafta dayanabildi. Dün odama gelip "Bana enerji ver, kendimi düşük hissediyorum." dedi.

Buyrun bakalım.

Kendine aşkı mı bitti? Hayır, sadece pozitifi bize o kadar çok verdi ki, kendi enerjisini düşürdü. Oysa bizler almayı bilseydik, ondan yayılan bizden yayılanla birleşecek ve daha büyüyecekti. Yani paylaştıkça çoğalacaktı.

Öyleyse etrafımıza hemen gülümseyelim. Belki de ilk başta sahte gibi olacak ama sonra içten geldiğini göreceğiz. Kendimize aşkımızı hiç kaybetmeyelim ve bu aşk oldukça herşeyin üstesinden geleceğimizi unutmayalım. Kendimizi şımartmayı ihmal etmeyelim. Küçücük şeylerle bile olsa: Bir kahve, bir film, bir kıyafet, bir kitap, bir dost paylaşımı, bir kucaklaşma, ne şekilde olursa olsun kendimizi ödüllendirmektir.
Steve Goodier şöyle söylüyor:
"Başarıların ne olursa olsun, en büyük başarın mümkün olabildiğince kendin olmaktır. Dünyayla uyum içinde olabilmek için kendin ol. Bu meydan okuyan bir iştir. Ve bunu senin kadar kimse yapamaz..."

alıntı

K

Kristal

Narsist olmadan,ukalalık yapmadan kendisiyle  barışık olmalı insan.
Hatasını görebilmeli,gördüğünde tıpkı bir büyüğün başını okşaması gibi kendini sevebilmeli.

Güzel paylaşımdı,teşekkürler. :)

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok akıllı olup bunalmaktansa, deli olup hayatı şakayla karışık yaşayarak yol alalım. İyilikler kadar sıkıntılar, zorluklar, kayıplar da insanlar için. Tünelin en karanlık noktası aydınlığa en yakın olan anıdır. Yeter ki zor zamanları kendimize ve çevremize küsmeden geçirelim. Olabildiğince mutlu ve pozitif olalım.
ÇOK GÜZEL VE İNSANI OLUMLU DÜŞÜNCEYE İTEN BİR YAZI TEŞEKKÜRLER..

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
" Evet aşık oldum!.
"Kime ?" sorduk.
Ağzını doldura doldura ve gayet kendinden emin bir sesle "Kendime!" dedi.
TEŞEKKÜRLER ÇOK GÜZELDİ...

M

maviii

Kullanıcı
22 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ÇOK GÜZEL BİR YAZI...HER ŞEY BİZİMLE BAŞLAR MUTLU OLMAK DA MUTSUZ OLMAK DA BİZE BAĞLI..TEŞEKKÜRLER YAZI İÇİN..

K

kamuran

eftelya' Alıntı:
En Büyük Başarı Kendin Olmaktır

...
Varsın zorluklar olagelsin. Sınavdır belki de, gelir geçer. Geçmese de alıştırır, bizim zorluklarımız olur.
Yeter ki kendimizle barışık olalım. Yeter ki aynalara her ne olursa olsun gülümseyebilelim. Varsın derinlere inemeyen sığ insanlar bize deli desin.
...
Öyleyse etrafımıza hemen gülümseyelim. Belki de ilk başta sahte gibi olacak ama sonra içten geldiğini göreceğiz. Kendimize aşkımızı hiç kaybetmeyelim ve bu aşk oldukça herşeyin üstesinden geleceğimizi unutmayalım. Kendimizi şımartmayı ihmal etmeyelim. Küçücük şeylerle bile olsa: Bir kahve, bir film, bir kıyafet, bir kitap, bir dost paylaşımı, bir kucaklaşma, ne şekilde olursa olsun kendimizi ödüllendirmektir.
...
alıntı
Teşekkürler! :)
Üzerinde düşünülmesi gereken bir konu, hayatımız, kendimize karşı sorumluluğumuz için bunu yapmalı.
Hani yazıdaki şu "...Varsın ...insanlar bize deli desin..." bölümü var ya işte ben o deliler sınıfına adım attım atalı hayat daha iyi gidiyor, bir üst sınıf sınavlarına hazırlık için hızlandırılmış kur görüyor gibiyim bu günlerde ve sanırım sınıf atlayacağım. ;)

R

roze

Yazı çoook güzeldi. Ben yazıyı okurken gülümsemeye başladım bile. Bakalım benimki ne kadar sürecek ;)
Paylaşımın için çoook tşkler.

M

mstf_190312

Kullanıcı
4 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
okunup geçilecek bir yazı değil..sağolasın..düşünmek lazım..hazmetmek...ve yaşamak

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ben de kendime aşığım  :D :)
sanki çok narsisizm kokulu cümleler sarfettim  :D

T

tornado_53

Kullanıcı
24 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Rize
-Seviyorum ülenn!
-Kimi dostum?
-Kendimi olum kendimi   ;D

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kendim olmak ben kimim ya daha bu soruyu cevaplamakla meşgulüm. Kendimi bulmak....

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ne demiş ünlü türk aydını besteci yorumcu söz yazarı tarkan :)
Başkası olma kendin böyle çok daha güzelsin
Ya gel bana sahici sahici yada anca gidersin demiş :)

Anca gitmemek için kendin olmak gerekiyoru onca sene önce müziğinde aktarmış insanlara :)
Bu sabah yagmur var gaziantepteeeeeeeeeeeeeee
Ondan saçmalıyorum bendeeeeeeeeee
Neyse....