Duygusal şiddet gördüğünüzü nasıl anlarsınız?

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Duygusal şiddet gördüğünüzü nasıl anlarsınız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,522 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Duygusal şiddet gördüğünüzü nasıl anlarsınız?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Mobbing'i duymuşsunuzdur. Son birkaç yıldır adı sıkça anılır oldu. Sabahları evden çıkarken ayaklarınız geri geri gidiyorsa, bölümünüzdeki arkadaşlarınızla aranızda tuhaf bir mesafe varsa ya da sık sık kendinizi işe yaramaz hissediyorsanız siz de onlardansınız. Yani "mobbing" mağdurusunuz. Yani düzenli olarak psikolojik şiddet ya da duygusal baskı görüyorsunuz. 

Bu durumda kalıp da adını koyamamış olabilirsiniz. Bu konuda o kadar çok örnek var ki… Prof. Dr. Pınar Tınaz’ın, “İşyerinde Psikolojik Taciz, Mobbing” kitabından aldığımız vak'alar belki yaşadıklarınıza tercüman olur. Aşağıdaki iki örnek, davalık olmuş iki vaka. Üstelik mağdurların "kazandığı" iki örnek.

Avrupa'dan iki mobbing vakası
İlk vakadaki kahramanız Helen Gren (36), İngiltere'deki Deutsche Bank'ta sekreterlik yaparken, biri amiri, dört kadın tarafından dört yıl boyunca aşağılanmış. Yanına geldiklerinde bu kişiler burunlarını tutuyor, "Burası çok kötü kokuyor, senin yüzünden" diyorlarmış. Sinir krizi geçirmesinin ardından işten ayrılan Gren, açtığı dava sonucu, çalıştığı işyerinden 800 bin sterlin tazminat almış.

Bir diğer örnek ise ırkçı izler taşıyor. Tullet&Tokyo Liberty'nin çalışanlarından Laurent Weinberger'ın anneannesi Auschwitz Toplama Kampı'nda öldürülmüş. Bunun çalışma arkadaşları tarafından öğrenilmesi üzerine Weinberger, işyerinde aylarca süren Yahudi aleyhtarı konuşmalara muhatap olmuş. Hatta Nazi üniforması giymeye bile zorlanmış. Sonuçta Weinberger, açtığı dava sonucu 100 bin sterlin tazminata hak kazanmış.

Özgüvenli çalışanlar maruz kalıyor
Peki Türkiye’de bu konuda neler yapılıyor? İnsan kaynakları profesyonellerinin katıldığı Peryön 16. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi'nde tartışılan konulardan biri de bu oldu. Moderatörlüğünü Gülcan Arpacıoğlu’nun yaptığı “Adını koyalım: Mobbing” adlı panelde Osman Ünal, Ayşe Altınparmak ve Süleyman Hecebil konuşmacı olarak katıldı. İşte panelden notlar...

Gülcan Arpacıoğlu’na göre mobbing bilinçli yapılıyor ve hiç ummadığımız anlarda yaşadığımız sıkıntı ya da depresyon aslında mobbing kaynaklı. Ve de özellikle çok çalışan ve özgüveni yüksek insanlar buna maruz kalıyor; sessiz, kendi halinde insanlara ise genellikle dokunulmuyor.

Mobbing özdeğerleri azaltıyor
Sülayman Hecebil’e göre ise mobbing’in en önemli zararı özdeğerlerin azalması. İşyerinde tacize uğrayan insanların yaşadıkları sorun ve depresyonların arkasında özdeğerlerin zarar görmesi yatıyor.

Bir diğer konuşmacı Osman Ünal, “Kol kırılır, yen içinde kalır” düşüncesiyle hareket eden bir toplum olduğumuz için, ancak şirket içinde her şeyin açık ve şeffaf olmasıyla işyerinde taciz vakalarını engellenebileceği görüşünde. Kısacası her şeyden önce organizasyonların yatay olması, bilgi ve iletişime açık olmak gerekiyor.

Sessiz kalmayın
Avukat Ayşe Altınparmak’ın ise bu konuda sıkıntı yaşayanların ne yapabileceği konusunda bazı tavsiyeleri var: “Önce işyerinde taciz anlamında sıkıntı yaşadığınızı kurum içinde duyurun, bunun soruşturulmasını isteyin. Bir yandan da kendi delillerinizi toplayın. Bunun için günlük de tutabilirsiniz. E-postaları bile kanıt olarak gösterebilirsiniz.”

Bir işyeri, işçisini, çalışanını korumak, onun güvenliğini sağlamak zorunda. Çalışanın güvenliğini sağlamak düne kadar sadece fiziksel sağlık anlamına geliyordu ama bugün duygusal baskı vakalarının da artmasıyla ruhsal güvenliğimiz belki fiziksel güvenliğimizden daha da önemli hale geldi. Siz siz olun, duygusal tacizlere karşı profesyonelce karşı koyun... 

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yedi yıl gibi çok uzun süre çalıştığım iş yerimde son bikaç yıl ayaklarım geri geri giderek iş yerine gidiyordum. Hoş olmayan ama benim o zaman adlandıramadığım fakat içimde büyük bir sıkıntı olarak yaşadığım şeyin mobbing olduğunu ise iş yerimden çıktıktan çok sonra öğrendim.
Çok uzun yıllar emek verdiğim ve dışardan bakıncada güzel bir konum olarak görülen yerimi bırakıp sıfırdan başka bir yerde başlamak durumunda kalmam hayatımda yaptığım beni rahata ve huzura erdiren en güzel şeylerden biridir.
Teşekkürler Codex :)

superisi23

superisi23

Kullanıcı
30 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Güzel bir konu. Paylaşımınız için teşekkürler.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Göreve başladığım ilk yıllarda baskıcı ve despot bir idareciyle çalıştım, ani çıkışlara,acımasız saldırıya varan eleştirilere, hakaretlere maruz kalırdık,beş altı yıl kötü geçti, baskı ve şiddet altında hissettim kendimi. Odasına girmekten, görüşmekten çekinir hale gelmiştik. Bazen izlerini taşıdığımı farkediyorum üzerimde.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
:eek: İlginç bende de varmı acaba hep uykulu geliyorum işe :(

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Ne var mı efsane?
Mobbing  :-X
Yalnız burada bir mağduriyet söz konusu; mobbing mağduru olmak.
Yani iş arkadaşlarının ya da daha yüksek mevkide çalışanların, bir diğer eleman üzerinde uyguladıkları psikolojiyi bozan bir davranış biçimi.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Paylaşım için teşekkürler...

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Ne var mı efsane?
Yani iş arkadaşlarının ya da daha yüksek mevkide çalışanların, bir diğer eleman üzerinde uyguladıkları psikolojiyi bozan bir davranış biçimi.
Hae evet işte müdürlerim sinirimi bozuyorlar onlar olmadıgı zamn çok eglenıyorum. Hemde daha pozitif  çalışıyorum onları görince kendımı kıstlanmıs gibi hissediyorum. Mağdurum ozaman bende..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Ne var mı efsane?
Hae evet işte müdürlerim sinirimi bozuyorlar onlar olmadıgı zamn çok eglenıyorum. Hemde daha pozitif  çalışıyorum onları görince kendımı kıstlanmıs gibi hissediyorum. Mağdurum ozaman bende..
Bu biraz daha farklı bir durum gibi geldi bana?
Sen uykulu geldiğini zaten itiraf ediyorsun, eğer sana bu konuyla ilgili uyarılarda bulunuyorlarsa buna mobbing demek pek doğru olmaz efsane. Bu işlerin aksamaması yönünde uyarıdır, dikkate alınması gerekir, hele ki şu kriz döneminde.
Ve iş yerinde "eğlence" konusu?
Senin ifadene göre, iş yerine gelen müdürler nedeniyle, eğlenceye ara verip çalışmak zorunluluğuna sıkılıyorsan, bence az biraz kabahat sende gibi gibi? :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
:D Ya ama hep çalış çalış işte ne bilim her yermı böle anlamadımki ciddi ciddi  :D :D Tamam kabul bende biraz azcık zora gelemiyorum sanki...  :p

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ah ah öyle bir anlaşılıyor ki :)

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Mobbing!! şimdi  ben de bir zamanlar daha doğrusu önceki görev aldığım işlerde bunu yaşıyormuşum ve içinde olduğum durumun ne olduğunu şimdi öğrenmiş oldum..Bundan önceki işlerim de hep ayaklarım gitmeyi istemediği halde gidiyorum sanırsam beni en çok mobbing yapan buydu,bunun dışındakiler de mobbings oluyor galiba :)ama son yazıda dendiği gibi sessiz kalmayın! çoğunlukla sorunlara sessiz kalan biriyim yani konuşmak için uygun zamanı bekleyen ama konuşma anı geldin mi bir hukukçudan farkım yok diye düşünüyorum ;)..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
:D Ya ama hep çalış çalış işte ne bilim her yermı böle anlamadımki ciddi ciddi  :D :D Tamam kabul bende biraz azcık zora gelemiyorum sanki...  :p
yaratici_idea' Alıntı:
Ah ah öyle bir anlaşılıyor ki :)
Gülümsedim... :)
Sen de bir bakımdan haklısın Efsane; sürekli ciddiyet gerektiren işler olabilir ama biraz nefes almakta insanın elbette hakkı. Müdürlerin biraz anlayışlı olmalarıda fena olmaz yani?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla nasılını bilmiyorumda, anlıyorum işte.
Anlaşılmayacak gibi değilki fark ettiriyor kendisini, o yada bu şekilde.

Ve daha çok yıprattığıda kesin vesselam.