Dünyayı kurtarmak için sadece 5 yıl kaldı..

  • Konbuyu başlatan okyanusya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde okyanusya tarafından oluşturulan Dünyayı kurtarmak için sadece 5 yıl kaldı.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,009 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Dünyayı kurtarmak için sadece 5 yıl kaldı..
Konbuyu başlatan okyanusya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
KÜRESEL ısınma felaketi sanılandan daha erken dünyayı vurmaya başladı. Birçok araştırma gösteriyor ki, hayvan ve bitki türleri küresel ısınma sebebiyle tahmin edilenden daha erken yok olmaya başladı. Dünya Doğal Hayatı Koruma Fonu, dünyanın iklim değişikliği felaketine uğraması için 5 yılın bulunduğunu belirterek, hükümetlere, karbon emisyonlarını azaltarak gidişatı tersine çevirmek için harekete geçmeleri için 2012'ye kadar zamanları olduğu uyarısında bulundu.

Sky News'un internet sitesindeki habere göre, kuruluşun yetkililerinden James Leape, "olumlu değişikliğin tohumlarını ekebilmemiz için küçük bir zaman dilimimiz var ve bu süre önümüzdeki 5 yıl" diyerek bu süreyi heba etmemek gerektiğini belirtti. WWF'nin "2050 İçin Vizyonlar" raporunda, hükümetler bunu yapmazlarsa "gelecek kuşakların, harekete geçme yeteneksizliğinin yol açtığı güçlüklerle yaşamak zorunda kalacakları" belirtildi.

WWF'nin İngiltere iklim değişiklikleri programı sorumlusu Keith Allott da iklim değişikliğinin çapının göz korkutucu olmasına karşın, acilen harekete geçilmesi halinde bu gidişatın durdurulabileceğini söyledi.

YAPABİLECEĞİMİZ 10 BASİT KATKI

Küresel ısınmayı durdurmak için siz de birşeyler yapabilirsiniz. İşte, karbondioksit salınımını azaltmak için gerçekleştirebileceğiniz 10 basit katkı ve bunları yaptığınızda ne kadar karbondioksit tasarrufu sağlayabileceğinizin hesabı...

1- Ampulünüzü değiştirin: Standart akkor ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayın.

2- Daha az araba kullanın: Her zamankinden daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanmaya özen gösterin. Araba kullanmadığınız her iki kilometre için 0.75 kg. karbondioksit tasarruf edeceksiniz.

3- Geri dönüşüme katkıda bulunun: Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda bin 200 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

4- Lastiklerinizi kontrol edin: Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol yüzde 3 oranında artacaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kilo karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.

5- Daha az sıcak su kullanın: Suyu ısıtmak için çok fazla enerji gerekmektedir. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg., giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

6- Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının: Çöpünüzü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

7- Su ısıtıcınızı ayarlayın: Isıtıcınızı kışın iki derece aşağı, yazın iki derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda bin kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

8- Bir ağaç dikin: Bir ağaç ömrü boyunca bir ton karbondioksit emer.

9- Çözümün parçası olun: Harekete geçmek ve daha fazla bilgi almak için 'www.iklimkrizi.net'i ziyaret edin.

10- Herkese anlatın: Küresel ısınmayla ilgili bildiklerinizi çevrenize anlatın.

 
Ö

ömür

Kullanıcı
22 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
keşkelerle olmuyo ama keşke bunları devamlı yapıyo olsaydık bu durumda olmazdı.. tekrar hatırlattığın ve ilgin için sğl
 
P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bu güzel paylaşımın için teşekkürler canım keşke herkes böyle düşünebilse....
 
S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler okyanusya.ufakda olsa hepimiz bu konuda bişiler yapmalıyız...
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler...
Herşeyin bilincinde olmamız olamıyorsakda olma istekleriniz dileklerimle..
 
Ç

çiçek

Kullanıcı
4 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
bnje kımse takmıooo bunları..tmm dıyıp gecıorus sonra uygulamıosss    :(  :( 
 
D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Çok doğru ben çok dikkat etmeye çalışıyorum tasarruf konusunda herkes çözümlere katılmalı bu dünya hepimizin ve yapılacak şeyler o kadar basit ki..... biraz dikkat arkadaşlar
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Çok yazdımda bu konu ile ilgili, madem yeri birde buraya yazayım.

Felaket tellalığından başka bir şey değil.
Geçsinler küresel ekonominin önüne bakalım küresel ısınma kalıomu.
Ama yok işlerine gelmio, çünkü ekonominin küreselleşmesini destekliyorlar,rant büyüyo vesselam.
Ama küresel ısınmada küresel ısınma diolar sonra.

Bizim burada bir söz vardır.

Da yazmayacağım.
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Artık herşey için çok geç diyor uzmanlar. Şimdi bütün karbonmonoksit salan şeyleri kapatsak bile tekrar eskiye dönmesi 100 yıl kadar sürermiş. Zaten son aylarda istanbul ' da acayip bir hava kirliliği var. Dünya haklı ısınmakta. Ben olsam bende ısınırdım.
 
Üst