DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORMUSUN?

• Konbuyu başlatan semazen
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde semazen tarafından oluşturulan DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORMUSUN? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,013 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORMUSUN?
Konbuyu başlatan semazen
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SaaNDaaL
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Demekki herşey insanın kendinden başlıyormuş..

Teşekkürler.

B

Bülent

Kendini niye değiştirecek ben anlamadım? :-\

Dünyayı, memleketi, ailesini değiştirme ihtiyacı duyuyorsa bu onlardan farklı olup, onları beğenmediği içindir.
Bunları değiştirmeden önce kendini değiştirirse bu özgün olmaktan çıkıp, onlara benzemek olmaz mı?

S

Sezal

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
seninki de farklı bir bakış açısı olmuş ama zamanla herşey değişirken bizler de aynı kalamayız zamana ayak uydurmak zorundayız kendimizi değiştirmek neden birilerine benzemek vs. olsunki yada durumlara göre değişebilir mesela doğuda devlet kanunları vs. değil de aşiret töre kanunlarına göre yaşayan insanlar kendilerini düşüncelerini inançlarını değiştirip bizlere benzeseler iyi olmazmı Bülent yeterince ifade edebildimmi bilmiyorum ancak bu bnm düşüncem

B

Bülent

en_mavi' Alıntı:
seninki de farklı bir bakış açısı olmuş ama zamanla herşey değişirken bizler de aynı kalamayız zamana ayak uydurmak zorundayız kendimizi değiştirmek neden birilerine benzemek vs. olsunki yada durumlara göre değişebilir mesela doğuda devlet kanunları vs. değil de aşiret töre kanunlarına göre yaşayan insanlar kendilerini düşüncelerini inançlarını değiştirip bizlere benzeseler iyi olmazmı Bülent yeterince ifade edebildimmi bilmiyorum ancak bu bnm düşüncem
Tabi ki, kendimizi geliştirmek gayemiz olmalı.
Ancak değişim ve gelişim farklı şeyler.
Aynı yönde olabilecekleri gibi, tam tersi de olabilir.
Bir söz vardır;
"Her değişim gelişme değildir. Tıpkı her adımın bizi ileri götürmeyeceği gibi."
Dolayısıyla dünyayı, memleketi vb. değiştirmek istediklerimizi değiştirmek için kendimizi değiştirmemiz gerektiği konusuna katılmıyorum. O zaman "değiştirmek" olmaz, "değişmek" olur.
Çoğunluk da haksız olabilir, yanlış yolda gidiyor olabilir.
Zaten insanların çoğu pek çok şeyi sorgulamadan kabul eder.
Bunun da sebebi, genel kabul görmüş, geniş tabana yayılmış olmasını yeterli görmeleri. Doğru veya yanlış olmasına bakmadan kabullenmek için bir sebeptir bu.
Değişmesini gerekli gördüğün bir şeyi değiştiremeyip, kendini değiştirmek benim gözümde teslim olmaktır, ayak uydurmaktır.
Yanlış sizde ise o zaman tabi ki, dediğiniz gibi gelişim yönünde bir değişim gerekir.
Saygılar.

S

Sezal

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
bana kalırsa insan kendini değiştirdiğinde dünyayı da değiştirmesine gerek kalmaz her birey kendi evinin önünü süpürünce dünya zaten temiz olur hesabı.. olumsuz fesat vs. insanlar kendilerini değiştirseler gelişmiş de olurlar herkes barışçıl iyilik düşünen vs. biri olsa zaten dünyanın değişmesine gerek de kalmazdı

B

Bülent

Size katılıyorum en_mavi.
İtirazım yazının sahibi piskoposa, çünkü çelişkili konuşmuş.

1-Dünyayı değiştirmek istiyor(demek ki dünyada olanlar konusunda aynı fikirde değil.)
2-Memleketini değiştirmek istiyor(demek ki memleketinde olanlar konusunda aynı fikirde değil.)
3-Ailesini değiştirmek istiyor(demek ki aile bireyleri ile aynı fikirde değil.)
4-Son olarak diyor ki;"keşke önce yalnız kendimi değiştirseydim" (demek ki ölüm döşeğine yattığında önceki düşüncelerinden farklı düşünüyor ki, aynı düşüncede olsa niye değişmek istesin? O zaman iyi ve doğru bir fikri savunuyor olsa idi, ölüm döşeğinde de savunurdu..)
Sonuç;
Önce başkalarını değiştirmeyi düşünürken, sonra kendini değiştirme fikrine dönmesi; ya hatasını anlayıp önceki düşüncelerinden vazgeçtiğini ya da pes edip ortama uyum sağlamak istediğini anlıyorum ben.

Benim de kafamı karıştırdı bu herif. :D
Değişmek isteyen değişsin, istemeyen dünyayı değiştirsin, amaaaannn...  :)

S

Sezal

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
:) bir mutabık herkes kendi düşünsün ben memnunum halimden kafam karışmasın benim de :)

T

tebesum

Kullanıcı
16 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.besminare.tr.gg
değişim diğer insanlarla beraber birlikte olur, eğer bir yerde herkes hırsızda sadece bir kişinin dürüst olması bir şey anlam ifade etmez.
ayrıca şunu unutmayın kargaların içinde bülbülün sesi kesilir

E

egeli_muh

değişim insanların vicdanlarında vedüşüncelerinde başlar..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Değişim;

Daha önce ki yorumlarımda da belirtmiştim; insan önce kendini değiştirmeli,zaten çevrendekiler de ona göre tavır değiştireceklerdir.
Ve nedense her yaşlanan insan hemen hemen aynı yorumu yapıyor.
O zaman gençliğimizin farkına varıp, farkındalığımızı arttırıp harekete geçmeliyiz. :)

E

egeli_muh

şöyle genel ve birazda kaba bi söz vardır:
kendine hayrı olmayanın başkasına hiç hayrı olmaz. o nedenle değişim kendinde başalamalı haklısn gülşah...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu yazıyı çok yerde okudumda.
Bireysel değişimler toplumsal değişimleri pek istenilen kadar değiştirmiyor vesselam.
Yani kendini değiştirdinmi dünya yada toplum değişmiyor.
Sadece kişi değişik görüyor belki aslolanı ne bileyim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ama toplumsal değişimler  bireylerin değişiminden geçiyor, yada güçlü bir lider toplumlara yön verebiliyor değiştirebiliyor.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Ama toplumsal değişimler  bireylerin değişiminden geçiyor, yada güçlü bir lider toplumlara yön verebiliyor değiştirebiliyor.
Demekki dünyada hiç bir lider kendini iyi değiştirememiş gibi bir durum çıkıyor ortaya :)
Vede dünya var oldu olalı.
O zaman bu tez çürümüş olmuyormu.
Yani değiştir kendini dünya değişsin tezi ne dersin.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nasıl bu noktaya vardın ki ? Hiç anlamadım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Nasıl bu noktaya vardın ki ? Hiç anlamadım.
Dünya sürekli kötüye dogru değişiyorda.Hem tolumsal olarak hemde ekolojik olarak vs vs vs
Oradan vardım manas.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yanlış yerden çıkarmadım kanımca ama.
Hani diyoruzya dogru yanlış kişiye göre değişio iyi ve kötü gibi :)