Dünyadaki En İlginç 10 Nesne

  • Konbuyu başlatan FreNzA
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde FreNzA tarafından oluşturulan Dünyadaki En İlginç 10 Nesne başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,691 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Dünyadaki En İlginç 10 Nesne
Konbuyu başlatan FreNzA
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
F

FreNzA

Kullanıcı
10 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Gelecegi gören harita

Cografya ve harita uzmani ünlü Türk denizci Piri Reis'in 1513'te çizdigi Afrika, Amerika ve Güney Kutbu'nu gösteren harita, ortaya çikarildigi 1929 yilinda ortaligi karistirdi. Çünkü Güney Kutbu'nun kesfi, haritanin çizilmesinden çok sonra, yani 1818'de gerçeklesmisti. Dahasi, Piri Reis'in haritasi, kitanin buz altinda kalmis sahil kesimlerini de gösteriyordu. Ancak kita üzerindeki buzlar, haritanin çizilmesinden tam 6 bin yil önce erimisti.
==============================
2 bin yillik pil

Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafindan 1938'de Irak'in baskenti Bagdat'in yakinlarinda bulunan 2 bin yillik pil, bilim adamlarini saskina düsürdü. Konig, 13 santimetre boyundaki toprak bir kabin içine monte edilmis bir bakir silindir, onun etrafindaki demir çubuk ve testinin agzini kapatan asfalttan olusan bu nesneyi "dünyanin en eski pili" olarak tanimladi. Pilin 2 volt enerji ürettigi saptanirken, 1800'lü yularda modern pili icat eden Alessandro Volta adli Italyan kontunun da söhretine gölge düstü.
==============================
Bir nevi bilgisayar

1900 yilinda Girit açiklarindaki bir batikta arastirma yapan bilim adamlari ilginç bir cisme rastladi. Tahta bir muhafazanin içine yerlestirilmis bir dizi bronz disliden olusan bu garip nesnenin kasasi, yüzeye çikarildigi anda dagildi ve cihazin içindeki karmasik yapi ortaya çikti. Yapilan çalismalarin ardindan, bu aygitin Ay, Günes ve diger gezegenlerin konumlarini hesaplamak ve istendigi anda bunlarin pozisyonlarina yönelik tahminlerde bulunmak için gelistirildigi anlasildi.
==============================
Gizemli kuru kafa

Maya dönemine ait 1000 yillik bu kristal kuru kafa, tek bir blok kristal üzerine oyma olarak yapilmis. Nasil yapildigi hala anlasilamayan kuru kafanin altindan tutulan isik, dogrudan göz çukurundan yansiyor. Bu teknolojinin bugün bile mümkün olmadigi söyleniyor.
==============================
Alüminyumdan kemer tokasi

M.S. 300'lü yillarda ölen Çinli general Çou Çou'nun mezarinda 1956 yilinda bulunan kemerin tokasi, yüzde 85 oraninda alüminyumdan yapilmis. Ama dogada sadece bilesik olarak bulunan alimünyumun diger maddelerden ayristirilarak tek bir madde olarak kullanilabilmesi ilk kez 19. yüzyilda mümkün olmustu.
==============================
1000 yilda yapilan kent

Pasifik Okyanusu'ndaki Mikronezya adasi yakinlarina kurulu antik Nan Madol kentinin insasi, M.Ö 200'de basladi ve 1000 yil sürdü. 250 milyon tonluk dev bazalt bloklar kullanilarak yapilan bu kent, 100 yapay adayi kanallarla birbirine bagliyor. Bu kadar bazaltin bölgeye nasil getirildigi ise hâlâ sir.
==============================
Uzaylilara inis pisti

Peru'nun Pampa sahilindeki 450 kilometrekarelik alan üzerine çizili motifler, M.O. 300 üe M.S. 600 arasindaki dönemi kapsayan hayvan ve bitki sekillerini resmediyor. Nazca medeniyeti tarafindan yapildigi düsünülen bu garip motiflerin, uzaylilar için bir inis pisti vazifesi gördügü öne sürülüyor.
==============================
Concorde'un atasi

M.Ö 200'de yapildigi sanilan bu nesne, 1898 yilinda Misir'da bir lahitte bulundu. Ancak gerçek uçaklar icat edilene kadar ne oldugu konusunda kimse bir fikir beyan edememisti. 1972'de arkeolog Halil Mesiha bunun bir model uçak oldugunu, mükemmel bir aerodinamiginin bulundugunu ve kanatlarinin Concorde'u andirdigini iddia etti.
==============================
Çekicin sirri

Tahta sap ve demir tokmaktan olusan bu çekiç, 1936'da Teksas'ta 400-500 milyon yillik bir kayanin içine gömülü olarak bulundu. Modern bir aletin tarih öncesi bir kaya kütlesinin içine nasil girdigi bir yana, çekiçte kullanilan demirin günümüz demirlerinden bile saf olmasi bilim adamlarini hayrete düsürdü.
==============================
Harçsiz tas set

Peru'nun Cusco bölgesindeki bir Inka kalesinin etrafini 360 metre boyunca zikzak yaparak saran 9 metrelik setlerin yapiminda, tanesi 300 tona varan kireçtasi bloklari kullanilmis. Ancak hiç harç kullanilmamasina ragmen bu kayalar, arasina biçak bile sokulamayacak kadar mükemmel yerlestirilmis 
 
D

dermane-dilan

Kullanıcı
14 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
siirt
BÖYLE YAZILARA İHTİYAÇ WAR
 
O

OZge95

Kullanıcı
23 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
beni çekiç şaşırttı ??? saf olması şaşırtmadı tabi ;) SİLGİ KULLANMADAN YAZABİLME SANATINA HAYAT DENİR.  yazısı çok içime dokundu ya.. :'(
bu site gerçekten mütiş :eek:
 
Ç

çiçek

Kullanıcı
4 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
gelejeği gören haritadan ben de istorummmmmmm
 
E

esge35

Kullanıcı
19 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
enteresann, tuhaff, guldurucu, garip artık ne varsaa.. :)
 
B

burtay

Kullanıcı
14 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
piri reisin haritasında sular altındaki karalarında çizimleri var.bende bu yazıyı okuduğumda çok etkilenmiştim.uzaydan çekilen fotoğraflarla farkedilen bişey bu.nasıl olduda o yıllarda ,şuan uzaydan görünebilen şeyleri çizmiş.gerçekten inanılmaz.........
 
H

hakan-yuce

Kullanıcı
20 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Adana
İlginç bilgiler paylaşım için teşekürler.
 
M

mzptmya

Kullanıcı
23 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
mezopotamya
paylaşımın için teşekkürler frenza..gerçekten interesting
 
P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Medeniyetler zaman içinde yok oluş ve yeniden varoluşla ilgili  atlama var gibi. Zincirleme değil sanki. Belkide çok geri sandığımız bu insanların hangi aşamaya geldikten sonra nasıl kendi kendilerini yok ettikleri bende soru işareti..??????
 
Üst