Dün Bugün Yarın

• Konbuyu başlatan diloş
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde diloş tarafından oluşturulan Dün Bugün Yarın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,354 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Dün Bugün Yarın
Konbuyu başlatan diloş
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Çok zaman önceydi. O kadar zaman önceydi ki zaman diye bir şey yoktu.

İnsanlar güneş doğup batıncaya kadar yaşıyorlardı hayatı. Bir daha hiç olmayacakmış gibi dolu ve anlamlı.Derken zaman diye üç parçalı bir şey icat etti insan.Bir parçasına dün dedi, diğer parçasına bugün, öteki parçasına da yarın.

Sonra fesat karıştı zamana ve insan bugünü unuttu. Dünü düşünüp pişman oldu,yarını düşünüp telaşlandı; ama işin ilginç tarafı tüm telaş ve pişmanlıkları güneş doğup batıncaya kadar yaşadı.Farkında olmadan rezil etti bu gününü.

Oysa yarın, bugüne dün diyor, dünde bu gün için yarın diyordu. Bir türlü beceremedi. Bir eliyle yarına, diğer eliyle düne yapıştı. Bu günü eline yüzüne bulaştırdı...Mutsuz oldu insan. Ve ne gariptir ki yarının telaşı da, dünün pişmanlığını da hep bugün yaşadı; ama bugünü hiç yaşayamadı.Ne yarın ne de dün!

Can Dündar

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
diloşcuğum çok güzel bir paylaşım ellerine sağlık  ;)

A

ayben

teşekkürler diloş ;)

bugünü sonuna kadar hissederek yaşamak ümidiyle inşallah...
yarının getirilerini düşünerek, dünü ise yarınlara karıştırmadan...

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok güsell bi yazıymış, ee ne de olsa Can Dündar'dan... teşekkrler Diloşş!!!! ;)

Ve ne gariptir ki yarının telaşı da, dünün pişmanlığını da hep bugün yaşadı; ama bugünü hiç yaşayamadı.Ne yarın ne de dün!  ::)

F

fıstık

dünü dünde bırakıp, yarınlara müdahele etmeye çalışmadan günümüzü yaşamayı başarabiliriz inş. bu ne dünü unutmak, ne de yarını yok saymak, hazırlanmamak değil; dünden gereken dersi alıp, geçtiğinin farkında olmak, yarının ise meçhul olduğunu bilerek içinde bulunduğumuz lahzayı hakkıyla yaşamaktır.
güzel yazı için teşekkürler diloş  :)

A

ayben

fıstık' Alıntı:
dünü dünde bırakıp, yarınlara müdahele etmeye çalışmadan günümüzü yaşamayı başarabiliriz inş. bu ne dünü unutmak, ne de yarını yok saymak, hazırlanmamak değil; dünden gereken dersi alıp, geçtiğinin farkında olmak, yarının ise meçhul olduğunu bilerek içinde bulunduğumuz lahzayı hakkıyla yaşamaktır.
güzel yazı için teşekkürler diloş  :)
;)

H

humyra

Kullanıcı
2 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
cok klasik bir sözdür ama bu konuyla ilişiği var;
        GEÇMİŞİ YAD ETME
                            GELECEĞİ HAYAL ETME
                              OLDUĞUN HALİ BERBAT ETME..

F

fıstık

humyra' Alıntı:
cok klasik bir sözdür ama bu konuyla ilişiği var;
         GEÇMİŞİ YAD ETME
                             GELECEĞİ HAYAL ETME
                              OLDUĞUN HALİ BERBAT ETME..
ben ilk defa duyuyorum çok güzelmiş teşekkürler ablacım  :)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Rica ederim arkadaşla,r güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim.....  böyle maalesef bir endişe bir telaş halbuki bugün güneş ne parlak! kuşlar ne güzel ötüyor bir farkedebilsek, yada bizden biraz sevgi isteyen bir kedi yavrusunu okşamadan  geçip gidiyoruz, kafamızda o kadar sorunla... sonra belki hayat bitiyor bilemeyiz ki.....

F

fıstık

haklısın diloşcum hayat akıp gidiyor ve bizim bir an önce bir şeyler yapmamız ya da yapmamamız gerekiyor... zira yarın çok geç olabilir...

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
çok güzeldi teşekkürler diloş... anı yaşamak dileğiylee ;)

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yine Can Dündar çokgüzel bir yazıydı teşekkürler paylaşım için :)

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
MUSTAFA FLİMDEN SONRA CAN DÜNDARIN YAZILARINI ARTIK BEYENMİYORUM

B

bişileryapmaklazım

Kullanıcı
14 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Ben böyle söylemlere katılmıyorum Mustafa filmini bende izledim ve beğenmediğimi belirteyim ama bu Can Dündar'ın bütün eserlerinin kötü olduğu anlamına gelmez sonradan edinilmiş bir önyargı yapılmamalı, boşuna dememişler; Yiğidi öldür ama hakkını da ver, dimi  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bişileryapmaklazım' Alıntı:
Ben böyle söylemlere katılmıyorum Mustafa filmini bende izledim ve beğenmediğimi belirteyim ama bu Can Dündar'ın bütün eserlerinin kötü olduğu anlamına gelmez sonradan edinilmiş bir önyargı yapılmamalı, boşuna dememişler; Yiğidi öldür ama hakkını da ver, dimi  :)
Dün akşam arkadaşın Dündar ile ilgili bu yorumunu okuyunca aşağı yukarı bunları yazmayı düşündüm, ama vazgeçtim.
Can Dündar, makalelerini severek okuduğum, belgesellerini ilgiyle izlediğim bir kişi/ydi.
Kalemini mükemmel kullandığını asla inkar etmem, edemem, aynı Orhan Pamuk'un "çok iyi bir yazar" olduğunu inkar edemeyeceğim gibi...
Bir film çekti, büyük tartışmalara yol açtı, gereksiz bir tartışma ortamı yarattığı için kınandı ve elbette kendiside yanıt hakkını kullandı.
Benim dikkatimi çeken bir yanıtı şu oldu;
"Bir belgesel çekerken önümde 500 belge olur, bunların içinden "kendime yakın olan, doğru bulduğum" 5 sonuç üzerinde yoğunlaşırım ve belgeseli bu doğrular üzerine şekillendiririm." (Özür dilerim, bu konuyla ilgili her yazıyı okuduğum için bu sözleri hangi söyleşinde söylediği net olarak şu anda aklımda değil, bulduktan sonra gerekli eklemeyi yaparım.)

Şimdi 500 belge içinden "kendisince doğru olan" 5 belge üzerinde yoğunlaşmak nasıl objektif bir mantık yaklaşımı olabilir, bunu açıklayabilir miyiz?
Kime göre doğru?
Tarih "sana göre, bana göre" ayırımı yapılamayacak kadar nettir, ancak olayları "kendimize göre" yorumlama hakkımız vardır.

Ancak bu kez "kendine göre yorumlaması" Dündar hakkında kişilerin daha dikkatli düşünmesine yol açacak konuda olmuştur.

Filminde, Mustafa Kemal, halkın yoksulluğunu gördükten sonra, "Ben bu işi başaramadım" sözüne yer verilen sahne;
Evet, Atatürk bu sözü etmiştir, tarih kitapları bunu yazar.
Ancak, Dündar nedense Ata'nın bu sözü söylediği yılın kaç olduğunu, o sırada dünyada korkunç bir ekonomik krizin süregeldiğini, ve sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yoksulluğun yaygınlaştığını es geçmiştir! (1929 krizi) Ve daha da vahimi, bu sözü ettikten sonra Ata'nın istihdam yaratamak amacıyla çalışmalara başadığı ve bu dönemde faaliyete geçirilen kuruluşlardan hiç söz etmemiştir.

Bu gibi nedenlerle Can Dündar'a olan inancın yıkılması normaldir bişileryapmaklazım kardeşim.
Üstte yer alan yazısı güzeldir, doğrudur pek çok diğer yazısı gibi.
Ancak ben çok açık söylemeliyim ki, artık Dündar yazıları, belgesellerine ben prim yaptırmak istemem, derman86 arkadaşımın ifade ettiği gibi.
Gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır bana göre. Görmek istemediğim yüzünü!