dikkat!!!

• Konbuyu başlatan gözyaşı
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde gözyaşı tarafından oluşturulan dikkat!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,131 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı dikkat!!!
Konbuyu başlatan gözyaşı
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan selda
G

gözyaşı

Kullanıcı
6 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
tekirdağ
herkese selam olsun. bi soru sormak istiyorum.küresel ısınmayla ilgili ne düşünülüyo?yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
KÜRESEL ISINMA KONUSUNDA HERESİ DAHA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM.SONUÇTA İNSANLARIN KULLANDIĞI ZARALI GAZLARIN ETKİSİYLE OZON TABAKASI DELİNİYOR.BU TÜR MADDELERİ İÇEREN ÜRÜNLER KULLANIRKEN DAHA DİKKATİLİ OLABİLİRİZ.
    ÇİZİLEN TABLOLARA GÖRE SONUMUZ FELAKET KURAKLIK TEHLİKESİ BİZİ BEKLİYOR TABİ BUNUN SONUCU OLARAK TA SALGIN HASTALIKLAR...   
    KÜRESEL ISINMAYA KARŞI BİREY OLARAK YAPABİLECEKLERİMİZ:
Evde en çok kullanılan 5 ampülü en az enerji tüketen cinslerle değiştirmek. 2.5 milyon evde yapılan bu uygulama ile 1 yılda 800.000 aracın atmosfere verdiği sera gazına eşdeğer tasarruf yapmış oluyoruz. Aynı zamanda elektrik faturamız da düşük gelecektir.
Evlerdeki 2. televizyonları teke indirmeliyiz. Klimaların filtrelerini 3 ayda bir değiştirmeliyiz. Kirlenen filtreler hava akışını yavaşlatacağından cihaz daha fazla enerji harcayacaktır.
İşyerinize veya evinize alacağınız yeni ekipmanların mutlaka enerji tasarrufu fazla olanlarını tercih edin.
Su kullanımındaki savurganlık, hem enerji tüketimini, hem de su tüketimini artırmaktadır. Örneğin, diş temizliğinde ve traş olurken musluklar mutlaka kapatılmalıdır.
Tuvaletlerin sifonları, sızıntılara karşı gözden geçirilmelidir.
Ekili hobi bahçenizi mutlaka küçültün. Sulama gerektirmeyen alanları büyütün. Az sulama gerektiren bitkiler dikin.
Aracınızı hortumla değil de kova su ile yıkayın.
Evinizde ve işyerinizde, kullanmadığınız zamanlarda, TV, radyo, bilgisayar gibi elektronik cihazların fişlerini çekin.
Yaz aylarında evinizin güneş alan penceresine beyaz perde takın ve gün boyu kapalı tutun.
Ağaç dikin. Her ağaç atmosferden önemli ölçüde sera gazı (CO2) emer.
Yakın mesafelere yürüyün. Uzun mesafeler için metro ve tramvayı tercih edin.
Tüketimi azaltın.
Aracınızı düşük hızda kullanın. "Para sizin olabilir ama dünya hepimizin."
Bunları en az beş kişiye anlatın.

K

kamuran

İnsanların kendisine sunulan dünyayı sorumsuzca mahvetmesi olarak değerlendiriyorum.
Yapılabilecek çok şey var, ancak bu hale getiren insan zihniyetinin değişmesi öncelikli sıra almalı.

G

gözyaşı

Kullanıcı
6 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
tekirdağ
arkadaşlar çok teşekkürler.bende aslında bu konuyu böyle açmıycaktım.birsürü anlatılacak konu vardı aslında.ama önce sizlere sormak istedim.ne kadar güzel açıklamışınız funda.tekrar teşekkürler.

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
işte dünyayı tehdit eden ve beni korkutan konulardan biri de küresel ısınma!!.çoğu insanın doğaya olan ilgisizliğisizliği bu tehditi iyimser bir ölçüde azaltmamızı engellemekte.aslında bireysel olarak bu sorun için yapabileceğimiz çok şey var.daha temiz bir dünya için çevremdeki insanları bilinçlendirmeye söz vermiş biri olarak sizlerle de yapacaklarımız konusunda bilgilendirmek isterim

Biz neler yapabiliriz?        -Enerji dostu ampuller kullanılmalı.
Televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalı.
Doğru ışıklandırma kullanılmalı.
Klima yerine vantilatör kullanılmalı.
Evler ısı kaybına karşı yalıtılmalı.
Eşyalar, radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirilmeli.

Su kaynaklarının kıtlığı da bir başka önemli sorun. Ancak, alınabilecek önlemler de yok değil.     
Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında musluk açık bırakılmamalı.
Daha az su tüketen yeni teknoloji klozetler kullanılmalı.
Klozetlere asılan temizleme maddeleri kullanılmamalı.
Çamaşır suyu tüketimi en aza indirilmeli.
Akan tesisatlar onarılmalı.
Hortumla sulama ve yıkama yapılmamalı.
Suyu, kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanılmalı.

Çevre örgütleri, tüketicileri ulaşım sektörü konusunda da uyarıyor.     
Bu sektör, yenilenemeyen enerji kaynaklarının baş tüketicisi ve sektörde kullanılan gazların emisyonları, hava kirliliğine, iklim değişikliklerine neden oluyor.
Toplu taşıma araçları tercih edilmeli.
Kısa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürümeli.
Kurşunsuz benzin tüketen araçlar tercih edilmeli.
Aracın taşıma kapasitesi aşılmamalı.
Uzun duraklamalarda aracın kontağı kapatılmalı.

Çevre örgütleri, tüketicilere geri dönüşümü bir yaşam tarzı olarak benimsemelerini, alışveriş sırasında aşırı tüketimden kaçmalarını öğütlüyor.     
Tüketicilerin özenli davranması gereken en önemli konuların başındaysa ambalaj tüketimi geliyor. Zira plastik ambalajların doğada kaybolma süresi bin yılı buluyor.
Tüketiciler, uzun ömürlü ürünlere yönelmeli.
Geri dönüştürülemeyen ambalajlarda satılan ürünler alınmamalı.
Başta PVC olmak üzere, plastik ambalajlardan kaçınmalı.
Şişe ve kavanoz gibi cam ürünler tercih edilmeli.
Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi ürünler yeniden kullanılmalı.
Alışverişlerde plastik poşet kullanılmamalı.
Cam malzemeler, organik çöplerle birlikte atılmamalı.

Gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarların yarattığı kirlilik de azımsanacak gibi değil.     
Elektrik tüketimi daha düşük modeller alınmalı.
Yazıcıdan kağıt çıktısı alınması asgariye indirilmeli.
Bilgisayarlar bekleme konumunda bırakılmamalı.
Kullanılmayan bilgisayarlar atılmamalı.
Kaynak: kuresel-isinma.org
[/color]

bu önemli sorunun tekrar gündeme getirilmesine -konu açarak-  sebebiyet veren arkadaşıma teşekkür ediyorum

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
yeşilay ve remember cok güsel bir şekilde yazmıslar sağolsunlar..cok cok önemli bi konu, herkesin bilmesi ve uygulaması şart çünkü durum vahim... benim de bildiklerim yazılanlar kadar, ekleyecek birşey kalmadı sanırım.. :)

gözyaşı bu hassas konu için ve bilgileri paylasanlar arkadaslara cok teşekkürler.. :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
kamuran' Alıntı:
İnsanların kendisine sunulan dünyayı sorumsuzca mahvetmesi olarak değerlendiriyorum.
Yapılabilecek çok şey var, ancak bu hale getiren insan zihniyetinin değişmesi öncelikli sıra almalı.
;)

B

bıldırcın

Oğlum bu konuyu yeni idrak etmeye başladı ben bu konuyla alakalı kendi düşüncelerimi değilde 4 yaşındaki oğlumun bana anlattıklarını aktarmak istiyorum;
"Küresel ısınma olunca dünya çok ısınacak,sonra dünyada hiç su kalmayacak tüm timsahlar ölecek,gökyüzünde büyük bir delik açılacak ordan sıcak gelecek.Anne lütfen suyumuzu dikkatli kullan ben susuz kalmak istemiyorum." :-\

G

gözyaşı

Kullanıcı
6 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
tekirdağ
herkes şu 4 yaşındaki çocuk kadar düşünebilseydi zaten bi sorun kalmazdı hayatımızda.canım ya inşallah güzel bi dünya bırakabiliriz sizlere

B

bıldırcın

İnş. ama dediğin gibi duayla olmuyor bu işler bilinçli olmak gerek :)

S

selda

Bilim adamları 2080 yılı cıvarlarında kış(mevsimi'nin) olmayacağını ve bunun artık tarih olacağını belirtiyorlar. Buna ne demeli?  :eek: