Davranışlarımızda özgür müyüz?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Davranışlarımızda özgür müyüz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,944 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Davranışlarımızda özgür müyüz?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan

Sizce hangi düşünce akımı daha mantıklı?

• Determinism

Kullanılan: 0 0.0%
  • Libertarianism

Kullanılan: 0 0.0%
  • Compatibilism

Kullanılan: 7 100.0%

• Kullanılan toplam oy
    7
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Felsefede davranışların nedenselliğiyle ve özgür iradeyle ilgili üç ana akım vardır; cok kısa olarak açıklamak gerekirse bunlardan.

Birincisi determinizmdir.
Buna göre insanların tüm hareketlerini genlerinin ve çevresel olayların şekillendiğini belirtir ve insanlar bu faktörler neyi belirtiyorsa o şekilde davranmak zorundadırlar, özgür iradeleriyle bu belirleyicilere karşı gelemezler.

İkincisi libertarianism'dir.
Bunda da insanın davranışlarını belirleyen herhangi bir etken yoktur ve insanlar tamamen kendi özgür iradelerine göre hareket ederler. Bundan dolayı insanlar her hareketlerinde dış şartlara bakılmaksızın tamamen kendileri sorumludurlar.

Üçüncüsü ise compatabilism'dir.
Bunda yine davranışlar genetik ve cevresel etkenler tarafından şekillenir fakat son seçim aşamasında davranışın hayata geçmesine insanlar kendileri karar verirler. Yani davranışı yapıp yapmayacağımızı tüm zorlayıcı etmenlere rağmen kendimiz belirleyebiliriz. Diğer bir deyişle determinizme daha yakın olan fakat yukarıdaki iki akımın ortasında kalan bir görüştür.

Bu konu hakkında ve sizlerin bakış açılarınıda öğrenmek isterim.
Sizce hangi düşünce akımı daha mantıklı?
Belki tartışılırsa bu konu daha iyi anlaşılabilir, saygılar.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu biraz yaşadığımız yöreye mi bağlı dersin? Her ne kadar libertarianizmi tercih etsem de sanırım Türkiye'de compatabilizm daha mantıklı..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
compatabilism bana daha çok uyuyor son kararı kendim versemde herzaman çevreminde fikirleri önemli olmuştur

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsan' Alıntı:
Bunda yine davranışlar genetik ve cevresel etkenler tarafından şekillenir fakat son seçim aşamasında davranışın hayata geçmesine insanlar kendileri karar verirler. Yani davranışı yapıp yapmayacağımızı tüm zorlayıcı etmenlere rağmen kendimiz belirleyebiliriz. Diğer bir deyişle determinizme daha yakın olan fakat yukarıdaki iki akımın ortasında kalan bir görüştür.
Bence de insan davranışları üzerinde genetik ve çevresel etkiler vardır.Ama önemli olan hangisinin baskın olduğudur.
Örneğin uzağa gitmeye gerek yok,çevremize göz gezdirdiğimizde bir aile veya arkadaş toplantısında hep kararlarımızı kendimizin verdiğini,özgür olduğumuzu  vurgular hatta bol bol konuşuruz.
İş uygulamaya geldiğinde tık yok. :)
Bana 3.uyuyor.Son karar bazen benim oluyor bazen ailemin duyguları baskın olabiliyor.Sonuçta biz bir aileyiz. :)

kemal_zengin

kemal_zengin

Kullanıcı
7 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
ben ce libertarianism tabi kişinin özgurce  düşünmesi kimseye  bağlı kalmadan yasamazı önemlidir. Ama Turkiye  gibi bir ülke de tabi böyle düşünmek bile   malümm .. :'(

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konuyu paylaşan ve okuyan tüm arkadaşlarımın compatabilism'de karar kıldığını düşünüyorum sadece Türkiye şartlarında değil dünya şartlarında uygulnan yöntem budur çoğunlukla..
ve bizde alışkanlıklarımızdan vazgeçemediğimiz için üçüncü fikri destekliyoruz... diğerlerini desteklemek istesek bile ne yazık ki compatabilism bunu yapmamıza izin vermeyecektir...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
crnkcclr' Alıntı:
konuyu paylaşan ve okuyan tüm arkadaşlarımın compatabilism'de karar kıldığını düşünüyorum sadece Türkiye şartlarında değil dünya şartlarında uygulnan yöntem budur çoğunlukla..
ve bizde alışkanlıklarımızdan vazgeçemediğimiz için üçüncü fikri destekliyoruz... diğerlerini desteklemek istesek bile ne yazık ki compatabilism bunu yapmamıza izin vermeyecektir...
Zaten yapılan tüm açıklamalar 3.seçenek üzerine Cerencim.
Yada senin demek istediğini anlayamadım. :-\

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bende onu söyledim.. tüm arkadaşlarımda 3. seçeneği tercih ettiler :)
zaten yaşamımız ve alışkanlıklarımız bundan başka seçeneğe izin vermez demek istemiştim :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
herseyin ortası iyidir ondan

diyiyorum ;)

D

DonJuan

yazıyı okurken , kendimi bi kalıbın içine sokamayacağımı tekrar tekrar anladım yani .
bu kadar somut örnekler sanki bana daha bi itici geliyor :)

yanlış anlama Korsan abi de ,
ben sadece Peka1a'yım . :)

yani burada ...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
peka1a' Alıntı:
yazıyı okurken , kendimi bi kalıbın içine sokamayacağımı tekrar tekrar anladım yani .

yani burada ...
Sana farklı birisin demiyorki konu ben seni yanlış anlamadımda sen konuyu yanlış anlamışsın arkadaşım.
Felsefede özgür irade ile ilgili üç akım vardır diye başlamış bir konu.
Seni farklı bir kalıba sokan bir durumda değil needen çıkardı iseniz artık.

D

DonJuan

Korsan' Alıntı:
peka1a' Alıntı:

yani burada ...
Sana farklı birisin demiyorki konu ben seni yanlış anlamadımda sen konuyu yanlış anlamışsın arkadaşım.
Felsefede özgür irade ile ilgili üç akım vardır diye başlamış bir konu.
Seni farklı bir kalıba sokan bir durumda değil needen çıkardı iseniz artık.

madem öyle ben bazen deterministirdimdir .
bazen de Libertariantirimdir .
çok nadir durumda da Compatibilismist olduğumu düşünmekteyim :)

demek istediğim bu kalıplar bence  hoş değil .
yani bence :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yav abi felsefe nedir bilirsiniz değilmi.
E öyle deyin yani hepsinden biraz var ben merkezdeyim deyin vs vs
İticilik konusuna gelince size kalmış bir şey diyemem.
Şu halde bile bir kalıp içerisinde oldugunuzun farkındasınızdır umarım.
Herkesin belli bir kalıbı ve ölçüsü vardır siz ben belli bir kalıba sokulamam diyorsunuz yada ölçüye buradan da ölçüsüz biri oldugunuz kanısına varmak son derece basit.

Hangisisiniz ? Ölçüsüz yada kalıpsız birimisiniz ?
Yani her 2 side olsanız saygı duyarım ama hayatın her alanında oldugu gibi insan yaşamınında her alanında belli kalıplar vardır ve her insan öyle yada böyle bir kalıp içerisindedir.
Siz ister kabul edin ister etmetyin.
Kabul etmenizde etmemenizde kişisel tercihtir.
Bunu ben demiyorum felsefe diyor.

Hani konuya gelicek olursak Özgür davranışlarımızda belli bir kalıp yada ölçü olmalı yoksa her tür dumunda serbestmiyiz.
Neye göre belirliyorsunuz davranışlarınızı abi iç güdülerinize göremi yoksa baz aldıgınız durumlar yokmu ?
Varsa belli bir kalp değilmi ?
Neyse.. uzatmayayım.
Konu hakkında ki düşüncelerinizin zerresine katılmamakla beraber saygı duyarım.

D

DonJuan

tabi ki insanlar öyle yada böyle bi şekilde kalıp içindedirler , ben bunun aksini söylemedim zaten .
e diyoruz ki kişisel bazları temel alacağız , bende diyorum zaten Kişisel tercihim .
ki kişisel tercih demek zaten benim kalıbımı gösterir .
özgür olmak bizden mi çevreden mi dersen , o an aklıma ne estiyse ben oyum .

ve yani ben buyum .

katılmanızı beklemedim zaten düşüncelerime ,
zaten hiç bir düşüncemde kimsenin herhangi bir durumunu değiştirmeye  de çalışmadım .

her neyse ,
benim de kişilere saygım sonsuzdur .

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla ne yalan söyleyeyim ben sizi anlamadım.
Her ne iseniz osunuzda zaten.

Bir ben kalıplara girmem diyorsun bir öylede yada böyle insanlar kalıplar içerisine girer diyorsun.
Kişisel tercihler benim kalıbımı gösterir diyorsun tamam bencede dogru olabilir.
O zaman ilk mesaja ne diyelim.
Neyse.. Ben anlamamış kalayım en iyisi.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence insan ne kadar kalıba girmediğini düşünürse düşünsün, farkında değildir ki yaşadığı çevre onu çoktan bir kalıba sokmuştur!

D

DonJuan

Evet ilk mesajımda da dediğim gibi saçma .
olur ya da olmaz : benim için saçma .
bu kadar basit yani .

zaten siz anlayın yada anlamayın , benim için olan bu .
anlamanızda açıkcası önemli değil .
ama sorun yok , saygım sonsuz .

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bende sizin bu durumunuza saygı duyuyorum peka1a.
Ondan şüpheniz olmasın.
Anlamamakla beraber tabi.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
peka1a' Alıntı:
dedim ya anlamak zorunda değilsiniz :)
Elbette yav öyle bir zorunluluğum yokta.
Ne bileyimin sanları anlamayı istemişimdir hep O anlamda dedim yoksa dediğiniz gibi öyle bir zorunluluğum olmadığını biliyorum.
Kendime sitem kabul edin siz o mesajı.