Çöpten çıkan Dostoyevski umudu oldu

• Konbuyu başlatan musta67
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde musta67 tarafından oluşturulan Çöpten çıkan Dostoyevski umudu oldu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,875 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Çöpten çıkan Dostoyevski umudu oldu
Konbuyu başlatan musta67
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Fenerist
musta67

musta67

Kullanıcı
7 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
Nevşehir
Kâğıt toplayarak geçiniyor, tiner çekiyordu Oktay Çetinkaya... Bir gün çöpte bulduğu Dostoyevski kitapları yaşamını değiştirdi. Kitapçı açtı yaşamı belgesele konu oldu
Oktay Çetinkaya, Adana'da alkolik ve kumarbaz bir baba ile dilencilik yapan annenin 4 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. İlkokulu bitirince kaportacının yanına çırak olarak verildi. Ancak hurdacılara satılabilecek kablo, kanalizasyon kapağı gibi malzemeler çalmaya başladı. Sonra hırsızlık yaparken tanıştığı kâğıt toplayıcılarına özendi ve "kâğıt hurdacısı" olmaya karar verdi. "Çöpü eksik olmayan" İstanbul'un yolunu tuttu. Sokak çocuklarıyla birlikte tiner çekmeye, uyuşturucuya başladı.

KIZ ÇOCUK BABASI OLDU
Zamanla çöpte bulduğu kitapları biriktirmeye başladı Oktay Çetinkaya. Hatta arkadaşlarıyla tuttuğu bir depoyu kitaplık haline getirdi. Albert Camus'yu, Kafka'yı, "en sevdiğim yazar" dediği Dostoyevski'yi çöpte bulduğu kitaplardan tanıdı. Zamanla o kadar çok kitap biriktirdi ki önce Kadıköy'de tezgâh, ardından Beyoğlu'nda bir kitap dükkânı açtı. Mütevazı dükkânı 7 yılda kitap kurtlarının, araştırmacıların uğrak adresi haline geldi. Bir kız çocuk babası Oktay'ın ilginç hayat hikâyesi, yönetmen Enis Rıza tarafından bir ay önce 83 dakikalık bir belgesele çekildi. "Çöpte Dostoyevski Buldum" adlı belgesel, 4-11 Aralık'ta 12'ncisi düzenlenen Binbir Belgesel Film Festivali'nde ve birçok üniversitede gösterildi. Osmanlıca öğrenip eski kitapları daha çok anlamak istediğini anlatan Çetinkaya şöyle diyor: "Kendi hikâyem bana 'inanılmaz' gelmiyor. Çünkü daha kötü yerlerden daha iyi yerlere gelmiş insanları tanıdım."

Otu Çek Köküne Bak

Otu Çek Köküne Bak

Kullanıcı
21 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Albert Camu'nun Yabancı adlı kitabı gerçekten okunmaya değer.
Bu ufak ayrıntıyı geçtikten sonra.Konuya  bravo diyorum fakat ne dense az. Teşekkürler.

D

drtanerengin

Kullanıcı
19 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Tek kelime ile alkışlıyorum...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Başarının yolu çamurlu ve çakıltaşından geçiyor,herkes göze alamaz çamurda gezmeyi takılıp düşmeyi..Tebrik ediyorum..Yolum İstanbul'a düşerse mutlaka ugrayacağım ve nerden nereye geldiğini ve nerden tanıdığımı aktaracağım :)

afyonkalesi

afyonkalesi

Kullanıcı
26 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten çok güzel bir başarı öyküsü.

A

ahmayikpehlivan

Kullanıcı
13 Ocak 2011
En iyi cevaplar
0
0
Tunceli
Gerçekten etkileyici bir başarı öyküsü

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
 Yaz-kış demeden çöpten kağıt-kutu vs. toplayan yaşlı-genç hatta çocukların bu sosyal dramı karşısında bilemiyorum kaçımız etkileniyor yada onları önemsiyor..?
Gönül isterdiki Oktay Çetinkaya gibi güzel örneklerle karşılaşalım hatta onlardan biraz olsun örnek alalım..
Bir imkansızı başarığın için teşekkürler Oktay..
Ancak..!
Sayıları hergün biraz daha artmakta  İstanbul sokak ve caddeleri tinercilerle dolup taşmakta..

Kâğıt toplayarak geçiniyor, tiner çekiyordu Oktay Çetinkaya...
Bir gün çöpte bulduğu Dostoyevski kitapları yaşamını değiştirdi. Kitapçı açtı yaşamı belgesele konu oldu..

DeryaDer

DeryaDer

Derya Karacan
Moderatör
22 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
28
www.deryakaracan.com
Amerikalının ya da İngilizin başarı öykülerindense kendi insanımızın başarı öyküsünü okumak çok daha anlamlı oldu. İstanbul'da en keyifli şeylerden biridir kitapçılarda soluklanmak uygun fiyatlarlarda valiz dolusu alma şansı oluyor.

F

Fenerist

Kullanıcı
28 Nis 2013
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Güzel bir hikaye. Ama buralarada insanın aklına başka yollardanda gelmedimi diye sormak tanda alıkoyamıyor insan. Sonuçta geçmişi hırsızlık falan var.. ???