Çocukların Ruh Hali Önemlidir!!

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Çocukların Ruh Hali Önemlidir!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,960 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Çocukların Ruh Hali Önemlidir!!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
K

Kristal

- Çocuğunuza herkesin acı, korku, öfke ve kaygı yaşadığını anlatın. Bu duygularının kaynaklarını öğrenmeye çalışın.

- Çocuğunuzun öfkesini olumlu bir şekilde, şiddete başvurmadan göstermesine yardım edin. Aranızdaki saygı ve güveni geliştirin.

- Anlaşamadığınızda bile sesinizi yükseltmeyin.

- İletişim kanallarını açık tutun ve çocuğunuzu dinleyin.

- Çocuğunuzun anlayabileceği kelimeler ve örnekler kullanın.

- Onu soru sormaya teşvik edin.

- Rahatlık ve güven verin.

- Dürüst olun.

- Olumluluklar üzerinde durun.

- Her konuda konuşmaya istekli olduğunuzu gösterin.

- Kendi problem çözme ve başetme becerilerinize bakın.

- Onun için iyi bir örnek olup olmadığınızı kendinize sorun.

- Eğer çocuğunuzun duygularından ve davranışlarından bunaldıysanız ya da kendi engellenmelerinizi ya da öfkenizi kontrol edemiyorsanız yardım alın.

- Çocuğunuzun yeteneklerine destek olun, sınırlılıklarını kabul edin.

- Hedefleri başka birinin beklentilerine göre değil çocuğunuzun yeteneklerine ve ilgilerine göre oluşturun.

- Çocuğunuzun başarılarını kutlayın.

- Çocuğunuzun yeteneklerini başka çocuklarınkilerle kıyaslamayın, onu tek başına değerlendirin.

- Çocuğunuzla birlikte olmak için düzenli olarak zaman ayırın.

- Çocuğunuzun bağımsızlığını destekleyin ve kendilik değerini artırmasına yardım edin.

- Yaşamın iniş çıkışlarında çocuğunuzun yanında olun.

- Çocuğunuzun problemlerin üstesinden gelebileceğine ve yeni yaşantılarla başedebileceğine güvendiğinizi gösterin.

- Yapıcı, açık ve tutarlı bir disiplin uygulayın ve çocuğunuz için hangi yolun daha etkili olduğunu öğrenin.

- Olumlu davranışlarını onaylayın.

- Çocuğunuzun hatalarından ders almasına yardım edin.

- Ona hiçbir şart koşmadan koşulsuz sevin.

- Özür dileme, işbirliği, sabır, bağışlama ve başkalarıyla ilgilenmenin önemini öğretin".

UYARI NİTELİĞİNDE BELİRTİLER

Çeşitli uyarıların, bir çocuğun ya da ergenin muhtemel ruh sağlığı problemine işaret ediyor olabileceğine dikkat çeken uzmanların üzerinde durdukları belli başlı belirtiler ise şöyle:

"- Duygularla ilgili güçlükler.

- Makul bir neden olmadan üzülme ve çaresizlik duyma ve bu duygulardan kurtulamama.

- Çoğu zaman yoğun öfkeli olma, ağlama ya da aşırı tepkide bulunma.

- Değersizlik ya da suçluluk duyguları gösterme.

- Başka çocuklardan daha fazla endişeli ya da kaygılı olma.

- Bir ölümün ya da kaybın ardından çok uzamış bir yas tutma.

- Aşırı derecede korkulu olma. Açıklanamayan korkular duyma ya da diğer çocuklardan daha fazla korku duyma.

- Fiziksel sorunlarla ya da görünümle sürekli ilgilenme.

- Zihnini kontrol edememekten ya da zihninin başkaları tarafından kontrol edildiğinden korkma.

- Okul durumunda kötüleşme.

- Genellikle zevk aldığı şeylere ilgisini kaybetme.

- Uyuma ve yeme alışkanlıklarında açıklanamayan değişmeler gösterme.

- Arkadaşlarından ya da ailesinden uzaklaşma ve hep yalnız kalmayı isteme.

- Çok fazla hayal kurma.

- Yaşamı başedemeyecek kadar zor bulma ve intihardan söz etme.

- Açıklanamayan sesler duyma.

- Kendini verememe, karar vermede zorlanma.

- Yerinde oturamama, dikkati toplayamama.

- Zarar görmekten, başkalarını incitmekten, "kötü" bir şey yapmaktan korkma.

- Gün içinde defalarca yıkanma ve eşyaları temizleme ihtiyacı duyma ya da belirli davranışları tekrarlama.

- Çok hızlı seyreden düşüncelerden kurtulamama.

- Tekrarlanan kabuslar görme.

- Sorun yaratan davranışlar

- Alkol ya da ilaç kullanma.

- Çok miktarda yeme ve sonra kusmaya çalışma, müshil ilaçlarını kötüye kullanma ya da kilo almaktan kaçınmak için lavman kullanma.

- Uygun kiloda olmasına karşın takıntılı bir şekilde spor yapmayı ya da diyet uygulamayı sürdürme.

- Başkalarına ve eşyalarına sık sık zarar verme ya da yasaları ihlal etme.

- Yaşamı tehlikeye sokacak hareketlerde bulunma".

Uzmanlara göre, eğer çocuğunuz bu belirtilerden birini gösteriyorsa ya da belirtiler ciddiyse, hemen bir yardım arayın. Doktorunuzla, okuldaki danışman-rehber öğretmenle ya da çocuğunuzun ruh sağlığı problemi olup olmadığını değerlendirebilecek bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşun. Pek çok çocuğun ruh sağlığı problemleri vardır. Bu problemler gerçektir, acı vericidir ve ciddi olabilir. Ruh sağlığı problemleri anlaşılabilir ve tedavi edilebilir.

--
Haldun Keskin

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
İletişim kanallarını açık tutun ve çocuğunuzu dinleyin.
- Rahatlık ve güven verin.
sevgili kristal...çok önemli ama bir o kadarda öenmsenmeyen basit gibi görülen bir konu çocuk gelişimi...

alıntı yaptıklarım çoğunlukla uygulanamayan durumlar...aileler çocuklarını dinlemekten çok uzaklar...kendi yaşam biçimlerine göre çocuk yetiştirmek adet haline gelmiş ve en önemlisi çocuklara aşırı güven eksikliği var...sadece küçükler için değil bu tabiki...baksanıza öss ye hazırlanan genclerin ailelerinden aldıkları güvensizlik problemlerine ::)

emeğine sağlık :)

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
Bizim toplumumuz da maalesef ya çok baskıcı yada çok bağışlayıcı aileler baskın..Zaten çocukları birey gibi görmüyoruz..Onların söz hakları olamaz biz istekleri bitmiyor deriz,itiraz edince mızmız deriz..Oysa öyle bir dünya varki içlerinde tertemiz,saf,güzelliklerle donanmış.. maalesef zamanla o dünyayıda kirletiyoruz ve sonuç olarak kişilik bozuklukları oluşuyor.Aslında sorun eğitimsizlikten kaynaklanıyor..Keşke bütün ailelere çocuk gelişimi ve eğitimi verilebilse..keşke herkes çocuğunun uzman psikoloğu olabilse....

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya ben hatırlıyorum küçükken anneme soru sorardım; sus bi haberleri izliyorum derdi. Bi kaç kere denedikten sonra soru sormayı bıraktım:))

Gerçi bunu eminim hemen hemen herkes yaşamıştır.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Evet çocuklar genellikle ters zamanlarda olmayacak soru sorarlarki..
Benim de oğlumu susturduğum çok olmuştur ama baya ters tepki yapmış olmalıki..
şimdi de o çoğu şeyi benden çok biliyor çoğu soruma (özeliklede bilgisayar işlemleri konusunda) yanıt vermek istemiyor..
Boşuna dememişler hane..
"Ne ekersen onu biçersin " : ((