ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,945 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan seca
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çocuklarımıza sınırlar koymakta karşılattığımız sorun, onla­rın televizyon alışkanlıklarını incelediğimizde bariz bir açıklık ka­zanır. Bence televizyonlar, tıpkı sigara paketleri gibi bir uyarı eti­keti ile satılmalıdır. Televizyon izlemek sigara gibi ani fizyolojik zararlara yol açmasa da, çocuklukta aşırı yemek düşkünlüğünün artışındaki önemli etkenlerden olduğu ileri sürülebilir ve şüphesiz bu düşkünlük hastalıklara neden olur ve hayatı kısaltır.

Televizyon fiziksel olarak bağımlılık yaratmasa da, psikolojik bir bağımlılık oluşturma yeteneğini sorgulamak güçtür. Amerikalı­ların alışkanlıkları üzerine bir ansiklopedi olan Peoplepedia tarafından yapılan bir ankette, binin üzerinde kişiye kendilerii tele­vizyondan vazgeçmeye ikna edecek şeyin ne olduğu soruldu. Şaşır­tıcı bir şekilde % 46’sı bir milyon dolardan az bir para için televiz­yondan vazgeçmeyeceğini ifade etti ve ankete katılanların % 25’i bu miktar için bile bunu yapmayacağını söyledi.

Televizyon başlı basma kötü bir şey değildir ve DZ becerilerinin gelişmesini asıl engelleyen, televizyon önünde geçirilen pasif zamandır.

Amerikalı çocuklar haftada ortalama yirmi dört saat te­levizyon seyrediyorlar; bu, haftada bir gün demek!

Aslında, çocuklarımız, televizyon izlemeye uyku hariç diğer etkinliklerden daha fazla zaman ayırıyorlar.

Ortalama düzeydeki çocuk beş yaşına geldiğinde ortalama üniversite öğrencisinin dört yıl boyunca okulda geçirdiği kadar bir zamanı televizyon izleyerek harcamış oluyor!

Uzmanlar aşırı televizyon izlemenin çocuklar için iyi olmadı­ğını uzun zamandır savunsa da, birçok ebeveyn kendi televizyon bağımlılığı yüzünden çocuklarının televizyon önünde geçirdikleri zamanı denetleyememektedir. Bu, bir alkolikten ölçülü olmasını istemek gibi bir şeydir. Birçok ebeveyn televizyonun çok pahalı ol­mayan bir bebek bakıcısı olduğunu keşfetmiştir. Ancak duygusal zekası yüksek çocuklar yetiştirmeye ciddi olarak niyetliyseniz çocuğunuzun televizyon izleme süresine katı sınırlar koymak zorundasınız.

Benim önerim, ailenizin günlük televizyon izleme süresini iki saatle kısıtlamanızdır. Bu süre kiralık video filmlerin ve oyunları da içermelidir). Bu sadece çocuklara değil, ailedeki herkese uygu­lanmalıdır. Elinize televizyon programlarını alıp çocuklarınızla bir­likte oturun ve izlemek istedikleri (sizin de onayladığınız) prog­ramların seçiminde onlara rehberlik edin. Televizyon izlemek ço­ğunlukla sadece zaman doldurmaya yarar; daha ileride göreceğiniz gibi, gerçekten de çocukları heyecanlandıracak çok fazla şey ver­mez.

Başlangıçta çocuğunuzun televizyondan uzak geçirdiği zamanı Planlamanız gerekse de, TV’den bir kez soğuduktan sonra bu ko­nuda yaratıcı olacaktır. Bir sonraki aşama, televizyon izlemenin yerini alacak etkinlikleri planlamaktır. Dama, satranç benzeri oyunları dolaptan çıkarın, kütüphaneye gidip birkaç kitap alın, üzerinde çalışılabilecek sanat tasarılarının ve hobilerin listesini çıka­rın, çocuklarınızı spor programlarına kaydettirin. 8. Bölüm’de göreceğiniz gibi bilgisayar başında geçen zamanı televizyon izleyerek geçen zamanla eşdeğer bulmuyorum, çünkü bu pasif değil, aktif bir zamandır ve DZ becerilerinin öğretiminde büyük bir potansiyele sahiptir. Yine de, bilgisayarlar sadece sanal bir gerçeklik sunar ve çocuğa bir kucaklama hissi ya da bir top sahasının kokusunu veremezler, bu nedenle bilgisayar önünde geçirilen zaman da sınırlanmalıdır.

KAYNAK: YÜKSEK EQ’LU BİR ÇOCUK YETİŞTİRMEK (Dr. Lawrence E. Shapiro) Varlık Yayınları Sayfa 42-44

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
çok güzel bir yazı ve güzel bir ğüt gülsah arkadasım teşekkrler yazı için...

televizyon hakikaten özellikle 95 yılından sonra iyice bağımlılık yaptı ülkemizde özeliikle...

iletişim kalmıyor hakikaten ya...

kendi ailemden örnek vermek istiyorum...ben ailemin yanına gidince gözlerini tv den ayıramıyorlar...okulla ilgili veya başka konularda konuşmak istiyorum bazen...bana soru sormalarını gectim bazen sorduğum soruları bile tv ye bakarak düşünmeden cevaplıyorlar ki nefret ederim bu durumdan göz teması kurmak isterim konuşurken...

ama gerçekten sohbet kalmıyor ya...ben üniversiteden eve gitmek istemiyorum bazen...okuldayken en azından sohbet ortamın oluyor ama evde bunu bulamıyorsun...

ki şimdiki çocuklarda bağımlı varın siz düşünün artık olayı :)

sevgiyle kal :)

K

Kristal

Çocukların ilgi alanları televizyonla sınırlı olmamalı.
Yetenekleri ölçüsünde hobiler kazandırılmalı.

Teşekkürler Gülşah,önemli ve güzel konuydu. :)

L

lilaslmn

tv sadece çocukların değil büyüklerin de en büyük sorunu bence..tv karşısında yemek yiyen,tv karşısında uyuklayan insan sayısı o kadar çok ki..
  çocuğa fazla tv izlemesine tepki gösteren anne babalar muhtemelen onlardan daha çok vakit geçiriyorlardır tv karşısında.. :-\

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
seca' Alıntı:
çok güzel bir yazı ve güzel bir ğüt gülsah arkadasım teşekkrler yazı için...

televizyon hakikaten özellikle 95 yılından sonra iyice bağımlılık yaptı ülkemizde özeliikle...

iletişim kalmıyor hakikaten ya...

kendi ailemden örnek vermek istiyorum...ben ailemin yanına gidince gözlerini tv den ayıramıyorlar...okulla ilgili veya başka konularda konuşmak istiyorum bazen...bana soru sormalarını gectim bazen sorduğum soruları bile tv ye bakarak düşünmeden cevaplıyorlar ki nefret ederim bu durumdan göz teması kurmak isterim konuşurken...

ama gerçekten sohbet kalmıyor ya...ben üniversiteden eve gitmek istemiyorum bazen...okuldayken en azından sohbet ortamın oluyor ama evde bunu bulamıyorsun...

ki şimdiki çocuklarda bağımlı varın siz düşünün artık olayı :)

sevgiyle kal :)
Ne kadarda acı çoçugun tarafından baktıgımızda,anne babanın yaptıkları hatayı anlayamaması.. çok üzücü bir durum...şimdi bu çoçuk konuşmak istediginde dinleyecek,yanında oldugunu hissedecek birilerini bulamayınca ne yapar,başka dinleyecek kişiler arar... sonuçta neyle karşılaşırız,ailesiyle rahat rahat konuşamayan,çoçuklar büyütmüş oluruz.. sonuçta ne olur peki...
Duygusal problemler yasayan ve bunlarla baş edemeyen çocuğun zihni, yaşadığı problemlerle meşgul olduğu için beyin dikkatini ve enerjisini yaşanan bu negatif duygulara yöneltecek ve dikkatini dinlemeye veremeyen çocuk bilgiyi kavrayamayacaktır. Öte yandan güven, sevgi, şefkat, ve mizah gibi pozitif duygularla donanan çocuğun öğrenmesi kolaylaşacak ve düşünmesi iyi yönde etkilenecektir....

paylaşımın için teşekkür ederim canım... anne ve babaların,yada anne ve baba adaylarının ilerki dönemlerde çoçuklarını tanımak adına daha önem vermeleri gerektigini belirten harika bir yazı idi..

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
evet su perisi çok acı oluyor gerçekten cocuk tarafından...

ama ben bizden sonraki nesillere daha çok üzülüyorum...bizim dönemimizdeki cocuklar sokakta üstünü kirletmenin tadına varabildiler ama artık tv diye birşey var bilgisyar diye birşey var...işte hayata onla başlayanın alışkanlıkları fazla geçmiyor...

bende tv izliyorum bazen kaptırıyorum kendimi çok ama cık tvnin karşısından diyince de hemen cıkabiliyorum en azından :)