Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,503 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Çocuklar daha kolay nasıl öğrenir?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Çocuğunuzun ders çalışma yönteminden memnun değil misiniz? Çabucak dikkati mi dağılıyor? Öğrenmesini nasıl kolaylaştırabilirsiniz? Ünlü öğrenme stillleri teorisyeni Rita Dunn, her çocuğun kendi düşünme biçimine uygun bir öğretme yöntemi bulunduğunu savunuyor


’Cevapları rap şarkısı olarak alın’ Çocuğunuz nasıl öğreniyor? Müzik dinleyerek ders çalışması sizi rahatsız ediyor mu? Ya da masasının üzerine yığılmış, dağınık kitaplar varken çalıştığını gördüğünüzde içinizden "Böyle ders mi çalışılır?" cümlesini geçirdiğiniz oluyor mu? Ödevlerini yaparken bir şeyler atıştırmak istiyor mu? Derslerini masa yerine koltuğa ya da yatakta uzanarak yapmayı mı tercih ediyor?

Öğretmeni size dikkatinin dağınık olduğundan, sınıfta çok konuştuğundan şikayet ediyor mu? Kız ve erkek çocuğunuz arasında öğrenme farklığını gözlemliyor musunuz? Tüm bunlar ailelerin cevaplarını merak ettiği sorular. Oysa öğrenme stili üzerinde çalışan uzmanlara göre, her çocuğun ayrı bir öğrenme biçimi bulunuyor. Önemli olan çocuğun nasıl öğrendiğini belirlemek ve yeni bilgiyi onun öğrenme stiline göre öğretmek. Dünyada en çok araştırılan ve uygulanan Dunn&Dunn Öğrenme Stilleri Modeli’nin mimarı ve yaşamının 40 yılını bu konuyla ilgili çalışmalara ayıran 79 yaşındaki St. John’s Üniversitesi Eğitim Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rita Dunn öğrenme stillerini ve çocukların nasıl daha iyi öğrenebileceklerini anlattı ve ailelere uygulayabilecekleri ipuçları verdi.

KİMİ ÇOCUĞA SES KİMİNE IŞIK GEREK

"Öğrenme stilleri" kavramı ilk kez 1960’lı yıllarda ABD’de tartışılmaya başlandı. Bu kavramı ortaya ilk atan da Prof. Dr. Rita Dunn oldu. Amacı her insanın farklı biçimde öğrendiğini ortaya koymaktı. Türkiye’ye Bilfen Okulları’nda bu sistemi kurmak için gelen Prof. Dr. Rita Dunn’a göre, "Çocuklar öğrenme konusunda engelli değiller, bizler onlara öğretme konusunda engelliyiz." 1990’lı yılların başından itibaren öğrenme stilleri değişik ülkelerde okullarda uygulanmaya başlandı. Burada amaç her öğrencinin öğrenme stilini belirlemek ve ona göre öğretmek oldu. Dunn’a göre öğrenme stilleri, "uyarıcılar" adı verilen çevresel, duygusal, sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere beş etkene ayrılıyor. Bu etkenler de öğrenmeyi etkileyen en önemli faktörler.

DÜŞÜNME BİÇİMİ ÖNEMLİ

Öğrenme stillerine göre, öğrenciler sağ ve sol beyinlerindeki baskınlığa bağlı olarak bilgiyi işleme ve düşünme biçimleri açısından, analitik ve global (bütünsel) diye psikolojik açıdan ikiye ayrılıyorlar. Öğrenme stilleri ile ilgili 18 ülkede araştırma yapan Dunn’un sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 85’i global. Ancak öğretmenlerin yüzde 65’i analitik. Öğretmenlerin çoğu analitik olduğu için analitik öğrenen çocuklar, bu durumda çok şanslı. Öğrenmede kötü sonuçlar çıkmasının nedenlerinden biri de öğrenciler global olmasına rağmen, öğretmenlerin analitik olması. Globaller kendi hayatlarındaki önemini anlayana kadar konuya konsantre olmakta zorlanırken, analitikler kelime ve sayılara önem veriyor, detayları inceliyor. Bu nedenle de öğretmenlerin sınıflarında öğrencilerin öğrenme stillerini bilmeleri ve buna göre derse devam etmeleri gerekiyor.


Yazan: Pervin Kaplan 
Kaynak : Sabah
 
O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok doğru , her çocuğun farklı bir öğrenme metodu var ..
Örneğin benim  gözlem yolu ile anlayabildiğim konuyu  başka bir arkadaşım yazarak bir diğeri dinleyerek daha kolay öğreniyor..
Aslında bende lise döneminde iken çok zorlandığım derslerde konuları sevdiğim şarkının sözlerine uyarlayarak ezber yapıyordum.İşe yarıyordu  ;)
 
A

ayben

"Çocuklar öğrenme konusunda engelli değiller, bizler onlara öğretme konusunda engelliyiz."


Teşekkürler codex.
Herkesin farklı bir stili var gerçekten. Okuldayken dersi dinlemem ve bir iki tekrar bana yetiyordu.
Kimi arkadaşlarım ise haftalar önce çalışmaya başlardı.
Yazarak çalıştıklarım ise daha bir kalıcı olurdu ve kendime göre kodlamalarla ezber yapardım.
Kendi çocuğumuzda da ( nasip kısmet olursa ) artık bu konu üzerinde dikkat ederiz artık ;)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel bir konu olmuş Codex teşekkürler!
Bir öğretmen çocuğu olarak çok çok haklı olduğunu söyleyebilirim. Babam kimya öğretmeni fakat bazen ilkokulların derslerine de giriyor tabii fen bilgisi öğretmeni olarak.. Ve ne anlatırsa anlatsın kesinlikle renkli anltaır. Hatırlıyorum kulağın iç yapısını anlatacaktı birgün. İşte örstür üzengidir falan hepsini ayrı renge boyadı akşam geldiğinde de o konuda soru sorduğunu ve hemen hemen herkesin bildiğini söyledi.
Ya da oyun oynatarak anlatır dersi. Ama gerçekten çok işe yarıyor. Öğretmen arkadaşlar varsa tavsiye ederim..
 
Üst