Çocuk ve Spor

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Çocuk ve Spor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,552 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Çocuk ve Spor
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

Bilindiği gibi spor, çocukların fiziksel gelişiminin yanı sıra psikolojik ve sosyal yönden gelişimine de önemli ölçüde katkılarda bulunan bir aktivite...

Bilim adamları, bireysel sporların genç bedenlerin özgüvenlerinin artmasında ve sorumluluk alma yeteneğinin gelişmesinde önemli bir katkısı olduğunu her fırsatta gündeme getiriyor. Spor yapan bir çocuğun zamanını doğru kullanmayı öğrenmesiyle birlikte okul hayatındaki başarısının arttığı da bilimsel bir veri. İşte bu noktada anne ve babalar nasıl hareket etmeli? Elbette çocukların spora teşvik edilmesi, miniklerin gelişimi açısından çok önemli. Bu noktada yaş ve spor ilişkisi bir adım öne çıkıyor. Hangi yaşta, hangi spor dalı tercih edilmeli?

Zıplamaları bile faydalı
Erken çocukluk döneminde, (uzmanlar bu dönemin beş ile yedi yaş arasındaki çocukları kapsadığını belirtiyor) düzenli egzersizlerden çok koşma, atlama, zıplama, yüzme gibi büyük kas gruplarını çalıştıran aktivitelerin tercih edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Yaratıcılığı ve araştırmayı geliştirici oyunlar, basit figürler içeren dans ve folklor çalışmaları en iyi örnekler. 8-9 yaşlarındaki çocukların ise bisiklet, takım sporları, temel spor hareketlerinin öğrenilmesine yönelik aktivitelere yönlendirilmesi öneriliyor. Çünkü bu, hem çocukların sağlıklı gelişmesinde, hem de kişisel becerilerini artırmada önemli rol oynuyor.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
sana katılıyorum spor hem çocuklarda hemde biz yetişkinlerde düzenli halde yapıldığında özgüveni artırıcı etkisinin olduğunu düşünüyorum :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
rozecim çok güzel bir konu bu... :) 

çocukluktan başlatılmalı spor alışkanlıkları...

ama bunların arasından ben özellikle yüzme öğrenmelerini tercih ederim cocukların...

çünkü zamanla bu fobi haline dönüşüyor...

ve yüzmek en güzel sporlardan biri biliyorsunuz...vücudumuzdaki tüm kaslar calışıyor ve bu zihinsel gelişim açısından çok faydalı...

sevgiyle kal :)

R

roze

Teşekkürler, seca ;)
Bence de yüzmek çok güzel, bayılırım yüzmeye :)