Çevre mühendisi bulamayan şirket Hindistan’dan getirtecek

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Çevre mühendisi bulamayan şirket Hindistan’dan getirtecek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,517 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı Çevre mühendisi bulamayan şirket Hindistan’dan getirtecek
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kajmeran50
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Çevre projeleri gerçekleştiren Sistem Yapı, 2008 yılında ekibine 5’i çevre mühendisi katmayı planlıyor. Ancak şirket özellikle deneyimli mühendis bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Sistem Yapı İK Müdürü Hayal Aktun, "Hindistan’dan beyin avcısı yardımıyla mühendis getirtmeyi düşünüyoruz" diyor.

Dünyanın en büyük sorunlarından biri çevre kirliliği. Bu durumun önüne geçecek eğitimi alanlar ise çevre mühendisleri. Ancak bugün Türkiye’de çevre mühendislerinin ancak yüzde 5’i kendi mesleklerini yapıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri çevre konusunda uzmanlaşan şirketlerin azlığı ve iş olanaklarının kısıtlılığı.

Çevre-inşaat sektöründe 30 yıllık deneyime sahip Sistem Yapı, Türkiye’de inşa edilen mevcut atık su arıtma tesislerinin yarısını yapmış bir şirket. Şirket şu anda çevre projeleri üzerinde yoğun şekilde çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu yolda en büyük sıkıntısı çevre başta olmak üzere uzman mühendislerin sayısının azlığı.

Geçtiğimiz yıl bünyesine inşaat, makine ve elektrik mühendisleri de dahil olmak üzere 70 mühendis katan Sistem Yapı, 2008 yılında ekibe 15 mühendis daha almayı planlıyor. Bunlardan 5’i çevre mühendisi. Ancak özellikle deneyimli mühendis bulmak konusunda sıkıntı çekiyorlar. Sistem Yapı İK Müdürü Hayal Aktun konuyla ilgili şunları söylüyor: "Türkiye’de yeterli sayıda yetişmiş mühendis yok. İnşaat sektörü yurtdışında son yıllarda çok faal. Ancak yabancı dil bilen, uzmanlaşmış mühendislerin sayısı az ve belirli bir yaştan ve tecrübe edindikten sonra Türk mühendisler daha düzenli bir hayatı tercih ettikleri için sahada çalışmayı tercih etmiyorlar. Bu nedenle şirketlerin mühendis kadrolarında sıkıntılar yaşanıyor. Biz Hindistan’dan beyin avcısı yardımıyla mühendis getirtmeyi düşünüyoruz. Bu konuda temaslarımıza başladık. Gönül ister ki bu yollara başvurmayalım ama ihtiyaçtan bünyemizde çalışan Alman planlama mühendislerimiz, İtalyan Proje Müdürümüz ve İngiliz Mukavele Yöneticimiz var."

K

Kristal

Pek çok gencimiz işsiz,deneyim kazanabilecekli  imkanlardan yoksunlar.
Buna rağmen şirketlerin tecrübeli eleman istemeleri üzücü.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu zamana kadar istenmeyen meslekler bir kaç firma sayesinde gün ışığına çıkıyor. Ama bu demek değildirki her zaman aranan meslek olacak! Dolayısıyla gençler, tercihlerini bu meslekler doğrultusunda yapmıyorlar ki haksız da değiller.

İkinci olarak, aslında üstelik demeliyim tecrübeli eleman arıyorlar. Yani hala gençlere "Seçşmeyin, ben zaten çaylak istemiyorum." diyor.  :mad:

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ßence personele yatırım yapılmalı.. ßelki bir süre verim alamayacaklar fakat Hindistan'tan getirmek yerine Personel yetiştirmek daha mantıklı geliyor. Ya da eğitim vermek için seminerler verilebilir -ki zaten veriliyordur- diye düşünüyorum..

T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Safari' Alıntı:
ßence personele yatırım yapılmalı.. ßelki bir süre verim alamayacaklar fakat Hindistan'tan getirmek yerine Personel yetiştirmek daha mantıklı geliyor. Ya da eğitim vermek için seminerler verilebilir -ki zaten veriliyordur- diye düşünüyorum..
Katılıyorum...

L

liyenda

Kullanıcı
15 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
çevre mühendisliği yazmayı düşünüyodum kararsızım zaten vazgeçiym bari  :-[

G

glhyt

Kullanıcı
19 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
SİVAS
Bu yıl üniversite sınavına girdim. Maalesef istediğim gibi geçmedi, şu günlerde huzursuzum bu yüzden. Çünkü birdaha girmeme gerekecek, alanım sayısal ama bi sayısalcı olarak düşünmediğim bi meslek ???

K

kajmeran50

Kullanıcı
25 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Aksaray
iki yıl sonra umarım tekrar cevre mühendisi alırlar çünkü kendimi geliştirip yabancı dilin yanı sıra 3d programlarını öğrenmeyi düşünüyorum. işte o zaman şirketler beni değil ben şirketleri seçeceğim  ;)